Facebook
 
 
 

Články

Podivuhodné mučenky lákají kolibříky i netopýry

Mučenky plodí chutné ovoce a využívají se jako léčivky. Prosluly však také díky své nevšední kráse. Jejich květy i listy navíc skrývají mnohá tajemství. Nechají se opylovat netopýry, motýly umí naopak odradit od kladení vajíček…

Kompletní výživa okrasných dřevin hnojivy Silva Tabs

Pokud jsou okrasné dřeviny zdravé, vybarvené a dobře rostou, je krásná celá zahrada. K tomu však potřebují výživu. Vyzkoušejte komfortní hnojení ve formě tablet. Živiny ekonomicky dávkují a rostlinám poskytnou vše potřebné.

Jak vybavit skleník a jak jej správně větrat?

Prostor skleníku je omezený a je třeba jej co nejlépe využít. Rostliny můžete pěstovat na záhonech, v pytlích, nebo v nádobách umístěných na policích. Kromě světla, vláhy a živin potřebují i čerstvý vzduch – proto je nezbytné zajistit i správné větrání.

Natura (06.01.2011 10:00)

Budoucnost biopaliv (Zdeněk Opatrný). Syndrom bílého nosu také v Evropě (Ivan Horáček). Pravěk ve středoevropském lese (Jiří Vojč). Protiskopová léčba mexických vlků (Jaroslav Petr).

Orostachys thyrsiflora

Zda se orostachysy řadí mezi rozchodníky nebo ne, je otázka úhlu pohledu. Když  zalistujeme ve starších publikacích věnovaným těmto sukulentím rostlinám, nalezneme je zařazeny v rodu Sedum – skupina Orostachys. Podle mne, nezáleží ani tak na šuplíku, do kterého určitý rod nebo druh zastrčíme, ale na tom, zda se nám rostliny libí nebo ne. Orostachysy, konkrétně

Natura (23.12.2010 )

Přírodní historie Starého a Nového zákona (Václav Cílek)

Natura (30.12.2010 )

Chráníme biodiverzitu jen pro ni samotnou? (František Pelc). Nadcházející rok netopýra (Ivan Horáček). Objevy, které opravili naše omyly (Jaroslav Petr).

Vánoce z vánočních hvězd

Vánoce jsou přede dveřmi a většina z nás přemýšlí o tom, jak si zpříjemnít vánoční pohodu zajímavou dekorací. Já osobně ráda dávám svým přátelům malé dárečky, jen tak pro potěšení v tomto zimním svátečním  čase. Ráda bych Vám zde dala typ na jeden takový dáreček nebo dekoraci pro slavnostní stůl. Nápad jsem našla na stránkách

Orostachys ‘Tsuschima’

Orostachysy jsou stále velmi ceněné rostliny, zahalené tak trošku rouškou tajemství  o způsobech pěstování. Často bývá po těchto tajemstvích pátráno cíleně, někdy dochází k jejich odhalování díky různým náhodám.  Právě jedno takové tajemství bylo poodhaleno loňského roku v případě krásného kultivaru  Orostachys ‘Tsuschima’. Tato rostlina hned na první pohled zaujme svou perleťově narůžovělou barvou a výrazně sukulentními

Natura (16.12.2010 10:00)

Slovenské hory v zimě (Miroslav Saniga). Výzkum biodiverzity Sahelu (Petr Benda, Jiří Šmíd). Kalifornské babočky (Jaroslav Petr).

Prkenný plot

Chceme-li přesně vymezit a uzavřít svůj pozemek, zvolíme takové ohraničení, které ochrání naše soukromí před zvídavými pohledy zvenčí. Navíc stavba plotu přináší do zahrady nový architektonický prvek, který může přispět k jejímu vzhledu.

Udírna z květináčů

Uzení bylo odjakživa součástí každé vesnické zabijačky a někde se praktikuje dodnes. Není to ovšem tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Atraktivní hvězdník, amarylis, kvete jen při vhodném pěstování

Nádherně kvetoucí hvězdníky jsou chloubou každého pěstitele. Potřebují však specifické podmínky a prevenci proti chorobám, jako je červená spála. Jak je pěstovat radí Věra Drábková, odborná instruktorka Českého svazu zahrádkářů.

Natura (09.12.2010)

Jak se mění naše rybníky? (Jiří Pykal). Okolnosti zastřelení medvědice u slovenského Martina (reportáž Adriany Krobové). Ektoparaziti Kostariky (Ivan Literák). Následky ropné havárie v Mexickém zálivu (Jaroslav Petr).

Primula auricula – zimuvzdorný sukulent

Asi se podivíte proč na stránkách věnovaných sukulentům chci psát o primulích. Ač je to k nevíře i mezi klasickými skalničkami, jakými prvosenky  jsou, nalezneme  100% sukulentní druhy. A co je ještě zajímavější, tyto druhy jsou dokonale zimovzdorné. Dnes bych Vás ráda upozornila na druh pocházející z vápencových skal Alp, Karpat a Apenin – Primula auricula,

Vánoční stromek: výběr, péče, pěstování v květináči

Jak vybírat řezané vánoční stromky? Který druh zvolit a jak se o něj starat, aby byl krásný co nejdéle? A jak pěstovat vlastní vánoční stromeček v nádobě po mnoho let?

Lahodné a zdravé hlízy jakonu, plodiny Inků, vypěstujete i na zahradě

Jihoamerický jakon plodí velké množství jedlých, šťavnatých hlíz, které chutnají po ovoci. Zpestří jídelníček a prospívají zdraví – cenné jsou především pro diabetiky.

Jmelí léčivé i jedovaté, legendami opředené

Jmelí ve vánoční výzdobě nemůže chybět. Je nejen krásné, ale i opředené spoustou dávných pověstí, mýtů a legend. Má vskutku zajímavý způsob života i rozmnožování. Je léčivé i jedovaté, používané v moderní medicíně i léčitelství.

Sedum amplexicaule

Mezi rozchodníky, které mám ve své sbírce se nalézá také jeden velmi zajímavý druh. Je jím Sedum amplexicaule subsp. amplexicale. Přesto, že se jedná o rostlinu spíše pro sběratele, ráda bych se  zmínila o zvláštnosti, kterou tento druh vyniká. Výše jmenovaný rozchodník se vyskytuje převážně v suchých a kamenitých oblastech Alžíru, Maroka, Tunisu a na

Crassula ‘Estagnol’

Ať chceme nebo ne, při pěstování a specializaci na sukulenty určitého okruhu, se časem v  každé sbírce objeví i nějaký ten kultivar. Někteří specialisté se tomuto faktu sice brání, ale dříve či později nějaký ten květináček s pohlednou rostlinkou kultivarového jména, jim na parapetu  stejně  uvízne. Já osobně se kultivarům nebráním, naopak. Některé druhy kříženců jsou

nejnovější 217 218 219 229 230 231 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019