Facebook
 
 
 

Články

Vše o pěstování bambusu

Jan Kocourek pěstuje bambusy čtrnáct let. začal ještě dříve, než se na ISŠ zahradnické vyučil v oboru zahradník s maturitou a později se na ČZU v Praze Suchdole stal bakalářem oboru zahradnictví. Cestuje za nimi i po světě ví o nich téměř všechno…

Natura (10.02.2011 10:00)

Zaostřeno na strnada (Zdeněk Vermouzek). Kontroverzní kormorán (Jaroslav Škopek). Jak se upravuje pitná voda (Martin Pivokonský). Migrující živočichové a přenosné choroby (Jaroslav Petr). Větrné elektrárny komplikují život netopýrům (Jiří Gaisler).

Zázvor je lék i koření: pěstování, kandování, vaření zázvorového piva…

Vyzkoušejte sílu zázvoru v boji proti nachlazení, nevolnosti, jako prevenci proti civilizačním chorobám, pikantní chutí okořeňte pokrm. Můžete dokonce pěstovat vlastní oddenky, ve skleníku či doma.

Drtiče a štěpkovače

Co s větvemi, když je jejich pálení mnohde zakázané a jako palivo do kamen se také příliš nehodí? Nejlepší je zpracovat je pomocí drtičů nebo štěpkovačů tak, abychom z nich měli užitek. Štěpkou se dá mulčovat, nebo ji lze zkompostovat. Které stroje větve drti nebo štěpkují ?

Zahradní cestičky: Kam se hodí zpevněné a kam sypané?

Zahradní cesty a cestičky propojují jednotlivé části zahrady i zahradu s domem. Jejich podoba je pro celkový vzhled zahrady velmi důležitá. Záleží na jejich umístění, tvaru i použitém materiálu. Jaký vybrat?

Mrazuvzdorné banánovníky lze pěstovat na zahradě po celý rok

Možná vás překvapí, že i v našem klimatu může vaši zahradu celoročně zdobit banánovník. Mrazuvzdorné druhy banánovníků pocházejí z vysokohorských oblastí Afriky a východní Asie. Jak je pěstovat a připravovat na zimu?

Jak hnojit okrasné jehličnany?

Jehličnany jsou v okrasné zahradě jedinečným stavebním prvkem. Jsou dekorativní po celý rok a překvapivě rozmanité. Často se ale zapomíná na výživu, bez které plně nerozvinou svou krásu. Praktickým řešením je hnojení pomocí tablet, vyrobených jehličnanům na míru.

Jak chránit pokojové rostliny před škůdci?

Zimní období je pro pokojové rostliny velmi náročné. Co jim musíme dopřát, aby dobře prospívaly a netrpěly chorobami a škůdci? A když se mšice, puklice nebo svilušky objeví, jak proti nim zakročit?

Natura (03.02.2011 10:00)

Umělé zásahy do vývoje oblačnosti (Daniela Řezáčová). Světový den mokřadů (Jan Květ). Leguáni modraví v pražské ZOO (Petr Velenský). Netopýří potravní strategie (Michal Andreas).

Sezona začíná paprikami: výběr odrůd, výsev, sazeničky

Zahradnický rok začíná výsevem paprik. Právě v únoru je čas zasít semínka do truhlíků. Jak vypěstovat silné a zdravé sazenice, které se ve výsadbě rychle uchytí a dobře porostou?

Prometheum aizoon

Rod Prometheum je malá, zřetelná, monofyletická ( přirozená) skupina 8 druhů, mající společný  původ. Skupina se vyvinula  z rodu  Sedum, podrodu Gormania v iránsko – turecké  oblasti. Některé druhy jsou blízce příbuzné rodu Rosularia, od kterého se odlišují absencí vyvinutého kaudexu, květenstvím ve tvaru vrcholíku místo laty, méně spojenými petály.  Sedm taxonů je evidováno  z

Datlová palma a její dary, sladké datle

Stejně jako je pro nás národním symbolem lípa, pro Němce je jím dub a pro Kanaďany javor, je pro národy horkých oblastí symbolickým stromem palma datlová. Zároveň přináší fantasticky sladké plody, důležitý zdroj obživy. Využívají se však i listy, míza, pecky…

Jeřabiny sladkoplodého jeřábu jsou zdravé a lahodné

Jeřáb je krásný strom, jehož oranžové plody milují ptáci. I pro nás jsou velmi zdravé, ale příliš trpké. Ovšem vyšlechtěný sladkoplodý jeřáb, který se zrodil na Moravě, dává plody mnohem lahodnější chuti. Jak je sklízet a využít v kuchyni?

Sedum moranense

Když jsem do své sbírky získala krásného křížence Sedum ‘Spiral Staircase‘, samozřejmě jsem začala  ihned pátrat po rodičích této rostliny. Dobrých zdrojů, nikoliv jen kompilačních opisů, není mnoho, ale kdo hledá najde. Tak to bylo i tomto případě. Rodiče výše jmenovaného kultivaru jsou uváděny Sedum moranense x Villadia batesii. A právě o jedné z těchto

Pěstování asijské listové zeleniny: mizuna, jedlá chryzantéma, listová hořčice…

Chutná vám asijské kuchyně? Mnoho druhů exotické listové zeleniny si snadno vypěstujete i na zahrádce. Roste rychle, prospívá zdraví a obohatí letní jídelníček barvou, vůní i chutí.

Zahrada v únoru

V únoru se zima vlády ještě nevzdala. Navzdory tomu zahradní sezóna již začíná. Je čas na první výsevy pro předpěstování zeleniny i květin, i na prořezávky a úpravy zahrady, která se pomalu začíná probouzet ze zimního spánku.

Natura (27.01.2011 10:00)

Jak vylepšit obraz chemie u veřejnosti? (Magdalena Bendová). Novověk ve středoevropském lese (Jiří Woitsch). Ekorovnováha vodních nádrží (David Boukal). Hibernace (Ivan Horáček).

Tipy pro zahradu pod sněhem: ochrana kmenů, průklest rybízu, krmení ptáků

Stromy se za ochranu kmenu proti slunci a následnému mrazu odvděčí. Zrovna tak prořezaný rybíz a angrešt přinese sladké plody. A ptáci, kterým v zimě pomůžeme, na jaře na oplátku pečují o zdraví dřevin a brání přemnožení škůdců.

Bez černý: plevel, nebo užitečný keř?

Keře černého bezu jsou často považovány za plevel a mýceny. Opravdu rostou bujně téměř kdekoli, jsou odolné a houževnaté. Je však škoda zbavovat se všech. Dávají léčivé květy i plody, pomáhají udržet na zahradě přírodní rovnováhu…i naši předkové si bezu vážili.

Echeveria ‘Topsy Turvy’

= Echveria runyonii ‘Topsy Turvy’sport Echveria runyonii. Tato spontální mutace E. runyonii s kultivarovým jménem Topsy Turvy, nikoli šlechtěný kultivar, byla pojmenována Myronem Kimnachem. Rostlina vytváří růžice až 20 v průměru, tvořené velkým množství pravidelně deformovaných listů.

nejnovější 227 228 229 242 243 244 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019