zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 48x

Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Pinaceae / Abies

Abies fanjingshanensis (Jedle Fanjingshan)

Pochází z Číny. Roste v podobě stromu. Dorůstá výšky až 20m při průměru kmene do 65cm. Borka je tmavěšedá. Větve jsou v mládí červenohnědé, později tmavší a zimní pupeny jsou vejčité. Jehlice jsou na horní straně větví paprsčité nebo vystoupavé, na spodní hřebenité, dlouhé 1 - 4,3cm, široké 2 - 3mm, na spodní straně jsou 2 pruhy stomatálních řad a 2 okrajové pryskyřičné kanálky a konec je tupý. Samičí šištice jsou krátce stopkaté, růžovofialovohnědé, později tmavěhnědé, válcovité, dlouhé 5 - 6cm, široké 4cm, semenné šupiny ve středu šištice ledvinovité, dlouhé 1,5cm, široké 1,8 - 2,2cm, listeny jsou lopatkovité, asi 4/5 délky semenných šupin, okraj může být zaoblený nebo vykrojený. Semena jsou úzce vejčitá, velká 8mm a křídlo je široce klínovité, velké 7mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. fargesii var. fanjingshanensis

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Abies

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Všechny druhy pochází ze severní polokoule. U nás je původní pouze J. bělokorá. Je to stálezelený jednodomý strom s rovným přímým kmenem s jehlancovitou až kuželovitou korunou (staré exempláře mohou mít vršek zploštělý nebo zakulacený). Borka bývá v mládí hladká, později rozpraskaná. Růst větví je v přeslenu, zůstávají na nich jizvy po opadlých listech, pupeny jsou kulovité až vejčité či podlouhlé, seskupené po 2 - 5tiks. Jehlice bývají 2řadé, hřebenitě uspořádané, při odtržení zůstává větvička hladká, spodní stran mívá 2 bílé proužky. Kvete na jaře samčími a samičími šišticemi. Samčí šištice jsou žluté nebo červené, zelené, modré či růžovofialové, vejčité nebo dlouze válcovité. Samičí šištice jsou vzpřímené, umístěné na vrcholcích korunu, semenné šupiny široké, podpůrné úzké, ve zralosti dřevnaté, hnědé, rozpadavé a válcovité. Charakteristický je růst šíšek směrem vzhůru. Šišky nepadají na zem, rozpadají se na stromě a zůstávají po nich vřetena. Semena jsou 3hranná opatřená s velkým křídlem.

Vyhovují jim vlhké hlinité půdy bohaté na živiny.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Pinaceae (Borovicovité)

Zahrnuje 11 rodů a na 250 druhů a to většinu u nás přirozeně rostoucích jehličnanů. Téměř všechny pochází ze severní polokoule.

Rostou v podobě stromů (zřídka keřů) do výšek 2 - 100m a kromě modřínu a pamodřínu (Larix a Pseudolarix) jsou stáezelené. Kmen mají přímý, s vyjimkou borovic nevětvený. Jehličí může vyrůstat protistojně, ve svazečcích nebo ve spirále. Tvoří samčí a samičí šišky, dlouhé 2 - 60cm pokryté ve spirále dřevnatými šupinami. Semena obvykle mají křidélko. Vývoj šišek může trvat 1, 2 a raritou jsou i 3 roky.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019