Facebook
 
 
 

Články

Sladké fíky: Pěstujte, mlsejte!

Fíky jsou výtečnou zdravou pochoutkou v sušeném, ale i čerstvém stavu. Zásobte se před Vánoci medově sladkými, sušenými plody! Nabízíme recept na výborný „fíkový salám“. A také návod, jak si v příštích letech vypěstovat fíky vlastní.

Natura (01.12.2011 )

Program Ostrava, ovzduší a stav populace (Bedřich Moldan). Strašáci v krajině zajímají terriculologii (Rudolf Šmíd). Fytopatogenní houby (Miroslav Kolařík). Co zmůžeme proti žabímu moru (Jaroslav Petr).

Senecio scaposus

Senecio scaposus je drobná rostlina, která ač malá svým vzrůstem, rozhodně se mezi jinými sukulenty neztratí. Je to díky jejímu u sukulentů ne příliš častému plstnatému povrchu, válcovitě protáhlých listů.  Rostlinu máme ve sbírce už několik let a během té doby se neobjevily nijak výrazné přírůstky. Spíše naopak, jedná se o pomalu rostoucí druh, který

Kovaný plot firmy Pilecký bezpečně střeží obydlí

Pocit jistoty a bezpečí v domě i na zahradě umocní kovaný plot. Symbol bytelné práce spolehlivě odradí nevítané návštěvníky. Díky variabilitě horní části výplně a nabídce barev i ozdobných prvků lze vybrat plot vhodný pro památkově chráněný objekt i pro novostavbu.

Chamaedorea, nenáročná pokojová rostlina s elegancí palmy

Pochází z Mexika a Guatemaly a do našich končin přináší pohodovou, sluncem prosycenou jižní atmosféru. Až jeden a půl metru vysoká rostlina s dekorativními listy a štíhlým kmínkem je působivým solitérem v hale i obývacím pokoji.

Larvy zavíječe moučného ve spíži: jak ochránit mouku, sušené ovoce, ořechy…?

Vypadá podobně jako mol, ale na rozdíl od něj se larvy nekrmí textilem, ale chutnými potravinami. V teplých spížích a skladech se zavíječi velmi daří a jeho larvy mohou znehodnotit všechny vaše zásoby.

Cesmína: keř, který zdobí zahradu po celý rok

Cesmíny se pyšní tmavozelenými lesklými listy, často ozdobně vykrajovanými nebo dokonce světle panašovanými. Na tmavozeleném pozadí vynikají jasně červené plody. Cesmíny zkrátka přímo vybízejí k tvorbě půvabné a neotřelé okrasné zahrady.

Moniliová hniloba slív znehodnocuje plody

Slíva se na jaře obalila voňavými květy, poté nasadila spoustu plodů. Ty utěšeně rostly a zrály, ale těsně před sklizní je postihla plíseň. Sen o sladkých švestkách se rozplynul, ze stromu opadávají zcela shnilé plody. Lze poškození úrody předcházet?

Natura (24.11.2011 09:00)

Věda na stopě falšovaného vína (Pavel Pavloušek). Zelenoocí GMO potkani mezi chovateli (Ivana Awwadová). Entomologie ve službách kriminalistů (Hana Šuláková). Dědění v kruhu (Jaroslav Petr).

Natura (17.11.2011 09:00)

Pozor Toxo! (Jaroslav Flégr). Pouze dávka rozhoduje, je-li látka jedem (Petr Klusoň). Mykorhizní houby (Martin Vohník). Panda a bambus (Jaroslav Petr).

Juku lze pěstovat celoročně venku, snese i mráz

Juka je oblíbená pokojová rostlina. Lze ji pěstovat i jako rostlinu přenosnou, nebo dokonce celoročně venku. Pochází z pouště a je proto odolná a otužilá, netrpí chorobami, snadno se množí. Pouze přemíra vláhy může tuto střídmou krásku zahubit.

Krásné, ale jedovaté zahradní rostliny: hrachor, vratič a skočec

Pro malé děti mohou být některé rostliny pěstované pro okrasu velmi nebezpečné. Především plody a velká semena je často lákají k ochutnání. Pokud víte, které druhy jsou jedovaté, nebezpečí lze snadno předejít.

Moniliový úžeh meruněk a višní

Moniliový úžeh zvaný též spála zanechává na stromech spálené konce větviček, které mohou být mylně považovány za zničené mrazem. Choroba ničí úrodu a strom silně oslabuje, proto je důležitá včasná prevence i léčba.

Mnohonožky zúrodňují půdu

Mnohonožky jsou úklidovou službou na povrchu půdy i v jejích svrchních vrstvách. Pojídají nejrůznější zbytky rostlin a s trusem do půdy vracejí živiny. Jsou součástí početné armády, bez níž by se životodárný koloběh živin zastavil.

Sedum pallidum bithynicum ‘Sea Stars’

Sedum pallidum ssp. bithynicum je díky své zvláštně šedomodré barvě o sobě atraktivním druhem rozchodníku. Husté, pouze 3 cm vysoké, kompaktní polštáře tvořené množstvím čárkovitých listů, jsou ideální pro pěstování ve skalce a pro osazování koryt. Tento drobný rozchodník je velmi odolným. Bez problémů zvládá sluneční úpal i extrémně dlouhé období sucha. Další předností této

Polštáře úrazníku se podobají mechu, kvetou a jsou nenáročné

Rádi byste na zahradě pěstovali půvabné mechové bochánky, které budou lahodit oku ve společnosti bonsají či kapradin? Můžete jej zkusit složitě vypěstovat z výtrusů, anebo raději zvolit zahradní rostliny s velmi podobným vzhledem, ale nižšími nároky.

Léčivé bodláky: lopuch, ostropestřec a maralí kořen

Bodláky jsou svérázné rostliny, které většinou nelze přehlédnout. Rostou na loukách, mýtinách i při okrajích cest, ale pěstují se i na zahradách, a to včetně cizokrajných druhů. Jsou nejen dekorativní, ale některé z nich i léčivé.

Echeveria ‘Bradburyana’

x Echveria elegansstarý kultivar z roku 1930Růžice jsou v dospělosti +- 10 cm v průměru. Listy silně ojíněné stříbřitým povlakem, s purpurovým lemem. Rostlina dobře odnožuje. Pěstování v širší misce na chráněném místě. Nesnáší dlouhdobé přemokření listů. Chladné zimování...

Poznejte jedovaté dřeviny: akát, ruj a břečťan

Rostliny nám poskytují potravu, jsou zdrojem léčivých látek, textilní surovinou i stavebním materiálem. Některé z nich ale mohou být pěkně nebezpečné. Na které dřeviny ve lese, parku i na zahradě nesmějí děti v žádném případě ochutnávat?

Natura (10.11.2011 09:00)

Centrum výzkumu globální změny (Michal V. Marek). Žena vědkyně: v 19. století nemyslitelné! (Alice Červinková). Maria Skłodowska-Curie (Ivana Lorencová). Závody jedlíků (Jaroslav Petr).

nejnovější 215 216 217 248 249 250 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019