Facebook
 
 
 

Články

Gasteria glauca

Jestliže hledáte odolný sukulent pro pěstování na  polostinném místě, pak Gasteria glauca je právě tou rostlinou. Vždyť i ve své domovině, Jižní Africe v provincii Eastern Cape, roste v roklinách, na sklaních útesech a  houštinách v minerálních pískovcových půdách, poblíž vodních toků, v nadmořské výšce od 400 do 800 m.  Průměrná denní maximální teplota dosahuje

Echeveria eurychlamis

Echeveria eurychlamis je velmi zajímavým a málo známým  druhem pocházejícím z Peru. Protože se ve sbírkách vyskytuje vzácně, ráda bych Vám tuto rostlinu představila prostřednictvím těchto stránek. Už při získání dvou malých rostlinek mě zaujala jejich barva. Listy jsou zbarveny jemně zeleně s převažujícím zbarvením holubí šedi. Obě sazenice ve stadiu malých, třícentimetrových  rostlinek jsem

Echeveria pulidonis & Echeveria ‘Yamatoren’

Bohaté, přisedlé  růžice složené ze 40 až 50 listů, modrozelené barva  s červenými linkami podél okrajů. Květy barvy žluté. Tak by se dala jednoduše charakterizovat Echveria pulidonis, původem z mexického státu Puebla. Jedná se o nenáročný druh, který zvládne i přehmaty začínajících pěstitelů. Pulidoniska není ani náročná na své umístnění. Dobře zvládá letnění  i slunečné místo  na

rod Nananthus

Rostliny rodu Nananthus se vyskytují v jihoafrickém vnitrozemí, od Great Karro až po Free State, na jihu po Gauteng. Jedna izolovaná populace roste v Namibii. Nejčastější výskyt je v  místech s jílovitou půdou, na březích řek a potoků. Nananty tolerují  výrazně rozdílný režim zálivky, protože žijí od extremně aridních oblastí až po sezónně zaplavovaná území. Rostliny 

Echeveria derenbergii ‘Captain Hay’

Po několik let mám ve sbírce krásnou rostlinu s modrozelenými listy a výraznou  červenou linkou po okrajích. V době květu se objevují hustě nahloučená poupata na vrcholcích krátkých stopek. Oranžovo žluté květy jsou v poměru k rostlině poměrně velké. Celou dobu jsem byla přesvědčená, že se jedná o druh Echeveria dernbergii. Ovšem není to tak

Echeveria nodulosa ‘Painted Beauty’

Z letošního jarního cestování po  ostravských sbírkách , jsem  si přivezla echeverii, která mě zaujala svou výraznou karmínově červenou  kresbou na sytě zelených listech. Protože už několik let ve sbírce máme rostlinu  Echveria nodulosa, bylo mi jasné, že se jedná spíše o kultivar, než o typový druh. Sazeničku jsem doma zasadila do misky.  Během krátké doby

Krásný i nebezpečný oleandr: pěstování a množení

Oleandry patří k nejatraktivnějším přenosným rostlinám. Nádherně, bohatě kvetou a příjemně voní. Balkón, terasu i zahradu výrazně zkrášlí, přinesou náladu teplých přímořských krajů. Není přitom náročné je pěstovat. Pozor je ale třeba dávat na jejich jedinou nežádoucí vlastnost – jedovatost.

Saturejka, skvělé koření i lék proti nadýmání

Saturejka, bylinka s jemnými, svěže zelenými lístky, je nejlepším kořením do pokrmů z luštěnin. Nejen, že se její chuť k těmto jídlům dokonale hodí, ale dovede předcházet nadýmání, které požití čočky a fazolí většině lidí způsobuje. Na zahrádce i v květináči ji můžete mít čerstvou stále po ruce.

Gerbery, královny pastelových barev: Jak je pěstovat v nádobách?

Květy gerber okouzlují dokonalostí a sytými, pastelovými barvami. Pěstují se na záhonech pro řez, půvabné jsou i v nádobách, zvláště miniodrůdy. Patří sice mezi náročnější rostliny, pokud však jejich pěstování zvládnete, budou vám přinášet potěšení v podobě nádherných a velmi vytrvalých květů.

Zahrada v srpnu

Nastává sladká sklizeň. Je také čas řezu a roubování ovocných stromů i jehličnanů, stříhání živých plotů, kontrolování stavu škůdců. Nezapomeňte si vysadit cibuloviny, které vás potěší příští jaro. Prodloužit kvetení rostlin a zvýšit úrodu rajčat můžete jednoduchými srpnovými triky.

