zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 634x

Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Pinaceae / Abies

Abies lasiocarpa (Jedle plstnatoplodá/J. subalpinská)

cenik ceny již od 333,00 Kč s DPH

Pochází ze západu Severní Ameriky. Patří mezi stálezelené rostliny. Má štíhlý kuželovitý vzpřímený jehlancovitý vzrůst, později válcovitý. Dorůstá výšky 20 - 30m, šířky 8m při průměru kmene do 80cm. Borka má hladký šedý až světlehnědý s puchýřky naplněnými pryskyřicí, později puká. Větve jsou vstřícné nebo přeslenité, zelenošedé až bleděhnědé. Pupeny jsou hnědožluté až tmavěhnědé, téměř kulovité, malé, pryskyřičnaté, zaoblené, bazální šupiny krátké, široké, vroubkované až zubaté, ostře špičaté. Jehlice jsou dlouhé 1,8 - 3,1cm, široké 1,5 - 2mm, pružné, ploché, na horní straně rýhované, modrozelené, ojíněné uprostřed s 4 - 6ti stomatálními řadami, na spodní mají 4 - 5 stomatálních řad z každé strany, pryskyřičné kanálky velké, středové. Samčí šištice růžovofialové až růžovofialovozelené. Samičí šištice válcovité, dlouhé 6 - 12cm, široké 2 - 4cm, tmavě růžovofialové, přisedlé, na konci zaoblené, šupiny velké 1,5 - 1,7cm, hustě ochlupené. Semena jsou dlouhá 6mm, široká 2mm, hnědá s 4 - 5ti dělohami a křídlo je bleděhnědé. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje ji plné slunce a hluboké vlhké kyselé až zásadité půdy. Lepší je i vyšší vzdušná vlhkost. Je mrazuvzdornách, občas trpí pozdními mrazy. Špatně zachycuje sníh.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. amabilis, A. balsamea f. compacta, A. balsamea subsp. lasiocarpa, A. bifolia, A. concolor var. lasiocarpa, A. grandis var. lasiocarpa, A. lasciocarpa, A. lasiocarpa subsp. bifolia, A. lasiocarpa var. fallax, A. subalpina, A. subalpina var. fallax, Picea bifolia, Picea lasiocarpa, Pinus lasiocarpa

Do substrátu doporučuji použít:
Bílá rašelina
za 9,00 Kč s DPH.

Popis rodu Abies

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Všechny druhy pochází ze severní polokoule. U nás je původní pouze J. bělokorá. Je to stálezelený jednodomý strom s rovným přímým kmenem s jehlancovitou až kuželovitou korunou (staré exempláře mohou mít vršek zploštělý nebo zakulacený). Borka bývá v mládí hladká, později rozpraskaná. Růst větví je v přeslenu, zůstávají na nich jizvy po opadlých listech, pupeny jsou kulovité až vejčité či podlouhlé, seskupené po 2 - 5tiks. Jehlice bývají 2řadé, hřebenitě uspořádané, při odtržení zůstává větvička hladká, spodní stran mívá 2 bílé proužky. Kvete na jaře samčími a samičími šišticemi. Samčí šištice jsou žluté nebo červené, zelené, modré či růžovofialové, vejčité nebo dlouze válcovité. Samičí šištice jsou vzpřímené, umístěné na vrcholcích korunu, semenné šupiny široké, podpůrné úzké, ve zralosti dřevnaté, hnědé, rozpadavé a válcovité. Charakteristický je růst šíšek směrem vzhůru. Šišky nepadají na zem, rozpadají se na stromě a zůstávají po nich vřetena. Semena jsou 3hranná opatřená s velkým křídlem.

Vyhovují jim vlhké hlinité půdy bohaté na živiny.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Pinaceae (Borovicovité)

Zahrnuje 11 rodů a na 250 druhů a to většinu u nás přirozeně rostoucích jehličnanů. Téměř všechny pochází ze severní polokoule.

Rostou v podobě stromů (zřídka keřů) do výšek 2 - 100m a kromě modřínu a pamodřínu (Larix a Pseudolarix) jsou stáezelené. Kmen mají přímý, s vyjimkou borovic nevětvený. Jehličí může vyrůstat protistojně, ve svazečcích nebo ve spirále. Tvoří samčí a samičí šišky, dlouhé 2 - 60cm pokryté ve spirále dřevnatými šupinami. Semena obvykle mají křidélko. Vývoj šišek může trvat 1, 2 a raritou jsou i 3 roky.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019