Facebook
 
 
 

Články

Vše o kompostování

Již dávno důmyslní zahradníci napodobili přirozený koloběh živin v přírodě. Vznikl kompost, geniální vynález. Jak, co a v čem kompostovat, aby výsledkem bylo kvalitní a levné hnojivo, jež nasytí celou zahradu?

Jak množit pivoňky? Dělením trsů, řízkováním, hřížením i roubováním

Pivoňky s nádhernými květy i pohlednými listy působí nejefektněji ve větším počtu, ať už lemují cestičky, zdobí záhony, nebo vyplňují různá zákoutí. Jak si můžete rostliny sami namnožit a vypěstovat nové sazenice?

Elegantní kaly můžete pěstovat v pokoji i na zahradě jezírka

Kaly jsou vyhledávané pro své nádherné květy se zajímavě tvarovanými, velkými toulci. Některé druhy kvetou v zimě, jiné v létě. Obě skupiny mohou ozdobit byt, pestrobarevné letní kaly pak v sezóně i zahradu.

Postavil jsem jednoduchý zahradní altán

„Také jsem si v zahradě postavil altán. Je velmi jednoduchý, takže jsem ke stavbě ani nepotřeboval pomocníka. Chápu, že altán z trámků a latí nevydrží věčně, ale několik sezon potěšit může, a o to mi šlo,“ napsal Jan Málek z Brna a přiložil náčrtky.

Vybíráme lampy pro osvětlení zahrady

Svítidel a světelných systémů vhodných pro venkovní prostředí je na trhu velké množství. Ukažme si některé skupiny těchto zařízení a připomeňme také jejich výhody a technické charakteristiky, které je dobré sledovat při výběru a nákupu.

Poznejte vážky zblízka...

Potkáváme je v létě u rybníka či u řeky, oblíbily si i zahradní jezírka. Zaujmou na první pohled – jsou krásné, elegantní v umném letu, lesknou se pod slunečními paprsky. Znáte tajemství jejich zrození, života a dokonalého letu?

Pěstování zeleniny z vlastních semen: která a jak sklízet?

Sklízení vlastních semen je zahradnická libůstka, která navíc ušetří finance. Někdy je výsev z domácího osiva zeleniny úspěšný, často však v příštím roce přijde zklamání. U kterých druhů uspějete a na co si dát pozor?

Natura (14.07.2011)

Zlatachtivé houby (Jan Borovička). Co hrozí medvědům na Islandu (reportáž Petra Slintáka). Proměny lesa ve středověku (Jiří Woitsch). Klony útočí (Jaroslav Petr).

Natura (21.07.2011 )

Těžko čitelná pšenice (Jaroslav Doležel). Genová burza (Jaroslav Petr). Čtyři objevitelé Mendelových výzkumů (Michal Šimůnek).

Natura (07.07.2011 10:00)

Chemie hrou (Tomáš Wágner, Patrik Čermák, Dagmar Holubcová, Jakub Kolář). Protiskopová odvykací léčba (Jaroslav Petr). Pravěký les (Jiří Woitsch). Třicet let na zlatém severu (4.díl).

Kolik času vyžaduje čištění bazénu?

Čtvrt až půl hodiny týdně – tolik času uvádějí příručky popisující správnou péči o bazén. Voda v něm pak zůstane čistá, průhledná a zdravotně nezávadná. Bez náležitého ošetření vody naopak ztrácí koupání v domácím bazénu přítažlivost i smysl.

Jak pěstovat brokolici? Sklízet můžete v létě i na podzim.

Před dvaceti lety u nás byla brokolice téměř neznámá, dnes mají její zelená poupátka v kuchyních čestné místo. Je velmi zdravá a chutná. Vypěstovat si ji můžete i na zahrádce, jedna rostlina poskytne dokonce vícenásobnou úrodu.

Vypěstujte si žampiony

Za něco mezi masem a zeleninou lze pokládat žampiony. Jsou bohaté na bílkoviny, vitaminy, mají vyšší obsah draslíku a biologicky aktivních látek. Představují vhodnou součást redukčních diet, protože jsou chudé na energii. Také čistí lidský organismus. Dobré jsou bílé i ty hnědé, které chutí připomínají suchohřiby.

Bojíte se sršní?

Pokud sršně jako letecké komando vletí do osvětlené místnosti, není divu, pokud se leknete. Svou velikostí a hlubokým, hlasitým bzučením vzbuzují respekt. Ve skutečnosti jsou ale mírumilovnější než vosy a včely dohromady. Nevěříte?

Okrasné cibuloviny pro rozkvetlé jaro se vysazují v září – připravte se!

Nezapomenutelné, bohatě rozkvetlé jaro je třeba připravit již na sklonkui léta. Je tedy čas vybírat ideální místa a cibulky krokusů, sněženek, tulipánů, narcisů, hyacintů, modřenců…

Štěrkový záhon či rozkvetlá dlažba zpestří zahradu

Předzahrádku, prostor blízko domu či místa k posezení je nejlepší zkrášlit květinovými záhony. Pokud se jedná o místo slunné, bývá skvělým řešením štěrkový či oblázkový záhon, nebo dlažba s výsadbou. Je velmi dekorativní a vyžaduje minimální údržbu.

Vše o jablku: pěstování, sklizeň, uskladnění, moštování, sušení...

Jabloň, na jaře obsypaná květy, na podzim plody, je půvabná a štědrá. Mnoho odrůd můžete pěstovat v nížinách i na horách. Bez šťavnatých jablek by byl podzim bez chuti. Jak je nejlépe uskladnit a využít?

Traktůrek místo travní sekačky?

Investovat zhruba od čyřiceti tisíc korun výše do zahradního traktoru, to by měl být dobře promyšlený tah. O volbě nerozhoduje jen rozloha pozemku. Následující článek vysvětluje, v čem je dobré si před koupí udělat jasno.

Jedinečná rostlina okrasná listem má trojí jméno: hosta, bohyška funkie

Bohyška na zahradě vykouzlí krásná zátiší, vyplní i stinnější kouty, a to bez velkých nároků na péči. Listy v nejrůznějších odstínech a zdobené panašováním jsou pastvou pro oči od jara do zimy.

Jak na vysokou trávu

Problém, čím kosit vysokou trávu, neřeší jen majitelé pozemků, kteří traviny pěstují jako krmení a podestýlku pro hospodářská zvířata. Také chalupáři, kteří nechávají louku vykvést a sečou ji jen dvakrát třikrát za rok, potřebují vhodnou techniku.

nejnovější 240 241 242 266 267 268 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019