zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 84x

Tropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Abrus

Abrus precatorius (Soterek obecný/Sotorek obecný/Sotorek růžencový)

Roste v tropické Asii, Americe a Africe. Jedná se o popínavou bylinnou liánu. Stonek je větvený, holý (i řídce bíle ochlupený). Palisty jsou čárkovité, dlouhé 3,5 - 6mm. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, dlouhé 5 - 10cm, řapíky dlouhé 0,6 - 1,2cm, tvoří je 8 - 13 (i 20)ti párů lístků, vlastní lístky jsou eliptické, dlouhé 1 - 2cm, široké 0,4 - 0,8cm a krátce řapíčkaté. Květenstvím je 3 - 8cm dlouhý hrozen, vlastní květy mají zvonkvoitý drobně 4zubý kalich délky 2,5mm, koruna je světle růžovofialová a pavéza dlouhá 1cm. Plodem je lusk délky 2 - 3,5 (i 4,2)cm obsahující (2 -) 3 - 5 (i 6) eliptických, lesklých semen červené barvy délky 7 - 8mm s černým koncem na straně stopky.

Vyskytuje se v křovinách, okrajích toků, polí, cest, atp. v narušené půdě.

Množí se semeny.

AbrusPrecatorius.jpg
681 x 908 px
349.74 kB

Synonyma: A. abrus, A. cyaneus, A. maculatus, A. minor, A. pauciflorus, A. precatorius var. novo-guineensis, A. squamulosus, A. tunguensis, Glycine abrus

Popis rodu Abrus

Existuje 13 - 18 druhů pocházejících především z Afriky, výjimku tvoří několik druhů z Asie.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020