zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 470x

Listnáče : Magnoliopsida / Sapindales / Sapindaceae / Acer

Acer campestre (Javor babyka/Babyka obecná/J. polní)

Roste v Evropě a západní Asii. Patří mezi opadavé stromy, případně keře. Dožívá se věku 100let nebo v případě solitéry i 200let. Dorůstá výšky 10 - 15 (i 25)m, průměru kmene až 1m a šířky 15m s kulovitou nepravidelnou korunou. Lze použít i pro tvorbu živých plotů nebo pěstovat ve formě keře. Borka je korkovitá, má světlehnědou barvu, v prasklinách přechází do oranžova. Mladé větve jsou bleděhnědé, žlutohnědé, holé nebo ochlupené. Pokud zlomíte řapík, začne z něj vytékat mléčně zbarvená šťáva. Vstřícné listy mají 3 - 5 laloků (vždy jsou alespoň naznačeny), jsou tupě zašpičatělé, střední je opět laločnatý, srdčitou bázi, horní strana je tmavězelená, v mládí ochlupená, řapíky mají délku 2 - 5cm, celková délka je 5 - 10 (i 16)cm, šířka 5 - 10cm a podzimní barva je žlutá. Květenstvím je vzpřímený chocholičnatý hrozen nebo lata o délce až 6cm. Květy jsou drobné, žlutozelené, okvětní lístky jsou užší, lopatkovité a semeníky jsou holé. Plodem je široce křídlatá 2,5 - 4cm 2nažka svírající přímý úhel a jsou seskupeny v trsech. Dřevo je nejpevnější z česku pěstovaných javorů. Existují vnitrodruhové taxony:

Má rád lužní lesy anebo druhý extrém suché doubravy. Půda by měla být vápnitá, ale není to podmínkou. Naleznete jej i v zasolených půdách.

AcerCampestre.jpg
1167 x 875 px
248.44 kB AcerCampestre11.jpg
615 x 820 px
130.92 kB AcerCampestre2.jpg
1024 x 768 px
131.77 kB AcerCampestre4.jpg
1127 x 845 px
159.73 kB AcerCampestre6.jpg
1127 x 845 px
169.26 kB AcerCampestre7.jpg
1127 x 845 px
262.18 kB AcerCampestre8.jpg
1024 x 768 px
175.18 kB AcerCampestreVariagatum.jpg
630 x 840 px
174.1 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická zóna: 4 - 9

Synonyma: A. affine, A. bedoi, A. campestre f. aegaeicum, A. campestre f. argenteovariegatum, A. campestre f. bedoi, A. campestre f. bedoioides, A. campestre f. boomii, A. campestre f. brachypterum, A. campestre f. collinum, A. campestre f. compactum, A. campestre f. deflexum, A. campestre f. ferrugineum, A. campestre f. glabratum, A. campestre f. hederifolium, A. campestre f. hirtivalvum, A. campestre f. josifovicii, A. campestre f. jovanovicii, A. campestre f. latilobum, A. campestre f. longipetiolatum, A. campestre f. microcarpon, A. campestre f. microphyllum, A. campestre f. molle, A. campestre f. oblongifolium, A. campestre f. pendulum, A. campestre f. platypterum, A. campestre f. puncticulatum, A. campestre f. quinquelobum, A. campestre f. saniculifolium, A. campestre f. subtrilobum, A. campestre f. tauricum, A. campestre f. trichopodum, A. campestre subsp. hebecarpum, A. campestre var. collinum, A. campestre var. fastigiatum, A. campestre var. foliis-variegatis, A. campestre var. glabratum, A. campestre var. hebecarpum, A. campestre var. hederifolium, A. campestre var. hirtivalvum, A. campestre var. integrilobum, A. campestre var. josifovicii, A. campestre var. laevigatum, A. campestre var. lobatum, A. campestre var. macrocarpum, A. campestre var. microcarpum, A. campestre var. mollissimum, A. campestre var. nanum, A. campestre var. oxytomum, A. campestre var. palmatifidum, A. campestre var. palmatisectum, A. campestre var. saniculifolium, A. campestre var. serotinum, A. campestre var. variegatum, A. collinum, A. eriocarpon, A. erythrocarpum, A. haplolobum, A. heterolobum, A. heterotomum, A. macrocarpon, A. marucum, A. microcarpon, A. microphyllum, A. molle, A. orthopteron, A. palmatisectum, A. polycarpon, A. praecox, A. quinquelobatum, A. robustum, A. suberosum, A. sylvestre, A. tauricum, A. tauschianum, Euacer affine, Euacer austriacum, Euacer campestre, Euacer eriocarpon, Euacer erythrocarpon, Euacer kablikianum, Euacer leiocarpon, Euacer macrocarpon, Euacer microcarpon, Euacer molle, Euacer obtusilobum, Euacer orthopteron, Euacer pallens, Euacer palmatisectum, Euacer polycarpon, Euacer quinquelobatum, Euacer rubescens, Euacer rubrotinctum, Euacer scharkense, Euacer stenopteron, Euacer subquinquelobatum

Popis rodu Acer

cenikceny již od 15,00 Kč s DPH

Rostou zejména v mírném pásu severní polokoule. Patří mezi opadavé rostliny. Jsou oblíbené zejména kvůli různým tvarům listům a jejich barvě. V efektech vyniká zejména J. japonský, nicméně u nás rostou pouze 3 druhy: J. klen, J. mléč a J. babyka. Listy vyrůstají vstřícně a obvykle mají dlouhé řapíky a jsou dlanitě laločnaté. Kvetou až ve vyšším věku kolem 20 let žlutozelenými květy. Plodem je okřídlená 2nažka (nos). Svým dominantním vzhledem se hodí jako solitéry, některé druhy i jako živé ploty nebo bonsaje. Dřevo se používá v nábytkářském průmyslu a pro výrobu hudebních nástrojů. Mladé rostliny jsou náchylné na mšice. Existují vnitrodruhové taxony:

Většina druhů dokáže růst i v suchých kamenitých půdách.

Množí se zejména semeny. Možné je také řízkování na jaře s použitím stimulátoru.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Sapindaceae (Mýdelníkovité)

Existuje asi 150 rodů s asi 2000 druhy. Pochází zejména z tropů a subtropů. Rosto v podobě stromů, keřů, popínavých rostlin i bylin a to jak stálezelené rostliny, tak opadavé. Dále mohou být jednodomé i dvoudomé, jednopohlavné i oboupohlavné a dokonce i mnohomanželné. Listy jsou nejčastěji střídavé, dále jednoduché, ale i trojčetné nebo i více zpeřen. Kvete v latech, hroznu nebo vrcholíku. Bývají zdrojem chutného ovoce nebo dřeva. Mezi nejznámější rody patří: Javor, Liči, Rambutan a Svitel.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2022