zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 66x

Trvalky : Rosopsida / Ranunculales / Ranunculaceae / Aconitum

Aconitum napellus

Pochází ze západní Evropy a Alp. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 0,3 - 1,3 (i 2)m. Listy jsou dlanité, 5 - 7midílné několikanásobně laločnaté. Kvete v 10 - 30cm hroznu modrofialovými květy s ochlupenou přilbou. Plodem je měchýřek. Je prudce jedovatý, je dokonce nejjedovatější rostlinou Evropy. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu vlhčí půda v horských loukách, bažinných lesích, březích potoků, pastvin, atp. Má rád vápno. Jed rostlina využívá k přežití ve vyšších plohách.

AconitumNapellus.jpg
532 x 800 px
221.22 kB AconitumNapellus2.jpg
532 x 800 px
201.55 kB AconitumNapellus3.jpg
532 x 800 px
175.58 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: A. alatum, A. amoenum, A. ampliflorum, A. anglicum, A. bavaricum, A. braunii, A. caeruleum, A. canescens, A. clusii, A. commutatum, A. confertum, A. densiflorum, A. dumetorum, A. elatum, A. eminens, A. fornicatum, A. funckianum, A. funckii, A. giganteum, A. grandiflorum, A. guttatum, A. halleri, A. hamiltonii, A. hoppeanum, A. hoppii, A. inunctum, A. laetum, A. laxiflorum, A. laxum, A. lobelianum, A. meyeri, A. microphyllum, A. microstachyum, A. napelloides, A. napellus var. paniculatum, A. napellus var. splendens, A. neubergense, A. obscurum, A. occidentale var. splendens, A. oliganthemum, A. oligocarpum, A. pauciflorum, A. pubescens, A. pumilum, A. pygmaeum, A. pyramidale, A. rubellum, A. schleicheri, A. spicatum, A. sqarrosum, A. strictum, A. tenuifolium, A. venustum, A. virgatum, A. virosum, A. willdenowii, A. wulfenianum, Delphinium napellus

Pro ekologické přírodní hnojení doporučuji:
NATURA Přírodní organické kapalné hnojivo UNIVERZÁLNÍ 1 l / Přírodní hnojivo univerzální Natura
za 109,00 Kč s DPH.

Popis rodu Aconitum

cenikceny již od 55,00 Kč s DPH

Pochází z horských částí severní polokoule. Listy jsou hluboce laločnaté na 5 - 7 částí a ty opět na další 3 se zubatým okrajem. Barva květů může být modrá, růžová, bílé, žlutá nebo červená. Tvarem jsou jaksi svisle zploštělé, dalo by se říci jako rytířská helma. Plodem je měchýřek. Je jedovatý.

Vyhovují mu dobře propustné vlhké půdy a svahy v polostínu.

Množí se semeny nebo dělením.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ranunculaceae (Pryskyřníkovité)

Existuje asi 2500 druhů a 60 rodů. Zpravidla se jedná o jednoleté byliny. Méně častěji se setkáte s polokeři, keři nebo dokonce liánami. Listy mohou mít palisty, okraje zase laloky, zoubky nebo jsou celistvé. Žilnatina čepele je dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají oboupohlavné, vykvétají samostatně nebo v latách, vrcholících, okolících či klasech. Počet okvětních lístků začíná na 4, nejčastěji jich je 5. Plodem bývá měchýřek nebo nažka, vzácněji bobule nebo tobolka. Rostliny jsou jedovaté.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019