Facebook
 
 
 

Články

Péče o vinici na sklonku léta: hnojení, vylamování zálistků, zkracování letorostů

V srpnu již má réva založeno na sladkou úrodu. Zrání kvalitních hroznů napomůžeme dobře provedeným vylamováním zálistků, zkracováním letorostů čili osečkováním a přihnojením keřů.

Chmel jako léčivka i lahodná zelenina

Chmelové šištice dávají hořčinu zvanou lupulin. Ta dává nejen pivu charakteristickou chuť, ale uplatní se i v uklidňujícím čaji nebo koupeli. Mladé výhonky, pazoušky, zase můžete upravovat jako chřest, stejně jako to dělávali naši předkové.

Natura (18.08.2011)

Jak rostliny „lámou skály“ (Jan Kolář); Hyena z hlediska sociobiologie (Daniel Frynta); Počty tatranských kamzíků narůstají (Anton Krištín); Mravenčí genom (Jaroslav Petr).

Solární lampy před dům a do zahrady

Trh nabízí množství lamp a lampiček, které lze umístit do zahrady, aniž bychom potřebovali elektrické vedení. Lampy mají malý solární panel, uvnitř akumulátor a svítí LED diodami, tedy světly, kterým k provozu stačí velmi málo elektrické energie.

Skvrnitostí listů trpí broskvoně, meruňky, třešně i slivoně

Na jaře stromy v pořádku vyrašily, v létě však listy usychají, objevují se na nich skvrny nebo dokonce dírky, poškozené jsou i plody. Jde o projev houbových chorob, kterými zvláště v letech s vlhkým, chladným jarem dřeviny často trpí. Jak se léčí?

Žloutnutí listů ovocných stromů: chloróza z nedostatku železa

Listy jsou světlé, žluté, strom málo kvete a špatně plodí. Co je příčinou a jak lze těmto problémům předcházet? Příčinou je porucha v zásobování rostliny železem, pouze jej přidat do půdy však nestačí.

Rostliny, které snadno zplaní, je nutné včas omezovat

Některé okrasné květiny nepotřebují naši pomoc, aby se úspěšně množily, ať už semeny, nebo oddenky. Které druhy bystě měli na zahrádce hlídat, pokud nechcete, aby zde časem převládly? Samovýsev a rozrůstání můžete využít i ve svůj prospěch.

Jak pěstovat moruše, které plodí dobré ovoce? A jak se vyrábí hedvábí?

Moruše si spojujeme s tajemným bourcem morušovým a výrobou hedvábí. Tyto dekorativní stromy ale mají širší použití a v našich podmínkách se jim dobře daří. Jejich plody jsou chutné a zdravé, vyšlechtěny jsou i okrasné kultivary.

Zajímavé odrůdy růží: vícebarevné květy s lemováním

Barev a tvarů růžových květů je vyšlechtěno bezpočet. Růže se pěstují dokonce i v odrůdách, jejichž květy vynikají tmavší barvou středu a efektním lemem na okrajích okvětních plátků. Pokud máte rádi krásu s puncem originality, vyberte si z mnoha odrůd…

Zlatoočky likvidují mšice

Něžné zlatoočky se zeleným tělem a průsvitnými křídly jsou dravé lovkyně. Živí se především hmyzem, který nám na zahradě škodí. Proto bychom si je měli hýčkat a v žádném případě je nezabíjet, když večer přilétnou za světlem, nebo zimují na půdách.

Plovoucí rostliny na hladině jezírka: stulík, plavín, azolka, hyacint…

Čestné místo v zahradním jezírku patří krásným leknínům. Ale zvláště větší nádrže budou mít pestřejší vzhled, pokud hladinu ozdobí i další druhy. Poznejte blíže zajímavé vodní rostliny z naší přírody i dalekých krajů.

Jak pěstovat lilek, jež dává barevné, zdravé plody výtečné chuti?

Lilek neboli baklažán je oblíbený snad ve všech světových kuchyních a zdomácněl už i v kuchyni české. Vytvoříte z něj bezpočet lákavých jídel, je plný vitamínů a minerálů, dietní, chutný. Vypěstovat jej však není úplně jednoduché.

Natura (04.08.2011)

Fleming objevitelem penicilinu? Za medvědy do Tater. Středoevropský les v 16. a 17. století. Hrátky „krále noci“.

Výstava květin a obrazů: Moravec 2011, 20. - 21. srpna

Břetislav Roudenský a další vystavovatelé Vás srdečně zvou na výstavu květin a obrazů v Moravci (okres Žďár nad Sázavou) v Kulturním domě uprostřed obce. K vidění budou bohaté kolekce jiřinek, mečíků, růží, kaktusů a sukulentů, skalniček, aranžmá suchých rostlin, obrazů, dřevořezby, keramiky, perníků a krajek. Den: 20. - 21. srpna 2011, od 9:00 do 18:00. ...

Jak pěstovat a sklízet ozimou cibuli?

Většina cibulí se u nás pěstuje z jarního výsevu nebo z jarní výsadby sazečky, ozimou cibuli ale můžete vysít již na podzim. Díky tomu se sklizně zelené natě i cibulí dočkáte velmi brzy zjara. Existuje řada odrůd, z nichž si můžete vybrat.

Ibišek bahenní a trojdílný: nevšední novinky pro okrasnou zahradu

Venkovní ibišky krášlí zahradu především půvabnými květy, ale i pěknými listy a tvarem keřů. Kromě ibišku syrského můžete pěstovat další zajímavé druhy. Například ibišek bahenní má přes dvacet centimetrů velké květy, bílé, růžové i červené…

Moření česneku a okrasných cibulovin v Lignohumátu

Česnek se vrací na naše zahrádky, protože nad domácí kvalitu není. Pokud stroužky před výsadbou namoříte přírodním Lignohumátem, budou odolnější vůči všem nepříznivým vlivům. Moření prospěje i okrasným cibulovinám.

Šalvěj jako okrasná bylinka, lék i koření

Hořká chuť a intenzivní vůně šalvěje hřeje a léčí. Lístky se hodí pro přípravu čaje, ale také jako zajímavé koření. Tato trvalka se snadno se pěstuje a na zahrádce i v květináči krásně vypadá. Můžete si vybrat z mnoha druhů a variet.

Jak udržovat okrasné jezírko čisté přírodní cestou?

Aby bylo jezírko klenotem zahrady, mělo by být čisté, průzračné. Vyplatí se využít pomoci přírody a podporovat přirozenou rovnováhu malého vodního světa, nežli používat chemii. Výsledek bude trvalejší a nebude vás nic stát.

Které mobilní toalety umožňují kompostovat exkrementy?

Kadibudky ani jednoduché žumpy nesplňují dnešní hygienické požadavky, pořízení vícekomorového septiku nebo čističky vyžaduje větší investici, a tak mnozí majitelé chat, chalup i domků v místech bez odpadové kanalizace využívají mobilní toalety.

nejnovější 196 197 198 224 225 226 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019