Facebook
 
 
 

Články

Natura (17.02.2011 10:00)

Unikátní svědectví ze střední doby kamenné (Petr Pokorný). Výzkum velkých savců na Šumavě (Pavel Šustr). Kdy byliny léčí? (Lubomír Opletal). Jídelníček kosatek (Jaroslav Petr). Netopýří úkryty (Petra Schnitzerová).

Nová řada Fiskars QuikFit: zahradní nářadí pro všechny práce

Každoročně uvádí finská společnost Fiskars na trh nové zahradní nářadí. Oblibě se už těší i nová řada QuikFit. Na čtyři různé násady lze jedním pohybem upevnit některý ze 32 nástavců pro různé práce na zahradě. V nabídce je i teleskopická tyč k pilce.

Léčivá, nízkokalorická stévie je sladší než cukr. Jak ji pěstovat?

Jihoamerická stévie, kterou můžete pěstovat doma, na zahrádce či ve skleníku, je vskutku zázračná. Je neuvěřitelně sladká, přitom nízkokalorická a přímo léčivá. Lístkem můžete osladit moučník i nápoj, nebo jej mlsat jen tak.

Jak vytápět skleník?

Vytápěný skleník umožní nadšeným pěstitelům rozvinout svou zálibu skutečně velkoryse. Nejedná se ale o levnou záležitost. Přesto si ji mnozí můžou dovolit, pokud dobře rozváží způsob vytápění a případné úpravy skleníku.

Jak pěstovat mučenky, aby kvetly i plodily?

Mučenka je krásná popínavá teplomilná rostlina, které se daří i v našich bytech. Za dobrou péči se odvděčí oslnivými květy a někdy dokonce i lahodnými plody. Pěstovat můžete mnoho druhů poměrně nenáročných mučenek.

Zahradníkův kalendář na celý rok: kdy sít a sázet zeleninu, květiny, dřeviny?

Jak si dobře si načasovat výsevy a výsadby a nic nepromeškat? Pomůže vám náš zahradnický kalendář na celou sezónu.

Vše o pěstování bambusu

Jan Kocourek pěstuje bambusy čtrnáct let. začal ještě dříve, než se na ISŠ zahradnické vyučil v oboru zahradník s maturitou a později se na ČZU v Praze Suchdole stal bakalářem oboru zahradnictví. Cestuje za nimi i po světě ví o nich téměř všechno…

Natura (10.02.2011 10:00)

Zaostřeno na strnada (Zdeněk Vermouzek). Kontroverzní kormorán (Jaroslav Škopek). Jak se upravuje pitná voda (Martin Pivokonský). Migrující živočichové a přenosné choroby (Jaroslav Petr). Větrné elektrárny komplikují život netopýrům (Jiří Gaisler).

Zázvor je lék i koření: pěstování, kandování, vaření zázvorového piva…

Vyzkoušejte sílu zázvoru v boji proti nachlazení, nevolnosti, jako prevenci proti civilizačním chorobám, pikantní chutí okořeňte pokrm. Můžete dokonce pěstovat vlastní oddenky, ve skleníku či doma.

Drtiče a štěpkovače

Co s větvemi, když je jejich pálení mnohde zakázané a jako palivo do kamen se také příliš nehodí? Nejlepší je zpracovat je pomocí drtičů nebo štěpkovačů tak, abychom z nich měli užitek. Štěpkou se dá mulčovat, nebo ji lze zkompostovat. Které stroje větve drti nebo štěpkují ?

Zahradní cestičky: Kam se hodí zpevněné a kam sypané?

Zahradní cesty a cestičky propojují jednotlivé části zahrady i zahradu s domem. Jejich podoba je pro celkový vzhled zahrady velmi důležitá. Záleží na jejich umístění, tvaru i použitém materiálu. Jaký vybrat?

Mrazuvzdorné banánovníky lze pěstovat na zahradě po celý rok

Možná vás překvapí, že i v našem klimatu může vaši zahradu celoročně zdobit banánovník. Mrazuvzdorné druhy banánovníků pocházejí z vysokohorských oblastí Afriky a východní Asie. Jak je pěstovat a připravovat na zimu?

Jak hnojit okrasné jehličnany?

Jehličnany jsou v okrasné zahradě jedinečným stavebním prvkem. Jsou dekorativní po celý rok a překvapivě rozmanité. Často se ale zapomíná na výživu, bez které plně nerozvinou svou krásu. Praktickým řešením je hnojení pomocí tablet, vyrobených jehličnanům na míru.

Jak chránit pokojové rostliny před škůdci?

Zimní období je pro pokojové rostliny velmi náročné. Co jim musíme dopřát, aby dobře prospívaly a netrpěly chorobami a škůdci? A když se mšice, puklice nebo svilušky objeví, jak proti nim zakročit?

Natura (03.02.2011 10:00)

Umělé zásahy do vývoje oblačnosti (Daniela Řezáčová). Světový den mokřadů (Jan Květ). Leguáni modraví v pražské ZOO (Petr Velenský). Netopýří potravní strategie (Michal Andreas).

Sezona začíná paprikami: výběr odrůd, výsev, sazeničky

Zahradnický rok začíná výsevem paprik. Právě v únoru je čas zasít semínka do truhlíků. Jak vypěstovat silné a zdravé sazenice, které se ve výsadbě rychle uchytí a dobře porostou?

Prometheum aizoon

Rod Prometheum je malá, zřetelná, monofyletická ( přirozená) skupina 8 druhů, mající společný  původ. Skupina se vyvinula  z rodu  Sedum, podrodu Gormania v iránsko – turecké  oblasti. Některé druhy jsou blízce příbuzné rodu Rosularia, od kterého se odlišují absencí vyvinutého kaudexu, květenstvím ve tvaru vrcholíku místo laty, méně spojenými petály.  Sedm taxonů je evidováno  z

Datlová palma a její dary, sladké datle

Stejně jako je pro nás národním symbolem lípa, pro Němce je jím dub a pro Kanaďany javor, je pro národy horkých oblastí symbolickým stromem palma datlová. Zároveň přináší fantasticky sladké plody, důležitý zdroj obživy. Využívají se však i listy, míza, pecky…

Jeřabiny sladkoplodého jeřábu jsou zdravé a lahodné

Jeřáb je krásný strom, jehož oranžové plody milují ptáci. I pro nás jsou velmi zdravé, ale příliš trpké. Ovšem vyšlechtěný sladkoplodý jeřáb, který se zrodil na Moravě, dává plody mnohem lahodnější chuti. Jak je sklízet a využít v kuchyni?

Sedum moranense

Když jsem do své sbírky získala krásného křížence Sedum ‘Spiral Staircase‘, samozřejmě jsem začala  ihned pátrat po rodičích této rostliny. Dobrých zdrojů, nikoliv jen kompilačních opisů, není mnoho, ale kdo hledá najde. Tak to bylo i tomto případě. Rodiče výše jmenovaného kultivaru jsou uváděny Sedum moranense x Villadia batesii. A právě o jedné z těchto

nejnovější 222 223 224 237 238 239 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019