Orientální bylinka koriandr se pěstuje pro listy i semena

V obchodech s kořením běžně zakoupíte kulatá koriandrová semínka. Jsou výborná do sladkého pečiva i omáček. Na jemné, pohledné jednoletce si je můžete vypěstovat i sami. A především budete mít k dispozici i čerstvé lístky, které mají zcela ojedinělou chuť a vůni a přímo vybízejí k experimentování.

Půdopokryvné rostliny nemusíte sekat ani plít!

Do zahrady vnesou pestrost, voňavé kvítky, barvy, vůně. Některým se daří na sluneční výhni, jiné zkrášlí stinné kouty. Půdopokryvné rostliny dovedou vykouzlit krásnou a přitom téměř bezúdržbovou zahradu. Nabízejí se k rozmanitému využití, jsou velmi zajímavou alternativou trávníku.

Estragon, proslulá bylinka francouzské kuchyně: recepty a pěstování

Objevili jste kouzlo čerstvých aromatických bylinek, pěstujete si je na zahrádce nebo na balkóně? Vyzkoušejte i méně známé druhy, které vám v kuchyni umožní nová, neotřelá kouzla s chutí a vůní. Pohledný keřík estragon u nás běžně používán není, ale třeba francouzská kuchyně se bez něj neobejde.

Kdouloň na zahradě, voňavé kdoule v kuchyni, kosmetice, prádelníku

Jméno kdoule zní povědomě, zavání starými časy. Naše babičky kdoule opravdu pěstovaly a užívaly v kuchyni i domácnosti. Voňavé plody nelze jíst syrové, ale vaří se z nich výborné marmelády a želé, suší se. Kdouloň je malý pohledný stromek, který navíc pěkně kvete a pěstovat jej není těžké.

Voňavý kerblík pěstujte ve stínu, sklízejte mladé lístky

Kerblík je nenáročná, rychle rostoucí jednoletka s výtečnou chutí a jedinečnou vůní. Můžete jej pěstovat i ve stínu pod stromy. Spolu s petrželkou, pažitkou a estragonem dá vzniknout vaší vlastní, čerstvé verzi proslulé bylinkové směsi francouzské kuchyně, takzvaných jemných bylin, fines herbes.

Citroník cedrát: obří, aromatické citróny můžete pěstovat i doma

Cedrát je méně známý, ale o to zajímavější citrus. Jeho plody mohou vážit přes kilogram, jsou kyselé a aromatické. V kuchyni se využívá nejen šťáva, ale i kůra. Cedrát lze pěstovat i v bytě, je pohledný, krásně kvete a šťáva i kůra ke kandování z vlastních, chemicky neošetřených plodů je nejlepší.

Narančila, chlupatý pomeranč: výtečné plody uzrají v bytě i na balkóně

Slovo narančila pochází ze španělského naranjilla, pomerančík. Plody této pohledné a zajímavé lilkovité rostliny opravdu připomínají malé chlupaté pomeranče. Dužinu však mají zelenou, krásně voní a chutnají po malinách, jahodách a ananasu… nevěříte? Vypěstujte si vlastní a ochutnejte!

Psidium, jahodový stromek, je pokojová rostlina plodící skvělé ovoce

I v bytě můžete pěstovat rostliny, které jsou pěkné na pohled a zároveň dávají chutné a zdravé ovoce. Psidium, takzvaný jahodový stromek, získává velkou oblibu. Ochotně plodí lahodné, voňavé plody, které chutí připomínají jahody i hrušky. Můžete jej pěstovat jako pokojovou i přenosnou rostlinu.

Vytvořte ze zahrady ptačí ráj: stromy, keře, napajedla

Krásnou zahradu lákající k odpočinku tvoří nejen laskavá zeleň a půvabné květy, ale i ptačí zpěv. Při poslouchání a pozorování ptáků zapomenete na všechny starosti… A některé vám opravdu ubudou! Ptáci jsou skvělým pomocníkem v boji proti přemnoženému hmyzu. Vysaďte jim stromy, postavte napajedla…

Jak chránit rybíz a angrešt: antraknóza, rez, mšice, pilatky, vlnovník

Rybíz, angrešt a josta patří mezi nejzdravější a nejvděčnější ovoce. O to více zamrzí, když úrodu zlikvidují nezvaní hosté. Proti chorobám i škůdcům bobulovin je třeba včas zasáhnout a dodržovat také všechna potřebná preventivní opatření. Napadené keře budou jinak oslabené a mohou i zahynout.

nejnovější 227 228 229 230 231 232 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019