Facebook
 
 
 

Články

Akumulátorová řetězová pila Bosch, nářadí pro sad i zahradu

Šikovnost se sice hodí každému, kdo se stará o dřeviny a jejich každoroční průřez, ale někdy nestačí. Pak bývá víc potřeba odvaha. Třeba ke startování motorové pily na žebříku. Mnohem bezpečněji se v koruně stromu řeže s elektrickou řetězovkou.

Osvětlení promění večerní zahradu v magickou: hrajte si se světlem a stínem

Díky nápaditému osvětlení bude zahrada lákavá i za temných večerů. Svítidla mohou do zahrady do zahrady vnést působivé efekty, hru světla, vody a stínu a dodat jí okouzlující, pohádkovou atmosféru. Bude úplně jiná než za dne…

Natura (28.07.2011 )

Poručíme větru, dešti? (Daniela Řezáčová). Chemie pomocnicí v kuchyni (Miroslav Raab, Dušan Metelka). Brazilský mokřad Pantanal (Radana Dungelová, Jan Dungel). Pozoruhodné pavoučí vlákno (Jaroslav Petr).

Tomel, kaki, churma: sladké a zdravé ovoce

Trojí název nese ovoce, které je sladké za tři. Dužina churmy si vás získá chutí i vůní, pokud však necháte zakoupený plod dozrát. Je rovněž prospěšná zdraví. Stromek můžete zkusit pěstovat dokonce ve skleníku a dokonce i venku na zahradě.

Jak vyřezat květinový truhlík z polena, radí Martin Komárek

Martin Komárek z Oseka u Milevska, několikanásobný mistr Evropy a vicemistr světa v dřevorubeckém sportu zvaném timbersport, předvádí, jak lze z velkého kusu kmene vyřezat truhlík na květiny. Přidáváme tipy, čím žlab zpevnit, aby dlouho vydržel.

Jak využít přerostlé okurky nakládačky?

Prakticky z každé přerostlé nakládačky si můžete připravit lahodné kvašáky. Existují ovšem odrůdy, které jsou vnitřní strukturou a pevností pro kvašení předurčené. Ještě dobrý recept a úspěch je zaručen!

Vistárie, legenda mezi popínavými rostlinami

Jednou z nejatraktivnějších popínavých dřevin je vistárie čínská. Obdiv získala díky obřím hroznům květů, pohledným listům a celkové okouzlující struktuře. Letitá vistárie dorůstá úctyhodných rozměrů a dekorativní jsou i samotné kroucené větve.

Jak si vybrat kompostér?

Kompostéry vyrábějí kompost zcela zdarma, bez nároků na energii. Uložíte do nich veškerý rostlinný odpad ze zahrady i kuchyně a výsledkem je kvalitní hnojivo. Jaké výhody má kompostér dřevěný, plastový, zinkový, otevřený či uzavřený?

Čechrava, trvalka zářivých barev a něžných tvarů

Čechrava získala své jméno díky krásným květům, jež připomínají načechraná ptačí pírka. Rozkvétají v barvě bílé, růžové i vínové a daří se jim i ve stinných koutech. Není divu, že čechrava, odolná a tvořící úhledné trsy, je velmi oblíbenou trvalkou…

Samosprašné odrůdy třešní pro bohatou a spolehlivou úrodu

Když si na zahradě zasadíte pouze jednu třešeň a v širokém okolí nebude žádná jiná, hojné úrody sladkých třešní se nedočkáte. Třešně jsou totiž cizosprašné, květy potřebují pyl dalšího stromu. Výjimkou jsou ovšem nové odrůdy samosprašných třešní.

Vše o kompostování

Již dávno důmyslní zahradníci napodobili přirozený koloběh živin v přírodě. Vznikl kompost, geniální vynález. Jak, co a v čem kompostovat, aby výsledkem bylo kvalitní a levné hnojivo, jež nasytí celou zahradu?

Jak množit pivoňky? Dělením trsů, řízkováním, hřížením i roubováním

Pivoňky s nádhernými květy i pohlednými listy působí nejefektněji ve větším počtu, ať už lemují cestičky, zdobí záhony, nebo vyplňují různá zákoutí. Jak si můžete rostliny sami namnožit a vypěstovat nové sazenice?

Elegantní kaly můžete pěstovat v pokoji i na zahradě jezírka

Kaly jsou vyhledávané pro své nádherné květy se zajímavě tvarovanými, velkými toulci. Některé druhy kvetou v zimě, jiné v létě. Obě skupiny mohou ozdobit byt, pestrobarevné letní kaly pak v sezóně i zahradu.

Postavil jsem jednoduchý zahradní altán

„Také jsem si v zahradě postavil altán. Je velmi jednoduchý, takže jsem ke stavbě ani nepotřeboval pomocníka. Chápu, že altán z trámků a latí nevydrží věčně, ale několik sezon potěšit může, a o to mi šlo,“ napsal Jan Málek z Brna a přiložil náčrtky.

Vybíráme lampy pro osvětlení zahrady

Svítidel a světelných systémů vhodných pro venkovní prostředí je na trhu velké množství. Ukažme si některé skupiny těchto zařízení a připomeňme také jejich výhody a technické charakteristiky, které je dobré sledovat při výběru a nákupu.

Poznejte vážky zblízka...

Potkáváme je v létě u rybníka či u řeky, oblíbily si i zahradní jezírka. Zaujmou na první pohled – jsou krásné, elegantní v umném letu, lesknou se pod slunečními paprsky. Znáte tajemství jejich zrození, života a dokonalého letu?

Pěstování zeleniny z vlastních semen: která a jak sklízet?

Sklízení vlastních semen je zahradnická libůstka, která navíc ušetří finance. Někdy je výsev z domácího osiva zeleniny úspěšný, často však v příštím roce přijde zklamání. U kterých druhů uspějete a na co si dát pozor?

Natura (14.07.2011)

Zlatachtivé houby (Jan Borovička). Co hrozí medvědům na Islandu (reportáž Petra Slintáka). Proměny lesa ve středověku (Jiří Woitsch). Klony útočí (Jaroslav Petr).

Natura (21.07.2011 )

Těžko čitelná pšenice (Jaroslav Doležel). Genová burza (Jaroslav Petr). Čtyři objevitelé Mendelových výzkumů (Michal Šimůnek).

Natura (07.07.2011 10:00)

Chemie hrou (Tomáš Wágner, Patrik Čermák, Dagmar Holubcová, Jakub Kolář). Protiskopová odvykací léčba (Jaroslav Petr). Pravěký les (Jiří Woitsch). Třicet let na zlatém severu (4.díl).

nejnovější 197 198 199 224 225 226 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019