zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 15x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Abutilon

Abutilon bidentatum

Roste ve východní Africe v podobě rozkladité keřovité byliny. Dorůstá výšky až 1m nebo i více. Povrch je ochlupený. Listy jsou vejčité, zašpičatělé, jemně pilovité, dlouhé 2 - 15,5 (i 17)cm, široké 1,5 - 12 (i 13)cm, báze je srdčitá, žilnatinu tvoří 7 - 9 žilek a řapík je dlouhý jako čepel. Kvete v paždí listů, květy jsou samostatné, mají (1,5 -) 2 - 4cm stopky (za plodu až 8cm), kalich je 5tilaločný, dlouhý 0,5 - 0,7 (i 1)cm, koruna má v průměru 1,5cm, korunní lístky jsou bleděžluté až žluté, dlouhé 0,7 - 0,9 (i 1,3)cm a široké 4 - 5mm. Plodenství je (12 -) 13 - 16 (i 17)tičetné, vlastní plody jsou dlouhé 0,8 - 1cm, v průměru mají 3 - 5mm a obsahují 2 - 3 hnědá semena délky 1,5 - 2,5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. bidentatum var. major, A. indicum var. major, A. microcarpum

Popis rodu Abutilon

Podle druhu může jít o jednoletku nebo trvalku, keř nebo malý strom. Dorůstá výšky 1 - 10m. Větve bývají ochlupené. Listy jsou stálezelené, bývají dlanitě laločnaté a mírně srdčité. Ve vhodných podmínkách kvete po celý rok. Květy jsou velké zvonkovité, barvy červené, žluté a bílé, mohou být seskupené do hroznů nebo lat a mají 5 kališních i okvětních lístků a semeníky jsou 5tipouzdré. Plodem je tobolka. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu pokojová teplota. Přezimje při 10 - 18°C. Potřebuje vydatnou zálivku. Hnojíme 2x měsíčně tekutými hnojivy. V zimě zálivku i hnojení omezíme. Na jaře se provádí seříznutí a přesazení.. Nemá specifické nároky na substrát.

Množíme stonkovými řízky a semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Malvaceae (Slézovité)

V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020