Články

Skvrnatička řepná napadá řepu i mangold

Na starších listech červené řepy i vytrvalého mangoldu se občas objevují světlejší skvrny s fialovým lemem. Proti této chorobě, která rostliny oslabuje až decimuje, se zahrádkáři mohou bránit především řadou preventivních opatření.

Natura (15.09.2011 09:00)

Ptáci komunikují nejen zpěvem (Zdeněk Vermouzek). Zvíře není věc (Eva Marlen Hodek). Léčivé houby (Ivan Jablonský). Had, který otrávil sám sebe (Zdeněk Knotek). Netradiční rodinný život kosmanů (Jaroslav Petr).

Vinobraní, slavnosti hroznů a vína

Vinobraní. Co všechno si lze představit pod tímto kouzelným slovem? Pokud máte rádi víno, nebo révu dokonce pěstujete či se chystáte pěstovat, zveme vás na výlet do dávné historie i pestré současnosti.

Nejkrásnější druhy vrb pro zahradu

Dřeviny tvoří zahradu, a čím je jejich výběr rozmanitější, tím pestřejší vznikne celkový obraz. Velmi dobře do něj zapadají i rozmanité druhy vrb a jejich okrasné variety. Mohou být malé i velké, atraktivní díky krouceným větvím nebo pestrým listům…

Úklid listí: místo hrábí vysavač a dmýchadlo od firmy Bosch

Kdo má rád upravené trávníky a chodníky bez spadaného listí, může nyní sáhnout po zahradním vysavači ALS 25 od firmy Bosch. Toto nářadí disponuje výkonem 2500 W a žene vzduch rychlostí až 300 km/hod. Takový fukejř odlepí od země i vlhké listy.

Zazimování letněných pokojových a přenosných rostlin v bytě a zasklené lodžii

Letnění rostlinám prospívá, ale sezóna již končí. Také chladnomilnějším rostlinám je načase zajistit dobré zimování. Které místo zvolit, jak postupovat a uvyknout rostliny na změnu?

Mochyně peruánská a mexická: Pěstování a exotické recepty z jedlých plodů

Kromě mochně židovské, oblíbené okrasné rostliny se zářivými lampionky, můžete pěstovat i další druhy mochyní, jejichž plody jsou nejen pohledné, ale i velmi chutné a zdravé.

Vysaďte si okrasné i užitečné vrby

Znáte dřevinu, která může dorůstat do výšky 20 metrů, ale také jen několik centimetrů? Je to neuvěřitelně proměnlivý rod vrb. Patří nejen k vodě, okouzlující okrasné variety zdobí i naše zahrady. Používáme její proutí, kůra léčí, květy dávají včelám první nektar.

Výtečná šípková omáčka, sladký sirup a zdravý čaj

Červené šípky jsou plné zdraví i jedinečné chuti. Kromě posilujícího čaje si z nich můžete připravit sladký léčivý sirup a také labužnickou omáčku. Pokud k ní nebude divočák, nevadí. Stačí i plátek hovězího.

Sklizeň podzimní úrody: skladování, zavařování, mražení, sušení

Chutné a zdravé výpěstky ze zahrádky mohou zpestřovat jídelníček po celou zimu. Jak uskladnit přebytky úrody, aby si ovoce a zelenina zachovaly chuť, vůni, nebo co nejvyšší obsah vitamínů?

Dvoubarevné čajohybridy: růže s odlišnou barvou rubu a líce

Barevná paleta růží je téměř nekonečná, některé květy se pyšní dokonce kombinací dvou barev najednou. Zvláště okouzlující jsou odrůdy s velkými květy, jejichž okvětní plátky mají odlišně zbarvený rub a líc. Vyberte si z mnoha atraktivních odrůd…

Stavebnicové zahradní stroje: motory, převodovky, příslušenství

Základní idea stavebnicových systémů, které mají v Česku velkou tradici, je jednoduchá: Jeden motor pohání nejen sekačku na trávu, ale může pohánět i kypřič půdy, kartáč k odklízení spadaného listí, sněhovou frézu, případně tahat pluh nebo menší valník.

Septoriová skvrnitost listů hrušně: prevence a léčba

Listy, které jsou silně napadeny skvrnitostí kvůli tomuto poškození špatně plní svou funkci a navíc předčasně opadávají. Strom je tak postupně oslabován. Co fialové a později šedohnědé hnědé skvrny způsobuje a jak proti chorobě hrušně chránit?

Jak pěstovat fuchsie: odrůdy převislé, vzpřímené, odolné i choulostivé

Mnoho lidí se domnívá, že péče o fuchsie je jednoduchá a snadná. „To je ale omyl,“ říká Jiří Pevný z Liberce, který se jejich pěstováním zabývá už pětadvacet let. Poradí vám, jak se o krásně kvetoucí, něžné fuchsie starat.

Natura (08.09.2011 09:00)

Dlouholetá záhada kalifornské pouště (Günter Kletetschka). Rostliny jako mravenčí obydlí (Pavel Kovář). Průmyslové využití hub (Ivan Jablonský). Proč papoušci mluví (Jaroslav Petr).

Zahrada plná vůní: kvetoucí dřeviny od jara do zimy

Zahrada může potěšit nejen oko, ale i nos. Vůně jsou pro nás neméně důležité než zrakové vjemy, dovedou dělat s psychikou divy. A čerstvé květy po dešti voní lépe než drahý parfém. Jaké rostliny pěstovat, aby zahrada voněla po celý rok?

Svinky a stínky: Na zahradě pomáhají, ve sklepě mohou škodit

Ovální, drobní tvorové se spoustou nožek, kteří se drží ve vlhku a stínu, v půdě, mechu a pod kameny, jsou suchozemští korýšci. V přírodě i na zahradě plní důležitou funkci, ve sklepě plném jablek je ale rádi nevidíme.

Přezimování přenosných rostlin: pelargónie čili muškáty

Koncem léta jsou muškáty nejkrásnější. A začátek podzimu je také ideální dobou na jejich množení a přípravu na přezimování. Jak by měla probíhat a jak se o ně v zimě starat, aby v létě znovu rozkvetly?

Vyvýšené záhony zpestří zahradu a pomohou bolavým zádům

Nechcete se k záhonům ohýbat, omezuje vás nevhodná půda, nebo si jen přejete zahradu zpestřit? Vybudujte si vyvýšené záhony. Mohou být nízké i vysoké, lemované pohlednými obrubami z rozmanitých materiálů. Rostlinám se v nich bude dařit.

Jak si vyrobit vlastní bylinkový likér, šťávu či víno?

Život s bylinkami je pestrý, voňavý a zdravý. Přes zimu si však jen některé a v omezeném množství můžeme uchovat v květináči. Ostatní nezbývá než usušit… a nebo je uchovat ještě zajímavějšími způsoby.

nejnovější 425 426 427 454 455 456 nejstarší
      © Aleš Kyral 2007 - 2022