zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 11x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Sapindales / Rutaceae

Acradenia

Roste v Austrálii v podobě stálezeleného hustě větveného keře nebo stromu. Listy jsou vstřícné, 3četné, kožovité, kopinaté, aromatické a žláznatě tečkované. Květenstvím je lata, vlastní květy jsou oboupohlavné, malé a 5 - 6tičetné, kališní lístky dlouhé 1 - 1,5mm, na bázi srostlé, korunní lístky jsou delší. Plodem je tobolka a obsahuje hnědá semena délky 5mm. Nejznámějším druhem je A. frankliniae.

Jsou chladuvzdorné, potřebují chráněné místo na plném slunci nebo polostínu a vlhkou dobře propustnou půdu.

Množí se polodřevitými řízky.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Acradenia euodiiformis

Roste v Austrálii v podobě stromu. Dorůstá výšky 12 - 30m při průměru kmene do 60cm. Kmen mívá zpravidla nepravidelný tvar, zřídka je válcovitý a někdy má i kmenů více. Borka je béžová, mírně korkovitá a svisle popraskaná. Listy jsou vstřícné, (2 -) 3 (i 5)tičetné, vlastní lístky jsou dlouhé 5 - 18cm, široké 1,5 - 5cm, řapík má délku 2 - 7cm a řapíčky jsou dlouhé 0,3 - 1cm. Květenstvím je lata délky 6 - 21cm, vlastní květy mají kališní lístky ochlupené, dlouhé 1 - 1,5mm, korunní lístky jsou béžovobílé, ochlupené a dlouhé 3,5 - 5,5mm. Plodem je tobolka.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Bosistoa euodiformis

Acradenia frankliniae

Roste v Tasmánii v podobě kuželovitého keře nebo nízkého stromu. Dorůstá výšky 1,8 - 3 (i 7)m. Větve jsou v mládí hranaté, zelené s načervenalými olejnatými žlázkami. Listy jsou vstřícné, 3četné, krátce řapíkaté, vlastní lístky jsou prakticky kopinaté až úzce eliptické, tupé, občas vroubkovaně zubaté, tuhé, kožovité, občas na vrcholu zvlněné, dlouhé 2 - 6 (i 7)cm, široké 0,5 - 2cm, na bázi zúžené a řapíky jsou dlouhé 3 - 8mm. Květenství je vrcholové, ploché, řídké, latnaté, dlouhé 2 - 5cm, vlastní květy mají 5 - 7 vně ochlupených béžovobílých korunních lístků délky 4,5 - 6mm. Plodem je tobolka.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

klimatická zóna: 8 - 9

Synonyma: A. zierioides


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021