Facebook
 
 
 

Články

Stálezelené sklaničky zdobí skalku i v zimě

Skalka může být okouzlující i v zimním období, pokud ji osadíte odolnými, stálezelenými skalničkami. Nejen květy, ale i listy mohou být velice ozdobné, v barvách od stříbrné po tmavozelenou a v rozmanitém tvarování, tvořící měkké polštáře či dekorativní růžice...

Jak pěstovat banánovník v květináči a sklízet vlastní plody

Ačkoli banánovník připomíná strom, je ve skutečnosti obří bylinou. Sladké banány jsou milovaným ovocem, plody některých odrůd se používají i jako zelenina. Malé kultivary můžete pěstovat i v pokoji a dočkat se vlastních plodů.

Natura (20.01.2011 10:00)

Mezinárodní sčítání vodních ptáků (Zuzana Musilová). Zimoviště v pražské Tróji (Jan Andreska, Jan Mourek). Historie lesa v 16. a 17. století (Jiří Woitsch). Netopýr tvor sociální (Helena Jahelková).

Nastal čas na nákup semen. Jak je vybírat a na co si dát pozor?

Abyste se při nákupu semen nenechali nachytat a nakoupili opravdu dobře, zjistili jsme pro vás, jak má vypadat malospotřebitelské balení a čeho je třeba si všimnout. Můžete také využít specialit, jako jsou semena mořená, obalovaná, na výsevních páscích…

Zabydlete se na zahradě: dřevěné terasy, mola, chodníčky…

Dřevěné plochy jsou na zahradě praktické, příjemné, oku lahodící. Hodí se pro pohodlný přechod mezi domem a zahradou. Uplatní se i na střešní zahradě, jako molo u jezírka, pro vyrovnání terénu...

Řez ovocných stromů

Ovocné stromy lze v kondici udržovat pravidelným řezem, který udrží optimální tvar koruny, vyrovnanou úrodu a celkové zdraví stromů. Důležité je vhodné načasování i provedení. Jak správně postupovat?

Fiskars: nové zahradní nářadí

Firma Fiskars vyrábí téměř všechno zahradní nářadí ve Finsku, a to z vysoce kvalitních materiálů. Proto může na své výrobky poskytovat prodlouženou záruku 5 let. Na sekery dokonce 10 let. A každý rok svou nabídku obohacuje novými produkty.

Předpěstujte si petúnie: výsev pelet, péče o mladé rostlinky

Zanedlouho nastane čas na předpěstování sadby ze semen, kterou byste na jaře draze kupovali. Začněte třeba oblíbenými petúniemi úžasných tvarů a barev. Pokud dodržíte osvědčený postup, vypěstujete si krásné, košaté sazenice.

Citrónová verbena a myrta, půvabné voňavé stromky v nádobách

Tyto aromatické dřeviny se pěstují v přenosných nádobách. Jsou krásné, lze je rozmanitě tvarovat, jejich listy i plody využít v kuchyni i domácím léčení. Pokud máte chladné místo na přezimování, pro verbenu stačí i temné, je pěstování snadné.

Natura (13.01.2011 10:00)

Genetika ve studiu zoologie (Pavel Hulva). Co přinese Rok netopýra? (Helena Jahelková). Proměny lesa ve středověku (Jiří Woitsch). Válka klonů (Jaroslav Petr).

Předpěstování sadby za oknem: vhodný substrát, sadbovací tablety, miniskleníky…

Vypěstovat si vlastní sadbu zeleniny i okrasných rostlin ze semen se vzhledem k nízkým nákladům i širšímu výběru druhů a odrůd vyplatí. Jak postupovat, aby sazeničky byly silné a zdravé?

Postavte si zahradní terasu z dlažby a cihel

Plochy z pevným povrchem činí ze zahrady příjemné místo k obývání. Dobře na nich stojí zahradní nábytek, snadno se udržují. Jako terasy mohou zároveň vyrovnávat terén. Terasu z pohledné kombinace dlažebních desek a cihel si snadno zbudujete sami.

Karambola, šťavnaté ovoce ve tvaru hvězdy

Karambola je tropické ovoce zajímavé chuti i vzhledu. Bobule se jedí syrové, v ovocných salátech, jako kompot či džem. Výborné jsou ale i prosolené nebo kvašené, hodí se na přípravu čatní. Semínko pak můžete zasadit do květináče.

Jak pěstovat liči

Pochutnat si na exotickém ovoci a poté jeho semena zasadit do květináče, to je dvojnásobná radost. Těšíme se, jak rostlinka vyklíčí a vyroste. Musíme jí ale poskytnout vhodnou teplotu, zálivku, výživu. Jak vypěstovat ze semínka oblíbenou rostlinu liči?

Zahradní cesty a chodníčky slaďte se stylem zahrady i domu

Cestičky vinoucí se zelení a plochy se zpevněným povrchem činí ze zahrady příjemné místo k obývání a odpočinku. Dokážou ji proměnit stejně překvapivě jako promyšlená výsadba okrasných rostlin. Jak je plánovat a budovat?

Zahrada v lednu

V lednu by zahrada měla odpočívat pod sněhovou pokrývkou, uspaná mrazem. Je však třeba kontrolovat její zimní zabezpečení. Dlouhé večery jsou ideální k rozmýšlení jarních výsadeb a úprav. Můžete začít i s prvními výsevy za okno.

Postavte si pěkné a užitečné pařeniště

Pařeniště je skvělým pomocníkem každého pěstitele, a na malých zahrádkách nahradí i skleník. Podle našeho návodu si jej sami snadno postavíte. Díky oknu z jemných latěk je pohledné, na zahradě nebude působit rušivě.

Zahradní kůlny a domky mohou být funkční i estetické

Kůlna schová nářadí, kabely, hadice, hnojiva, pěstební nádoby, nebo i sekačku a zahradní nábytek. Může se zároveň stát i dekorativním zahradním prvkem, pokud ji zhotovíte nápaditě a s citem. Nabízíme inspiraci i praktické tipy.

Semena je nejlepší skladovat v ledničce a mrazáku

Kvalitní semena jsou poměrně drahá. Pokud s nimi ale budete dobře hospodařit, vyplatí se vám stonásobně. V sáčcích je občas semen více, nežli spotřebujete za jednu sezónu. Jak tedy uskladnit nevyužité zbytky semen, aby neztratily klíčivost?

Jak postupovat při montáži skleníku?

Postavit si skleník z kovu či dřeva je náročná záležitost, pokud má být stabilní a splňovat všechny funkce. Většina lidí dá proto přednost již připravené stavebnici. Ani její smontování a umístění však není úplně triviální a je třeba dodržet určité zásady.

nejnovější 216 217 218 229 230 231 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019