Články

Natura (01.09.2011 )

Mravenci a rostliny (Pavel Kovář). Bourec morušový v Náprstkově muzeu (Helena Heroldová). Jak se poznávaly houby (František Kotlaba). Babočka a modrooká Mařka (Jaroslav Petr).

Vhodné hnojivo připraví rostliny na zimu

Náročné zimní období přečkají bez úhony pouze odolné rostliny s vyzrálými pletivy. Klíčem k úspěchu je dostatek minerálních látek, především draslíku. Pokud rostlinám dopřejete speciální hnojiva určená pro podzimní období, nebudou trpět jeho nedostatkem.

Přezimování přenosných rostlin: mandevila

Mandevila je jednou z nejatraktivnějších přenosných rostlin. Pěstovat ji lze i celoročně v interiéru, avšak na balkóně vyniká nejlépe. Jak o ni pečovat v zimě a jak si poměrně drahou rostlinu můžete sami namnožit?

Jak si vypěstovat a sklidit vlastní křehké a zdravé zelí?

Zelí je poklad, kteří nám předali naši předci. I nám může po celé léto, a především na podzim i v zimě sloužit jako chutná, levná a nadmíru zdravá zásobárna vitamínů. Výtečných jídel lze ze zelí vytvořit nespočet a z vlastního chutnají nejlépe.

Echinacea krásná i léčivá: Jak ji pěstovat, sklízet a zpracovat?

Třapatka nachová je krásná květina. Ne nadarmo se jedna z mnoha jejích odrůd nazývá Magnus, vznešená. Zrovna tak je ale užitečná. Jako léčivá rostlina podporující imunitu si právem získává stále větší věhlas. Pěstujte ji proto pro krásu i užitek!

Máta: svěží vůně na zahradě, v květináči i receptech

Chuť a vůně máty ochlazuje jako svěží vánek. Pěstuje se mnoho druhů, kříženců a kultivarů, díky čemuž je vzhled, vůně i chuť mát velmi rozmanitá. Porostou na zahradě i v nádobách. Máta je také cennou léčivou rostlinou, upravující nejen trávení.

Natura (11.08.2011 09:00)

Infanticida u samců koně domácího (Luděk Bartoš); Jak se chovat při setkání s medvědem (Anton Krištín); Proměny středoevropského lesa v novověku; Bleskurychlé rostliny (Jaroslav Petr).

Natura (25.08.2011 09:00)

Biologické hodiny živočichů a rostlin (Jan Kolář); Příbuzní mají u hyen přednost (Daniel Frynta); S hyenami na lovu; Telemetrické sledování velkých savců (Pavel Šustr); Za rychlost se platí (Jaroslav Petr).

Péče o vinici na sklonku léta: hnojení, vylamování zálistků, zkracování letorostů

V srpnu již má réva založeno na sladkou úrodu. Zrání kvalitních hroznů napomůžeme dobře provedeným vylamováním zálistků, zkracováním letorostů čili osečkováním a přihnojením keřů.

Chmel jako léčivka i lahodná zelenina

Chmelové šištice dávají hořčinu zvanou lupulin. Ta dává nejen pivu charakteristickou chuť, ale uplatní se i v uklidňujícím čaji nebo koupeli. Mladé výhonky, pazoušky, zase můžete upravovat jako chřest, stejně jako to dělávali naši předkové.

Natura (18.08.2011)

Jak rostliny „lámou skály“ (Jan Kolář); Hyena z hlediska sociobiologie (Daniel Frynta); Počty tatranských kamzíků narůstají (Anton Krištín); Mravenčí genom (Jaroslav Petr).

Solární lampy před dům a do zahrady

Trh nabízí množství lamp a lampiček, které lze umístit do zahrady, aniž bychom potřebovali elektrické vedení. Lampy mají malý solární panel, uvnitř akumulátor a svítí LED diodami, tedy světly, kterým k provozu stačí velmi málo elektrické energie.

Skvrnitostí listů trpí broskvoně, meruňky, třešně i slivoně

Na jaře stromy v pořádku vyrašily, v létě však listy usychají, objevují se na nich skvrny nebo dokonce dírky, poškozené jsou i plody. Jde o projev houbových chorob, kterými zvláště v letech s vlhkým, chladným jarem dřeviny často trpí. Jak se léčí?

Žloutnutí listů ovocných stromů: chloróza z nedostatku železa

Listy jsou světlé, žluté, strom málo kvete a špatně plodí. Co je příčinou a jak lze těmto problémům předcházet? Příčinou je porucha v zásobování rostliny železem, pouze jej přidat do půdy však nestačí.

Rostliny, které snadno zplaní, je nutné včas omezovat

Některé okrasné květiny nepotřebují naši pomoc, aby se úspěšně množily, ať už semeny, nebo oddenky. Které druhy bystě měli na zahrádce hlídat, pokud nechcete, aby zde časem převládly? Samovýsev a rozrůstání můžete využít i ve svůj prospěch.

Jak pěstovat moruše, které plodí dobré ovoce? A jak se vyrábí hedvábí?

Moruše si spojujeme s tajemným bourcem morušovým a výrobou hedvábí. Tyto dekorativní stromy ale mají širší použití a v našich podmínkách se jim dobře daří. Jejich plody jsou chutné a zdravé, vyšlechtěny jsou i okrasné kultivary.

Zajímavé odrůdy růží: vícebarevné květy s lemováním

Barev a tvarů růžových květů je vyšlechtěno bezpočet. Růže se pěstují dokonce i v odrůdách, jejichž květy vynikají tmavší barvou středu a efektním lemem na okrajích okvětních plátků. Pokud máte rádi krásu s puncem originality, vyberte si z mnoha odrůd…

Zlatoočky likvidují mšice

Něžné zlatoočky se zeleným tělem a průsvitnými křídly jsou dravé lovkyně. Živí se především hmyzem, který nám na zahradě škodí. Proto bychom si je měli hýčkat a v žádném případě je nezabíjet, když večer přilétnou za světlem, nebo zimují na půdách.

Plovoucí rostliny na hladině jezírka: stulík, plavín, azolka, hyacint…

Čestné místo v zahradním jezírku patří krásným leknínům. Ale zvláště větší nádrže budou mít pestřejší vzhled, pokud hladinu ozdobí i další druhy. Poznejte blíže zajímavé vodní rostliny z naší přírody i dalekých krajů.

Jak pěstovat lilek, jež dává barevné, zdravé plody výtečné chuti?

Lilek neboli baklažán je oblíbený snad ve všech světových kuchyních a zdomácněl už i v kuchyni české. Vytvoříte z něj bezpočet lákavých jídel, je plný vitamínů a minerálů, dietní, chutný. Vypěstovat jej však není úplně jednoduché.

nejnovější 426 427 428 454 455 456 nejstarší
      © Aleš Kyral 2007 - 2022