zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 113x

Palmy a cykasy : Liliopsida / Arecales / Arecaceae

Acanthophoenix

Pochází z Maskarén. Patří mezi jednodomé palmy. Kmeny jsou hladké. Na vrcholku kmene vytváří chochol zpeřených převislých listů.

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Acanthophoenix crinita

Tato neobvyklá palma je endemitem na ostrově Réunion poblíž Madagaskaru, kde roste ve vyšších nadmořských výškách až 2000n.m.. Ve své domovině je ohrožená, protože její srdíčko je jedlé a často se v minulosti objevovalo na místním jidelníčku. Tato středně vysoká palma má štíhlý, béžový samočistící kmen s tmavšími jizvami po opadlých listech. Listy jsou zpeřené, délky kolem 2m. Její hlavní odlišností od ostatních palem je její koruna a základy listů, které jsou hnědé barvy a silně trnité. U starých rostlin tyto trny však mizí. Po vyklíčení roste pomalu. Její růst se zrychlí většinou až začne tvořit kmen. Plody mají délku kolem 1,5cm.

Její nároky na teplo nejsou velké, nejlépe roste v teplejším subtropickém pásmu a má ráda vlhko a plné slunce nebo částečný stín.

Množí se semeny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Acanthophoenix rousselii

Patří mezi endemity Maskarén. Dorůstá výšky 15 - 25m. Kmeny jsou hladké, světlešedé, sloupovité, ale bývají trnité a tlusté 20 - 30cm. Na vrcholku vyrůstají v kulovité 15 - 20tičetné koruně 1,8 - 3m dlouhé zpeřené oboustranně zelené listy tvořené 70 - 80ks až 60cm zašpičatělými lístky, střední žebro má drobné ostny, řapíky mají délku 2,5 - 3m a jsou černě trnité. Pochva má délku 0,9 - 1,2m při šířce 45cm u báze, tloušťce 6mm a černými 6 - 8mm chlupy. Květenství má délku 1 - 1,4m, samčí mají délku i šířku 1,2cm, barvu bělavou až bleděžlutou, 3 kališní lístky délky 1,5mm, 3 korunní lístky délky 7mm, šířky 3mm, samičí květy jsou bělavé, dlouhé 4,5mm, široké 3 - 4mm, kališní i korunní lístky podobné. Plody jsou černé, dlouhé 1,5 - 2cm a široké 8mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Acanthophoenix rubra

Roste na Réunionu a Mauriciusi v podobě palmy. Dorůstá výšky do 12 při průměru kmene 18cm. Korunu tvoří 10ks listů. Listy mají délku 3m.

Množí se semeny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Areca cincta, Areca crinita, Areca herbstii, Areca rubra, Calamus dealbatus, Calamus verschaffeltii


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019