Facebook
 
 
 

Články

Zajímavé odrůdy růží: vícebarevné květy s lemováním

Barev a tvarů růžových květů je vyšlechtěno bezpočet. Růže se pěstují dokonce i v odrůdách, jejichž květy vynikají tmavší barvou středu a efektním lemem na okrajích okvětních plátků. Pokud máte rádi krásu s puncem originality, vyberte si z mnoha odrůd…

Zlatoočky likvidují mšice

Něžné zlatoočky se zeleným tělem a průsvitnými křídly jsou dravé lovkyně. Živí se především hmyzem, který nám na zahradě škodí. Proto bychom si je měli hýčkat a v žádném případě je nezabíjet, když večer přilétnou za světlem, nebo zimují na půdách.

Plovoucí rostliny na hladině jezírka: stulík, plavín, azolka, hyacint…

Čestné místo v zahradním jezírku patří krásným leknínům. Ale zvláště větší nádrže budou mít pestřejší vzhled, pokud hladinu ozdobí i další druhy. Poznejte blíže zajímavé vodní rostliny z naší přírody i dalekých krajů.

Jak pěstovat lilek, jež dává barevné, zdravé plody výtečné chuti?

Lilek neboli baklažán je oblíbený snad ve všech světových kuchyních a zdomácněl už i v kuchyni české. Vytvoříte z něj bezpočet lákavých jídel, je plný vitamínů a minerálů, dietní, chutný. Vypěstovat jej však není úplně jednoduché.

Natura (04.08.2011)

Fleming objevitelem penicilinu? Za medvědy do Tater. Středoevropský les v 16. a 17. století. Hrátky „krále noci“.

Výstava květin a obrazů: Moravec 2011, 20. - 21. srpna

Břetislav Roudenský a další vystavovatelé Vás srdečně zvou na výstavu květin a obrazů v Moravci (okres Žďár nad Sázavou) v Kulturním domě uprostřed obce. K vidění budou bohaté kolekce jiřinek, mečíků, růží, kaktusů a sukulentů, skalniček, aranžmá suchých rostlin, obrazů, dřevořezby, keramiky, perníků a krajek. Den: 20. - 21. srpna 2011, od 9:00 do 18:00. ...

Jak pěstovat a sklízet ozimou cibuli?

Většina cibulí se u nás pěstuje z jarního výsevu nebo z jarní výsadby sazečky, ozimou cibuli ale můžete vysít již na podzim. Díky tomu se sklizně zelené natě i cibulí dočkáte velmi brzy zjara. Existuje řada odrůd, z nichž si můžete vybrat.

Ibišek bahenní a trojdílný: nevšední novinky pro okrasnou zahradu

Venkovní ibišky krášlí zahradu především půvabnými květy, ale i pěknými listy a tvarem keřů. Kromě ibišku syrského můžete pěstovat další zajímavé druhy. Například ibišek bahenní má přes dvacet centimetrů velké květy, bílé, růžové i červené…

Moření česneku a okrasných cibulovin v Lignohumátu

Česnek se vrací na naše zahrádky, protože nad domácí kvalitu není. Pokud stroužky před výsadbou namoříte přírodním Lignohumátem, budou odolnější vůči všem nepříznivým vlivům. Moření prospěje i okrasným cibulovinám.

Šalvěj jako okrasná bylinka, lék i koření

Hořká chuť a intenzivní vůně šalvěje hřeje a léčí. Lístky se hodí pro přípravu čaje, ale také jako zajímavé koření. Tato trvalka se snadno se pěstuje a na zahrádce i v květináči krásně vypadá. Můžete si vybrat z mnoha druhů a variet.

Jak udržovat okrasné jezírko čisté přírodní cestou?

Aby bylo jezírko klenotem zahrady, mělo by být čisté, průzračné. Vyplatí se využít pomoci přírody a podporovat přirozenou rovnováhu malého vodního světa, nežli používat chemii. Výsledek bude trvalejší a nebude vás nic stát.

Které mobilní toalety umožňují kompostovat exkrementy?

Kadibudky ani jednoduché žumpy nesplňují dnešní hygienické požadavky, pořízení vícekomorového septiku nebo čističky vyžaduje větší investici, a tak mnozí majitelé chat, chalup i domků v místech bez odpadové kanalizace využívají mobilní toalety.

Akumulátorová řetězová pila Bosch, nářadí pro sad i zahradu

Šikovnost se sice hodí každému, kdo se stará o dřeviny a jejich každoroční průřez, ale někdy nestačí. Pak bývá víc potřeba odvaha. Třeba ke startování motorové pily na žebříku. Mnohem bezpečněji se v koruně stromu řeže s elektrickou řetězovkou.

Osvětlení promění večerní zahradu v magickou: hrajte si se světlem a stínem

Díky nápaditému osvětlení bude zahrada lákavá i za temných večerů. Svítidla mohou do zahrady do zahrady vnést působivé efekty, hru světla, vody a stínu a dodat jí okouzlující, pohádkovou atmosféru. Bude úplně jiná než za dne…

Natura (28.07.2011 )

Poručíme větru, dešti? (Daniela Řezáčová). Chemie pomocnicí v kuchyni (Miroslav Raab, Dušan Metelka). Brazilský mokřad Pantanal (Radana Dungelová, Jan Dungel). Pozoruhodné pavoučí vlákno (Jaroslav Petr).

Tomel, kaki, churma: sladké a zdravé ovoce

Trojí název nese ovoce, které je sladké za tři. Dužina churmy si vás získá chutí i vůní, pokud však necháte zakoupený plod dozrát. Je rovněž prospěšná zdraví. Stromek můžete zkusit pěstovat dokonce ve skleníku a dokonce i venku na zahradě.

Jak vyřezat květinový truhlík z polena, radí Martin Komárek

Martin Komárek z Oseka u Milevska, několikanásobný mistr Evropy a vicemistr světa v dřevorubeckém sportu zvaném timbersport, předvádí, jak lze z velkého kusu kmene vyřezat truhlík na květiny. Přidáváme tipy, čím žlab zpevnit, aby dlouho vydržel.

Jak využít přerostlé okurky nakládačky?

Prakticky z každé přerostlé nakládačky si můžete připravit lahodné kvašáky. Existují ovšem odrůdy, které jsou vnitřní strukturou a pevností pro kvašení předurčené. Ještě dobrý recept a úspěch je zaručen!

Vistárie, legenda mezi popínavými rostlinami

Jednou z nejatraktivnějších popínavých dřevin je vistárie čínská. Obdiv získala díky obřím hroznům květů, pohledným listům a celkové okouzlující struktuře. Letitá vistárie dorůstá úctyhodných rozměrů a dekorativní jsou i samotné kroucené větve.

Jak si vybrat kompostér?

Kompostéry vyrábějí kompost zcela zdarma, bez nároků na energii. Uložíte do nich veškerý rostlinný odpad ze zahrady i kuchyně a výsledkem je kvalitní hnojivo. Jaké výhody má kompostér dřevěný, plastový, zinkový, otevřený či uzavřený?

nejnovější 195 196 197 222 223 224 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019