karta rostliny zobrazena tento rok 146x
Listnáče : Magnoliopsida / Sapindales / Sapindaceae / Acer
Pochází z lesů jihovýchodní Evropy a Turecka. Patří mezi opadavé rostliny. Dosahuje výšky i šířky 4 - 10 (i 12)m při průměru kmene 20 - 50cm v podobě keře nebo nízkého stromu s více kmeny. Borka je šedohnědá a hladká. Větve jsou načervenalé nebo hnědé, v mládí ochlupené. Vstřícné široce oválné až vejčité listy mají délku 4,5 - 10cm, šířku 3 - 7cm, mají 3 laloky, při bázi max. 2 (i 4) laloky, které jsou pouze naznačené, dále svěže zelenou barvu a řídce 2x pilový okraj, báze je srdčitá, vzácně uťatá, řapíky jsou ochlupené a dlouhé 1,5 - 5cm. Podzimní zbarvení je červené. Kvete bílými nebo bledězelenými květy o průměru 3 - 5 (i 8)mm ve vzpřímených až 15cm latách. Plodem je načervenalá nebo nahnědlá až 3 - 4cm nažka s 2 - 3cm souběžným nebo i překrývajícím se křídlem. Pouzdo semena je může být ochlupené a žláznaté. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje mu teplé léto a suchá zima na plném slunci nebo v polostínu. Nemá specifické nároky na půdu.
Kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: A. cordifolium, A. tartaricum, A. tartarinum, A. tataricum 'Cordifolium', A. tataricum f. acutipterum, A. tataricum f. crispatum, A. tataricum f. crispum, A. tataricum f. cruciatum, A. tataricum f. incumbens, A. tataricum f. latialatum, A. tataricum f. nanum, A. tataricum f. oblongifolium, A. tataricum f. orbiculatum, A. tataricum f. platypterum, A. tataricum f. rotundifolium, A. tataricum f. rubrum, A. tataricum f. torminaloides, A. tataricum subsp. torminaloides, A. tataricum var. crispatum, A. tataricum var. hebecarpum, A. tataricum var. incumbens, A. tataricum var. slendzinskii, A. tataricum var. torminaloides, Euacer tataricum
Existuje asi 150 druhů. Rostou zejména v mírném pásu severní polokoule. Patří mezi opadavé rostliny. Javory jsou oblíbené zejména kvůli různým tvarům listům a jejich barvě. V efektech vyniká zejména J. japonský, nicméně u nás rostou pouze 3 druhy: J. klen, J. mléč a J. babyka. Listy vyrůstají vstřícně a obvykle mají dlouhé řapíky a jsou dlanitě laločnaté. Kvetou až ve vyšším věku kolem 20 let žlutozelenými květy. Plodem je okřídlená 2nažka (nos). Svým dominantním vzhledem se hodí jako solitéry, některé druhy i jako živé ploty nebo bonsaje. Dřevo se používá v nábytkářském průmyslu a pro výrobu hudebních nástrojů. Mladé rostliny jsou náchylné na mšice. Existují vnitrodruhové taxony:
Většina druhů dokáže růst i v suchých kamenitých půdách.
Množí se zejména semeny. Možné je také řízkování na jaře s použitím stimulátoru.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 150 rodů s asi 2000 druhy. Pochází zejména z tropů a subtropů. Rosto v podobě stromů, keřů, popínavých rostlin i bylin a to jak stálezelené rostliny, tak opadavé. Dále mohou být jednodomé i dvoudomé, jednopohlavné i oboupohlavné a dokonce i mnohomanželné. Listy jsou nejčastěji střídavé, dále jednoduché, ale i trojčetné nebo i více zpeřen. Kvete v latech, hroznu nebo vrcholíku. Bývají zdrojem chutného ovoce nebo dřeva. Mezi nejznámější rody patří: Javor, Liči, Rambutan a Svitel.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: