Facebook
 
 
 

Články

Lilek černý roste v přírodě i na zahradách. Jsou jeho bobule jedovaté?

Planý lilek černý se občas zatoulá do našich zahrad. Jeho tmavé lesklé bobule mohou lákat děti k ochutnání. Jedná se o jedovatou rostlinu, jíž je třeba se obávat? Odpověď není jednoznačná.

Sedum glabrum

Sedum glabrum (Rose) Praeger 1921 je monokarpický druh rozchodníku, rostoucího v Mexiku – Coahuila, ve výškách +- 2000 metrů.  Druh vytváří nízké, kompaktní trsy, vysoké do 3 cm. Střídavé, lesklé listy  světle zelené barvy jsou stěsnány do robustní bazální růžice. Masité listy jsou ze spodní části s charakteristickým hřbetním kýlem. Druh vytváří vrcholové, 7 – 15 cm

Sedum hernandezii

V přírodě tvoří Sedum hernandezii mohutné trsy složené z 60 a více robustních, vystoupavých stonků. Ty jsou v průměru až do 1 cm výrazně ochlupené, vysoce sukulentní a narůstají do délky okolo +- 15 cm. Od báze po vrchol jsou porostlé ve čtyřech řadách sytě zelenými, vysoce sukulentními vejčitými listy, které

Mochyně židovská třešeň: zářivé lampionky na záhoně i v suché vazbě

Sytě oranžové lampionky mochně, které obalují plody, prosvětlí podzimní zahradu a po usušení mohou pro změnu ozdobit interiér. Tato rozložitá a nenáročná trvalka se snadno pěstuje i množí.

Růžičková kapusta je lahůdková zelenina, kterou můžete sklízet i v zimě

Drobné růžičkové kapusty jsou skvělé do polévek, podušené na másle jako příloha, zapečené se sýrem či masem… Pokud si vypěstujete své vlastní, můžete mít od podzimu do předjaří k dispozici čerstvou zeleninu výtečné chuti.

Orostachys japonica

Troufám si tvrdit, že na pomyslném žebříčku atraktivních a vyhledávaných rostlin, se rod Orostachych drží na jednom  z čelních míst. U nás se v zahradách již běžně pěstují zimovzdorné druhy Orostachych boehmerii a Orostachys spinosa. Občas  se vyskytuje další odolný druh, kterým je Orostachys malacophylla. Ráda bych se zmínila o méně známém druhu, kterým je Orostachys japonica.

Jak pěstovat mečíky čili gladioly?

Mečík patří k nejatraktivnějším květinám pěstovaným převážně pro řez. Pěstitelé jsou však občas zklamaní, když z vysazených hlíz vyrostou rostliny, ale květů se nedočkají. Co mečíky potřebují, aby rozvily krásné velké květy všech barev?

Natura (22.10.2011 09:00)

Občanská věda na konferenci ČSO (Zdeněk Vermouzek). Monitoring výra velkého (Kamil Čihák). Neprávem pozapomenuté české antibiotikum (Milan Gryndler). Myška stavitelka (Jaroslav Petr).

Jak pěstovat kdouloň a jak využít voňavé kdoule?

Kdouloně kdysi nechyběly na žádné zahradě. Naše babičky voňavé kdoule připomínající žlutá jablka využívaly v kuchyni i v domácnosti. Kdouloň je malý pohledný stromek, který pěkně kvete a hodí se třeba i na živý plot.

Natura (13.10.2011 09:00)

Mazaní rostlinní parazité (Jan Kolář). Udržitelná ZOO (Mark Penning). Bez katalýzy by nebylo života (Jiří Čejka). Zlatachtivé houby (Jan Borovička). Maskovaná mnohonožka (Jaroslav Petr).

Sedum rupestre ‘Lemon Coral’

Sedum rupestre ‘Lemon Coral’ je žhavá novinka mezi zahradními zimvzodrnými sukulenty. Jedná se skutečně nepřehlédnutelný kultivar. Výrazně sukulentní, poměrně robustní rostlina, má všechny své části zbarveny  zářivě žlutou barvou. Toto výrazné zbarvení je zachováno i během dnů, kdy není dostatek slunečního záření. Protože mi rostlina byla z USA doručena letos v létě, byla jsem odkázána

Pěstujeme Prometheum

Rod Prometheum je malá, zřetelná, monofyletická ( přirozená) skupina 8 druhů, mající společný  původ. Skupina se vyvinula  z rodu  Sedum, podrodu Gormania v iránsko – turecké  oblasti. Některé druhy jsou blízce příbuzné rodu Rosularia, od kterého se odlišují absencí vyvinutého kaudexu, květenstvím ve tvaru vrcholíku místo laty, méně spojenými petály.  Sedm taxonů je evidováno  z oblastí

Vypěstujte si okrasné kapusty: ozdobí zahradu i balkón, hodí se i do kytic

V době, kdy všechny květiny uvadají, okrasné kapusty „kvetou“ a přitahují pohledy krásnými barvami i tvary. Zkrášlí zahradu, okenní truhlíky, v nádobách i zápraží a terasu. Ujímají se i v okrasných výsadbách v parcích.

Výsadba jabloní: vyzkoušejte osvědčené rané i pozdní odrůdy

Jabloně rostou od nížin až do podhorských oblastí a jejich pěstování není nijak obtížné. Štavnatá jablíčka z vlastních stromů si můžete užívat v létě, na podzim i v zimě. Stačí si vybrat vhodnou kombinaci odrůd.

Sekery Fiskars nové generace

Na českém trhu se objevila nová řada seker označená písmenem X od finské společnosti Fiskars. Vyznačují se pokrokovou konstrukcí a elegantním vzhledem. Na tyto sekery dává Fiskars 10 let záruku na topůrko a jeho spojení s čepelí.

Roztoči vlnovníkovci a jejich hálky na listech ořešáku

Vlnovníkovci jsou tvorové pouhým okem téměř neviditelní. Zato jejich příbytky, hálky ze zduřelého pletiva listu, jsou nápadné a často i odlišně zbarvené. Mohou vlnovníci stromu uškodit a ohrozit nadílku ořechů?

Barevná podzimní zahrada: bílý pámelník, růžový brslen a černý ptačí zob

Okrasné dřeviny zaujmou nejčastěji listy či jehličím, tvarem koruny, zajímavou kůrou. Najdeme však i velkou škálu druhů, které jsou zajímavé především plody, jejichž barevnost a krása nás potěší v pošmourných dnech podzimu a zimy.

Přírodní zahrada je cestou pro přemýšlivé

Přejete si založit krásnou i užitečnou přírodní zahradu, nebo s koloběhem přírody sladit tu stávající? Nechejte se inspirovat návrhem zahradní architektky, který zahrnuje plánek, doporučené druhy i základní principy zahradničení v souladu s přírodou.

Vyzkoušeli jsme štětce v různých nátěrových hmotách

Štětce jsem vyzkoušel jako hobby uživatel, nikoliv jako profesionál v oboru natírání. K případné další diskusi nabízím výhradně vlastní poznatky. Náhodně jsem vybíral štětce i obchod, kam jsem pro ně zašel.

Tulipány, hyacinty, krokusy a další cibuloviny pro záhony i pěstování v nádobách

Nejen tulipány, ale i jiné cibuloviny nemusíte sázet jen do záhonů, můžete si jimi na podzim osadit kořenáče nebo jiné zahradní nádoby. Vybírejte z řady zajímavých odrůd tulipánů, hyacintů, krokusů i narcisů.

nejnovější 217 218 219 248 249 250 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019