zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 146x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae

Acokanthera

Pochází z Afriky, pouze A. schimperi roste také v Jemenu. Roste v podobě jedovatého stálezeleného keře až nízkého stromu. Palisty chybí. Listy jsou jednoduché, vstřícné nebo téměř vstřícné, kožovité a celokrajné. Kvete v paždí listů v mnohočetných vrcholících nebo krátkých hroznech, vlastní květy jsou oboupohlavné, bílé a červené, koruna má válcovitou trubku s 5ti laloky a kalich rozeklaný až téměř k bázi. Plodem je dužnatá bobule obsahující 1 - 2 semena.

Vyžaduje plné slunce, dobře propustnou půdu a min. teplotu 10°C.

Množí se semeny nebo polodřevitými řízky.

Synonyma: Acocanthera, Toxicophlaea

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Acokanthera laevigata

Pochází z Tanzánie a Malawi. Dorůstá výšky až 12m. Květy jsou bílé. Celá rostlina je jedovatá.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Acokanthera oblongifolia

Roste v jižní Africe a Mozambiku v podobě stálezeleného keře nebo stromu. Dorůstá výšky 3 - 7 (i 15)m. Borka je tmavěšedá a drsná. Větve jsou vzpřímené. Listy jsou vstřícné, široce eliptické, podlouhlé nebo kopinaté, kožovité, lesklé, tmavězelené, zaoblený, dlouhé 6 - 12cm, široké 2,5 - 6cm, na spodní straně světlejší, centrální žebro vyniklé, žilnatina málo patrná, okraj celokrajný, podvinutý, bez široce zúžená až zaoblená a řapíky jsou dlouhé do 1cm. Kvete v krátkých hustých svazečcích v paždí listů, vlastní květy jsou vonné, bílé, narůžovělé, korunní lístky dlouhé 5 - 7mm, trubka štíhlá a dlouhá do 2cm. Plody jsou dužnaté, červené až narůžovofialověločerné, vejčité až okrouhlé, dlouhé 2,5cm, připomínají olivy a obsahují 1 - 2 semena.

Vyhovují mu suché lesy a pobřežní duny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. oblongifolia, A. spectabilis, A. venenata var. spectabilis, Carissa oblongifolia, Carissa spectabilis, Jasminonerium oblongifolium, Toxicophlaea spectabilis

Acokanthera oppositifolia (Akokantera vstřícnolistá)

Roste v podobě stálezeleného keře nebo stromu. Dorůstá výšky 1 - 7m. Borka je hnědá, drsná, později hluboce rýhovaná. Listy jsou lesklé, eliptické až mírně obvejčité, špičaté nebo tupé, zahrocené, holé, okraj podvinutý, dlouhé 5 - 15cm, široké 3 - 8,5cm, báze klínovitá nebo zaoblená, v mládí červené, později mírně lesklé, tmavězelené, na spodní straně světlejší, někdy načervenalé, okraj podvinutý a řapíky jsou dlouhé 0,2 - 1,2cm. Kvete v hustých vrcholících, vlastní květy jsou vonné, bílé, trubka růžová, dlouhá 0,6 - 1,9cm, laloky dlouhé 2 - 3mm. Plody jsou červené nebo růžovofialové, dužnaté, vejčité či eliptické, dlouhé 1,3 - 3cm a široké 0,8 - 2,2cm. Všechny části jsou jedovaté a na jed neexistuje protijed.

AcokantheraOppositifolia.jpg
1024 x 768 px
86.3 kB

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: A. lamarckii, A. longiflora, A. rhodesica, A. venenata, Carissa acokanthera, Carissa longiflora, Carissa oppositifolia, Cestrum oppositifolium, Cestrum venenatum, Garcinia sciura, Pleiocarpa hockii, Toxicophlaea cestroides, Toxicophlaea thunbergii

Acokanthera rotundata

Roste v jižní Africe v podobě řídkého keře nebo stromu. Dorůstá výšky 2 - 6m. Borka je hnědošedá. Větve jsou hranaté. Listy jsou vstřícné, eliptické až okrouhlé, tlusté, kožovité, lesklé, tmavězelené, dlouhé 4 - 7,5cm, široké 2,5 - 5,5cm, celokrajné, podvinuté, zaoblené, spodní strana světlejší, báze zaoblená až zúžená a řapíky jsou dlouhé 2 - 6mm. Kvete v krátkých hustých svazečcích v paždí listů, vlastní květy jsou bílé až narůžovělé, korunní lístky dlouhé 4mm, trubka dlouhá 0,8 - 1cm. Plody jsou červené až růžovofialové, zakulacené a dlouhé do 2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. schimperi var. rotundata

Acokanthera schimperi

Roste v Africe a Jemenu v podobě řídkého keře nebo stromu s okrouhlou korunou. Dorůstá výšky 2 - 12m. Borka je korkovitá, hluboce rozpraskaná. Listy jsou lesklé, tmavězelené, eliptické až téměř okrouhlé, zaoblené nebo špičaté, dlouhé 2,5 - 8,5cm, široké 1,5 - 4,5cm, holé, báze klínovitá či zaoblená a řapíky jsou dlouhé 2 - 6mm. Kvete v hustých vrcholících, vlastní květy jsou bílé, trubka růžová, laloky dlouhé 2 - 3,5mm. Plody jsou červenorůžovofialové, bývají ojíněné, eliptické, dlouhé 1,1 - 2cm. Celá rostlina je jedovatá.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. abyssinica, A. deflersii, A. friesiorum, A. ouabaio, A. scabra, A. schimperi, A. schimperi var. ouabaio, Arduina schimperi, Carissa deflersii, Carissa friesiorum, Carissa inepta, Carissa schimperi

Acokanthera venenata

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Toxicophlaea thunbergii


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019