Facebook
 
 
 

Články

Jak chránit pokojové rostliny před škůdci?

Zimní období je pro pokojové rostliny velmi náročné. Co jim musíme dopřát, aby dobře prospívaly a netrpěly chorobami a škůdci? A když se mšice, puklice nebo svilušky objeví, jak proti nim zakročit?

Natura (03.02.2011 10:00)

Umělé zásahy do vývoje oblačnosti (Daniela Řezáčová). Světový den mokřadů (Jan Květ). Leguáni modraví v pražské ZOO (Petr Velenský). Netopýří potravní strategie (Michal Andreas).

Sezona začíná paprikami: výběr odrůd, výsev, sazeničky

Zahradnický rok začíná výsevem paprik. Právě v únoru je čas zasít semínka do truhlíků. Jak vypěstovat silné a zdravé sazenice, které se ve výsadbě rychle uchytí a dobře porostou?

Prometheum aizoon

Rod Prometheum je malá, zřetelná, monofyletická ( přirozená) skupina 8 druhů, mající společný  původ. Skupina se vyvinula  z rodu  Sedum, podrodu Gormania v iránsko – turecké  oblasti. Některé druhy jsou blízce příbuzné rodu Rosularia, od kterého se odlišují absencí vyvinutého kaudexu, květenstvím ve tvaru vrcholíku místo laty, méně spojenými petály.  Sedm taxonů je evidováno  z

Datlová palma a její dary, sladké datle

Stejně jako je pro nás národním symbolem lípa, pro Němce je jím dub a pro Kanaďany javor, je pro národy horkých oblastí symbolickým stromem palma datlová. Zároveň přináší fantasticky sladké plody, důležitý zdroj obživy. Využívají se však i listy, míza, pecky…

Jeřabiny sladkoplodého jeřábu jsou zdravé a lahodné

Jeřáb je krásný strom, jehož oranžové plody milují ptáci. I pro nás jsou velmi zdravé, ale příliš trpké. Ovšem vyšlechtěný sladkoplodý jeřáb, který se zrodil na Moravě, dává plody mnohem lahodnější chuti. Jak je sklízet a využít v kuchyni?

Sedum moranense

Když jsem do své sbírky získala krásného křížence Sedum ‘Spiral Staircase‘, samozřejmě jsem začala  ihned pátrat po rodičích této rostliny. Dobrých zdrojů, nikoliv jen kompilačních opisů, není mnoho, ale kdo hledá najde. Tak to bylo i tomto případě. Rodiče výše jmenovaného kultivaru jsou uváděny Sedum moranense x Villadia batesii. A právě o jedné z těchto

Pěstování asijské listové zeleniny: mizuna, jedlá chryzantéma, listová hořčice…

Chutná vám asijské kuchyně? Mnoho druhů exotické listové zeleniny si snadno vypěstujete i na zahrádce. Roste rychle, prospívá zdraví a obohatí letní jídelníček barvou, vůní i chutí.

Zahrada v únoru

V únoru se zima vlády ještě nevzdala. Navzdory tomu zahradní sezóna již začíná. Je čas na první výsevy pro předpěstování zeleniny i květin, i na prořezávky a úpravy zahrady, která se pomalu začíná probouzet ze zimního spánku.

Natura (27.01.2011 10:00)

Jak vylepšit obraz chemie u veřejnosti? (Magdalena Bendová). Novověk ve středoevropském lese (Jiří Woitsch). Ekorovnováha vodních nádrží (David Boukal). Hibernace (Ivan Horáček).

Tipy pro zahradu pod sněhem: ochrana kmenů, průklest rybízu, krmení ptáků

Stromy se za ochranu kmenu proti slunci a následnému mrazu odvděčí. Zrovna tak prořezaný rybíz a angrešt přinese sladké plody. A ptáci, kterým v zimě pomůžeme, na jaře na oplátku pečují o zdraví dřevin a brání přemnožení škůdců.

Bez černý: plevel, nebo užitečný keř?

Keře černého bezu jsou často považovány za plevel a mýceny. Opravdu rostou bujně téměř kdekoli, jsou odolné a houževnaté. Je však škoda zbavovat se všech. Dávají léčivé květy i plody, pomáhají udržet na zahradě přírodní rovnováhu…i naši předkové si bezu vážili.

Echeveria ‘Topsy Turvy’

= Echveria runyonii ‘Topsy Turvy’sport Echveria runyonii. Tato spontální mutace E. runyonii s kultivarovým jménem Topsy Turvy, nikoli šlechtěný kultivar, byla pojmenována Myronem Kimnachem. Rostlina vytváří růžice až 20 v průměru, tvořené velkým množství pravidelně deformovaných listů.

Stálezelené skalničky zdobí skalku i v zimě

Skalka může být okouzlující i v zimním období, pokud ji osadíte odolnými, stálezelenými skalničkami. Nejen květy, ale i listy jsou ozdobné, stříbrné i tmavozelené, tvořící měkké polštáře či dekorativní růžice...

Jak nakupovat a upravovat chřest, aby byl skutečnou lahůdkou?

Chřest je odedávna nazýván královskou zeleninou a je pokládán za obzvláštní delikatesu. Přitom jde o velmi zdravou a dietní zeleninu. Víte, jak při nákupu poznat, zda je čerstvý? Jak loupat a vařit chřest bílý a zelený, aby byl opravdu lahodný?

Echeveria ‘Phyllis Colis’

Autor R. Collis (UK)E. affinis x E. canteSoliterní růžice o průměru 13 cm.Promněnlivý kultivar, menící během roku své zbarvení.

Echeveria ‘Pink Frills’

= Echeveria shaviana ‘Pink Frills’Rozety dorůstají v průměru do 14 cm.Rostlina občas vytváří nové, volné boční růžice. Kultivar vyžaduje polostinné stanoviště. Růžová barva je pouze v letním období na rozdíl od E. shaviana, která si zachovává své zbarvení po celý rok.

Echeveria ‘Ramillete’

autor Dick WrightSamostatnou kristátu lze jen těžko urtčit. Její vzhled je podobný mnoha dalším bezejmeným kristátáním formám. Neristátání růžice dorůstají 6 cm v průměru a postupně tvoří samostné volné shluky dalších růžic. Listy jemně zelenkavé barvy jsou potaženy lehce namodralým povlakem.Typická rostlina vytvářjící kristatu...

Echeveria ‘Violescens’ f. kristata

= Echveria gibbiflora ‘Violescens’Růžice dorůstají 22 cm v průměrujedná se o často větvící se rostliny s pestrobarevnými otevřené růžicemi s malým počtem listů. Osychající spodní listy odkrývají prothující se holý stonek. Zaoblené dlouhé listy jsou levandulové nebo fialové barvy. Kultivar poměrně často tvoří kristaty.

Echeveria ‘Doris Taylor’

= Echevera setosa ‘Doris Taylor’Vyšlechtěno roku 1932 – W. TaylorHustě ochlupené bohaté růžice v průměru do 15 cm.Temně hnědý , dřevnatějící stonek okolo 20 cm.Výrazné, červeno žluté květy, na vnějším středovém kýlu hustě ochlupené.

nejnovější 215 216 217 229 230 231 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019