zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 60x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Acacia

Acacia acradenia

Roste v Austrálii v podobě keře. Dorůstá výšky do 7,5m. Borka je hladká nebo vláknitá, šedá, načervenalá nebo hnědá, na mladých částech i tmavěčervená až hnědooranžová. Fylodia jsou eliptická až obvejčitá, špičatá nebo tupá, dlouhá 5,5 - 15cm a široká 1 - 3cm. Květenstvím je klas délky 2 - 6,5cm v barvě žluté až oranžové a vlastní květy jsou 5tičetné. Plodem je čárkovitý zpravidla zakřivený lusk délky 4 - 13cm obsahující eliptická tmavěhnědá semena délky 3 - 6mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. curvicarpa, Racosperma acradenium

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Acacia

cenikceny již od 15,00 Kč s DPH

Existuje kolem 1500 druhů, z toho 1000 pochází z Austrálie. Roste v podobě stromu, keře (i liány). Povrch bývá ostnitý nebo trnitý. Listy má 2x lichozpeřené, (někdy přeměněné na šupiny či fylodia) anebo listy zcela chybí, vlastní lístky bývají drobné, bohaté a na zimu jich část shazuje. Květenství je jednoduché či hroznaté (i latnaté), vlastní květy bílé až žluté, párovité nebo seskupené do kulovitých hlávek či válcovitých klasů, kalich je zvonkovitý, zubatý či laločnatý, korunní lístky jsou prakticky spojené (i volné), mohou i zcela chybět. Plodem je lusk, může být pukavý, čárkovitý až eliptický, semena bývají vejčitá a zploštělá. Celá rostlina kromě květů je jedovatá! Existují vnitrodruhové taxony:

Nevadí ji růst v suchých a chudých půdách. Podle druhu se může najít i na stále vlhkých půdách. Potřebují plné slunce a zimování v teplotách 8 - 15°C s omezením zálivky.

Množí se semeny nebo polodřevitými řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019