Neoseeds, IČ: 18516271
Karel Neoral
Smržická 11, 796 07 Držovice
neoseeds2.cz@gmail.com, +420737087393

karta rostliny: Phoenix rupicola
typ: semena
novinka

Palma Phoenix rupicola - 5 semen

Popis
Phoenix rupicola - Datlovník skalní nebo útesový datlovník je neprávem polozapomenutý klenot mezi palmami rodu Phoenix. Připomíná svou krásou spíše kokosovou palmu díky elegantně vyklenutým listům. Pochází z horských lesů v Indii a Bhútánu ve výšce od 300 do 1200 m n. m., často se vyskytující na strmých svazích, útesech, či podobném terénu, kde je schopna se uchytit.
Dvoudomá palma Phoenix rupicola roste osamoceně, dosahuje výšky 6 - 8 m s šířkou kmene okolo 20cm. Charakteristický světle šedý kmen, který ji odlišuje od ostatních Phoenixů, není pokrytý zbytky listů (kromě koruny) nebo nápadnými velkými jizvami, ale pouze úzkými jizvami v místě připevnění. Další vlastností jsou 3 - 4 m dlouhé vějířovité listy rostoucí na pseudořapíku, který má mnohem méně trnů než jiné Phoenixy. Mají délku cca 3 - 4 m s až 35cm dlouhými letáky jasně zelené barvy uspořádané v rovině na stonku, což jim dává plochý vzhled, který v kombinaci s jejich jedinečným, přirozeným zakřivením a vyklenutím působí půvabně. Květenství se objevuje mezi listy, je velmi diskrétní s bílými květy. Plodem jsou asi 2cm dlouhé žluté až oranžové peckovice obsahující jedno velké semeno. Chuť je sladká, avšak moučná a není nejlepší kvality, ale pěstuje se především kvůli svým dekorativním vlastnostem.
Tento druh se snadno pěstuje, ale zpočátku roste pomaleji. Phoenix rupicola, je svým vzhledem tak výjimečný mezi Phoenixy, že se jistě stane velmi oblíbený.

Výška rostliny
Rostlina dorůstá do výšky 6 - 8 metrů.

Květ a plod
Květenství mezi listy s bílými květy. Plody asi 2cm dlouhé žluté až oranžové peckovice.

Nároky
Mladé rostliny zasaďte do substrátu pro palmy. Na dně pěstební nádoby vytvořte drenážní vrstvu. Umístění mladé rostliny by nemělo být na plném slunci. Odolnost vůči suchu je nižší než u většiny ostatních druhů tohoto rodu a rostliny by měly být pravidelně zalévané, zvláště při teplotách nad 25°C. Je vhodné přihnojovat. Prospívá jí letnění v polostínu. Krátkodobá mrazuvzdornost u starších rostlin do - 6°C, ale listy omrzají už při - 3°C. Při zimování omezíme zálivku, nikoli světlo.

Výsev a klíčení
Rostlinu pěstujeme ze semen, výsev v interiéru můžeme provádět v každém ročním období. Semena namočíme na 2 - 3 dny do vlažné vody, kterou měníme každých 24 hodin. Následuje výsev do propustného substrátu (např. rašelina, kokosové vlákno, perlit s pískem), který udržujeme lehce vlhký při teplotě 25 - 30°C, cca 1cm hluboko. Klíčení trvá 1 - 3 měsíce, někdy však déle, vyplatí se trpělivost. Po narostení dvou lístků přesadíme do nejlépe úzkého a hlubokého květináčku. Sázíme je do směsi kompostu a drnovky v poměru 1: 1 s příměsí písku.

Cena činí 30,00 Kč nebo 1,20 € včetně DPH 15% (26,09 Kč nebo 1,04 € bez DPH) ,

dodací lhůta je 5 dnů, balení obsahuje 5 semen a zboží je skladem.

Tato položka je dočasně blokována a nelze ji objednat. Zkuste prosím vyzkoušet dostupnost později.


© Aleš Kyral 2007 - 2022

Věnujte pozornost informaci od jakého prodejce si objednáváte. Pokud se v objednávce bude nacházet více prodejců, budete platit více poštovného a balného.
Dále Vám v rámci jedné objednávky na email v tomto případě přijde více zpráv s položkami od vybraných prodejců a s kontakty na ně.

Za dodávku, informace a materiály které jsou uvedeny v shopech plně zodpovídají jednotliví prodejci.
Stránky www.rostliny.net pouze zprostředkovávají zobrazování ceníků partnerských firem.

Chcete-li se stát prodejci na těchto stránkách, neváhejte mě kontaktovat.