Facebook
 
 
 

Články

Zahradní technika jako dárek a investice do volného času

Také sekačka, vyžínač, motorová pila a další stroje se mohou stát dárkem. A dobře vybraná technika potěší zahrádkáře dvojnásob. Jednak kvůli svému účelu, ale současně i úsporou času, který pak zbývá na další oblíbené zahradní činnosti.

Natura (06.12.2012 10:00)

Předpovědi zemětřesení (Aleš Špičák). Co má chemie společného s malířskými díly (Silvie Švarcová, 1.díl). Úžasný mravenčí čich (Jaroslav Petr). Muž jako evoluční inovace? (četba, 2.díl)

Čím se liší hobby, farmářská a profesionální motorová pila

Při nákupu motorové řetězové pily bychom měli vědět něco o přednostech a nedostatcích jednotlivých provedení. Silná pila v malé zahradě stejně jako slabá při těžbě dřeva v lese nejsou výhodnou investicí.

Natura (29.11.2012 10:00)

Přečtený banánovník a pomoc třetímu světu (Jaroslav Doležel). Zlatá rýže léčí slepotu (Jaroslav Petr). Po stopách jedů (Oheň svatého Antonína, 5. díl). Muž jako evoluční inovace? (četba, 2.díl).

Housenky na lísce: listy skořápkatého ovoce okusují píďalky a pilatky

Nějaká potvůrka nám ožrala listy na lískových oříšcích, a to velice rychle. Prosím o určení, kdo je ten uličník, ptá se čtenář Lukáš Dragoun z Kynšperku nad Ohří

Závěsný koš s květinami a zelení ozdobí vchod či terasu i v zimě

Zdálo by se, že rozkvetlým nádobám zdobícím okna, balkóny, terasy a zápraží již odzvonilo. Ale i v zimě mohou rostliny v závěsném koši zdobit dům a zahradu. Jaké druhy vybrat a jak košík připravit a osadit?

Chryzantémobraní aneb japonské slavnosti květin

Každý jen trochu zběhlý zahradník ví, že možná tou nejčínštější rostlinou – květinou – je chryzantéma. Chryzantémy jsou v zemi svého původu a vůbec na Dálném východě symboly života a radosti. A jistého zamyšlení, to taky.

Natura (22.11.2012 10:00)

Po stopách jedů (Jedy v legendách o poustevnících, 4. díl, Petr Klusoň). Jelení migrace: surfování na zelené vlně (Jaroslav Petr). Co všechno má na svědomí testosteron (Stanislav komárek). Muž jako evoluční inovace? (četba, 1.díl)

Kvetoucí keře pro krásnou zahradu: hortenzie, pustoryl, komule, růže, kalina

Keře dají zahradě tvar, soukromí, přilákají zpěvné ptáky a některé dokonce i motýly. Přínosné jsou všechny keře, ovšem druhy, které krásně kvetou, příjemně voní či přinášejí plody pak dvojnásob.

Pouštní růže, sukulentní rostlina s krásnými květy

Ze semínka jsem vypěstoval pouštní růži, která po dvou letech krásně vykvetla. Jak bych se měl o ni starat, abych ji uchránil před chorobami a škůdci?

Pěstování kapradin: nejkrásnější druhy pro zahradu

Nejen kvetoucí rostliny krášlí zahradu. Kapradiny svými dekorativními listy vytvoří vskutku velkolepý efekt. Které druhy pro zahradu vybrat, jak a kde je pěstovat?

Natura (15.11.2012 10:00)

Červenka předmětem výzkumu (Pavel Němec, Lukáš Jebavý). Po stopách jedů (Absinth a neurotoxický thujon, 3. díl, Petr Klusoň). Historie výskytu lososa u nás (3.díl, Jan Andreska). Veverčí ořechové portfolio (Jaroslav Petr).

Test: drtič versus štěpkovač. Čím zpracovat zahradní odpad?

Zpracovat větve z prořezaných stromů, zbytky rostlin ze záhonů a další zahradní odpad a získanou hmotu vhodně využít v kompostu, jako mulč či palivo, to umožňují rychlořezné drtiče nebo štěpkovače s ozubenými koly. Který stroj vybrat?

Popínavý, stálezelený břečťan zkrášlí stěny i stromy a nahradí trávník ve stínu

Břečťan je nenáročný na stanoviště i na péči, sám se přichytí podkladu a pak se šplhá po zdi, dřevu, pletivu, nebo vytvoří koberec na zemi. Má neopadavé listy, takže zahradu zkrášluje po celý rok.

Kdo vykusuje lískové oříšky, aneb jak na nosatce lískového

Těšila jsem se na bohatou úrodu lískových oříšků, ale ještě v zelených plodech se objevily vykousané dírky. Můžete mi prozradit, kdo to způsobil? Ptá se čtenářka Eva Blabolínová z Plzně.

Co způsobuje rzivost neboli korkovitost jablek?

Na jednom stromě se nám na některých jablkách objevily „prstence“ široké 1–2 cm. Jde o strupovitost? Jak k poškození došlo a co je způsobilo? Co stromu chybí? Jak proti tomu bojovat? Ptá se Václav Čermák z Třemošnic.

Sníh lze uklízet frézou, ale i mulčovačem

Sněhová fréza pomůže tam, kde pravidelně odklízíme více sněhu. Třeba kolem domu v horách či podhůří. Také tento stroj je dobré vybírat podle velikosti udržované plochy. Na malou stačí elektrický fukar, na velkou potřebujeme frézu s pojezdem.

Hloh, jeho okrasné kultivary a výtečná hlohová marmeláda

Podzimní příroda nabízí mnoho darů. Hloh je jedním z našich nejkrásnějších keřů, z jara bíle kvete, na podzim nese jedlé a zdravé plody. Na zahradě můžete pěstovat dokonce ještě dekorativnější kultivary, nežli jsou druhy původní.

Kaštanovník jedlý aneb vše o pěstování sladkých maronů

Kaštanovníky jsou ve velkém pěstovány především ve Středozemí. Ale i u nás mají tyto krásné, velké stromy mnohasetletou historii a prospívají i plodí zde dobře, zvláště v teplejších oblastech.

Vysoký keř hroznovec zahradu obdaruje záplavou bílých květů

Tento bujně rostoucí, široký a 2–3 m vysoký keř se na zahradách uplatňuje především jako solitér. Původně asijská dřevina u nás dobře prospívá a počátkem léta se obalí půvabnými hrozny velkých květů podobných květům jabloní.

nejnovější 220 221 222 266 267 268 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019