Neoseeds, IČ: 18516271
Karel Neoral
Smržická 11, 796 07 Držovice
neoseeds2.cz@gmail.com, +420737087393

Černý kořen Libochovický - 50 semen

Popis
Černý kořen Libochovický (Scorzonera hispanica) je vytrvalá rostlina, ale pěstuje se jako dvouletá. Řadíme ji mezi kořenovou zeleninu. Původem je z jižní Evropy a Blízkého Východu. Kořen dlouhý 20 - 30cm je válcovitý, tupě zakončený, tmavohnědý až černohnědý. Dužnina je krémově bílá, mramorovaná. V černém kořenu se nachází vysoký obsah sacharidů a inulinu, proto je vhodný i pro diabetiky. Obsahuje velké množství vody, bílkovin, tuků, vlákniny. Ze stopových prvků jsou zastoupeny: hořčík, fosfor, železo, vápník, draslík a sodík, z vitamínů obsahuje A, B1, C a E. Působí příznivě na zažívací trakt, pomáhá i při dně, revmatických chorobách a působí pozitivně na nervovou soustavu jako sedativum. Má velmi jemnou, výbornou nasládlou chuť připomínající vzdáleně kokos nebo loupané mandle. Černý kořen před přípravou zbavíme černého povrchu i latexu, který z něj vytéká, je velice lepkavý, proto se doporučuje oloupat ho po 20 - 25 minutách vaření. Po očištění namočíme celý kořen do okyselené vody, tím se zabrání jeho zhnědnutí. Jíst ho můžete syrový, vařený, zapékaný, smažený nebo obalený jako řízek. Sklízíme od října postupně do jara. Na podzim můžeme vyryté kořeny skladovat po celou zimu založené v písku.

Nárok
Rostlina má ráda slunné stanoviště. Vyžaduje hlubokou dobře zpracovanou a propustnou humózní půdu s dostatečnou vlhkostí, dobře zásobenou živinami, ne však čerstvou chlévskou mrvu.

Výsev a klíčení
Černý kořen se pěstujeme ze semen. Vyžaduje časný jarní výsev, vyséváme v březnu až začátkem dubna do řádků 30 - 40cm vzdálených a 3 - 4cm pod povrch. Po vzejití jednotíme na 10cm. Spolehlivě přezimuje ve volné půdě. Můžeme vysévat i v srpnu pro sklizeň v příštím roce na podzim, pak je ale nutno vylomit květní stvoly.

Cena činí 18,00 Kč nebo 0,72 € včetně DPH 15% (15,65 Kč nebo 0,63 € bez DPH) ,

dodací lhůta je 5 dnů, balení obsahuje 50 semen a zboží je skladem.

Objednávám/přidávám balení.


© Aleš Kyral 2007 - 2023

Věnujte pozornost informaci od jakého prodejce si objednáváte. Pokud se v objednávce bude nacházet více prodejců, budete platit více poštovného a balného.
Dále Vám v rámci jedné objednávky na email v tomto případě přijde více zpráv s položkami od vybraných prodejců a s kontakty na ně.

Za dodávku, informace a materiály které jsou uvedeny v shopech plně zodpovídají jednotliví prodejci.
Stránky www.rostliny.net pouze zprostředkovávají zobrazování ceníků partnerských firem.

Chcete-li se stát prodejci na těchto stránkách, neváhejte mě kontaktovat.