Facebook
 
 
 

Články

Pěstování asijské listové zeleniny: mizuna, jedlá chryzantéma, listová hořčice…

Chutná vám asijské kuchyně? Mnoho druhů exotické listové zeleniny si snadno vypěstujete i na zahrádce. Roste rychle, prospívá zdraví a obohatí letní jídelníček barvou, vůní i chutí.

Zahrada v únoru

V únoru se zima vlády ještě nevzdala. Navzdory tomu zahradní sezóna již začíná. Je čas na první výsevy pro předpěstování zeleniny i květin, i na prořezávky a úpravy zahrady, která se pomalu začíná probouzet ze zimního spánku.

Natura (27.01.2011 10:00)

Jak vylepšit obraz chemie u veřejnosti? (Magdalena Bendová). Novověk ve středoevropském lese (Jiří Woitsch). Ekorovnováha vodních nádrží (David Boukal). Hibernace (Ivan Horáček).

Tipy pro zahradu pod sněhem: ochrana kmenů, průklest rybízu, krmení ptáků

Stromy se za ochranu kmenu proti slunci a následnému mrazu odvděčí. Zrovna tak prořezaný rybíz a angrešt přinese sladké plody. A ptáci, kterým v zimě pomůžeme, na jaře na oplátku pečují o zdraví dřevin a brání přemnožení škůdců.

Bez černý: plevel, nebo užitečný keř?

Keře černého bezu jsou často považovány za plevel a mýceny. Opravdu rostou bujně téměř kdekoli, jsou odolné a houževnaté. Je však škoda zbavovat se všech. Dávají léčivé květy i plody, pomáhají udržet na zahradě přírodní rovnováhu…i naši předkové si bezu vážili.

Echeveria ‘Topsy Turvy’

= Echveria runyonii ‘Topsy Turvy’sport Echveria runyonii. Tato spontální mutace E. runyonii s kultivarovým jménem Topsy Turvy, nikoli šlechtěný kultivar, byla pojmenována Myronem Kimnachem. Rostlina vytváří růžice až 20 v průměru, tvořené velkým množství pravidelně deformovaných listů.

Stálezelené skalničky zdobí skalku i v zimě

Skalka může být okouzlující i v zimním období, pokud ji osadíte odolnými, stálezelenými skalničkami. Nejen květy, ale i listy jsou ozdobné, stříbrné i tmavozelené, tvořící měkké polštáře či dekorativní růžice...

Jak nakupovat a upravovat chřest, aby byl skutečnou lahůdkou?

Chřest je odedávna nazýván královskou zeleninou a je pokládán za obzvláštní delikatesu. Přitom jde o velmi zdravou a dietní zeleninu. Víte, jak při nákupu poznat, zda je čerstvý? Jak loupat a vařit chřest bílý a zelený, aby byl opravdu lahodný?

Echeveria ‘Phyllis Colis’

Autor R. Collis (UK)E. affinis x E. canteSoliterní růžice o průměru 13 cm.Promněnlivý kultivar, menící během roku své zbarvení.

Echeveria ‘Pink Frills’

= Echeveria shaviana ‘Pink Frills’Rozety dorůstají v průměru do 14 cm.Rostlina občas vytváří nové, volné boční růžice. Kultivar vyžaduje polostinné stanoviště. Růžová barva je pouze v letním období na rozdíl od E. shaviana, která si zachovává své zbarvení po celý rok.

Echeveria ‘Ramillete’

autor Dick WrightSamostatnou kristátu lze jen těžko urtčit. Její vzhled je podobný mnoha dalším bezejmeným kristátáním formám. Neristátání růžice dorůstají 6 cm v průměru a postupně tvoří samostné volné shluky dalších růžic. Listy jemně zelenkavé barvy jsou potaženy lehce namodralým povlakem.Typická rostlina vytvářjící kristatu...

Echeveria ‘Violescens’ f. kristata

= Echveria gibbiflora ‘Violescens’Růžice dorůstají 22 cm v průměrujedná se o často větvící se rostliny s pestrobarevnými otevřené růžicemi s malým počtem listů. Osychající spodní listy odkrývají prothující se holý stonek. Zaoblené dlouhé listy jsou levandulové nebo fialové barvy. Kultivar poměrně často tvoří kristaty.

Echeveria ‘Doris Taylor’

= Echevera setosa ‘Doris Taylor’Vyšlechtěno roku 1932 – W. TaylorHustě ochlupené bohaté růžice v průměru do 15 cm.Temně hnědý , dřevnatějící stonek okolo 20 cm.Výrazné, červeno žluté květy, na vnějším středovém kýlu hustě ochlupené.

Stálezelené sklaničky zdobí skalku i v zimě

Skalka může být okouzlující i v zimním období, pokud ji osadíte odolnými, stálezelenými skalničkami. Nejen květy, ale i listy mohou být velice ozdobné, v barvách od stříbrné po tmavozelenou a v rozmanitém tvarování, tvořící měkké polštáře či dekorativní růžice...

Jak pěstovat banánovník v květináči a sklízet vlastní plody

Ačkoli banánovník připomíná strom, je ve skutečnosti obří bylinou. Sladké banány jsou milovaným ovocem, plody některých odrůd se používají i jako zelenina. Malé kultivary můžete pěstovat i v pokoji a dočkat se vlastních plodů.

Natura (20.01.2011 10:00)

Mezinárodní sčítání vodních ptáků (Zuzana Musilová). Zimoviště v pražské Tróji (Jan Andreska, Jan Mourek). Historie lesa v 16. a 17. století (Jiří Woitsch). Netopýr tvor sociální (Helena Jahelková).

Nastal čas na nákup semen. Jak je vybírat a na co si dát pozor?

Abyste se při nákupu semen nenechali nachytat a nakoupili opravdu dobře, zjistili jsme pro vás, jak má vypadat malospotřebitelské balení a čeho je třeba si všimnout. Můžete také využít specialit, jako jsou semena mořená, obalovaná, na výsevních páscích…

Zabydlete se na zahradě: dřevěné terasy, mola, chodníčky…

Dřevěné plochy jsou na zahradě praktické, příjemné, oku lahodící. Hodí se pro pohodlný přechod mezi domem a zahradou. Uplatní se i na střešní zahradě, jako molo u jezírka, pro vyrovnání terénu...

Řez ovocných stromů

Ovocné stromy lze v kondici udržovat pravidelným řezem, který udrží optimální tvar koruny, vyrovnanou úrodu a celkové zdraví stromů. Důležité je vhodné načasování i provedení. Jak správně postupovat?

Fiskars: nové zahradní nářadí

Firma Fiskars vyrábí téměř všechno zahradní nářadí ve Finsku, a to z vysoce kvalitních materiálů. Proto může na své výrobky poskytovat prodlouženou záruku 5 let. Na sekery dokonce 10 let. A každý rok svou nabídku obohacuje novými produkty.

nejnovější 223 224 225 237 238 239 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019