zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 147x

Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Hyacinthaceae / Puschkinia

Puschkinia scilloides (Puškinie ladoňkovitá/Modřenka ladoňkovitá)

Pochází z Blízkého východu. Patří mezi trvalky. Pod zemí vytváří cibuli . Dorůstá výšky 10 - 20cm. Vytváří pouze 2 čárkovité dužnaté listy dlouhé 10 - 30cm a široké 1,5 - 2,5cm. Kvete na stvolu 6 - 20květým hroznem bleděmodrých květů s 6ti korunními lístky, které jsou z 1/3 srostlé a mají modrou žilkou na vnější straně. Plodem je kulovitá tobolka. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje jim vlhká půda.

PuschkiniaScilloides.jpg
1024 x 768 px
273.38 kB PuschkiniaScilloides2.jpg
720 x 960 px
430.85 kB PuschkiniaScilloides3.jpg
720 x 960 px
296.82 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Adamsia scilloides, P. hyacinthoides, P. libanotica, P. scilloides var. libanotica, P. sicula

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Puschkinia

Pochází z Asie a Středního východu. Druhové jméno bylo vybráno na počet ruského chemika a sběratele rostlin A. A. Muchina-Puškina. Vzhledem se podobají rodům Scilla a Chionodoxa. Nedorůstá vyšší výžky než 25cm. Z cibule obvykle vyrůstají pouze 2 jednoduché přisedlé čárkovité listy. Kvete malými oboupohlavnými bílými květy s 6ti okvětními lístky s modrými žilkami v hroznech. Plodem je tobolka.

Vyhovuje ji mokrá vápenitá půda bohatá na živiny v polostínu nebo na plném slunci.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Hyacinthaceae (Hyacintovité)

Existuje asi 70 rodů a asi 1000 druhů. Centrem diverzity je jižní Afrika, ale hodně rozšířené jsou i ve středozemí. Patří mezi trvalky a byliny. Pod zemí vytvářeji cibulky, vzácně oddenky. Listy mají podélnou žilnatinu, tvar nejčastěji čárkovitý až kopinatý, vyrůstají z cibule a může jich být 1 - noho. Květy obvykle bývají oboupohlavné, ale naleznou se i jednodomé jednopohlavné. Jsou seskupeny v hroznu nebo hlávce. Plodem je tobolka. Množí se semeny nebo častěji dceřinnými cibulkami. Mezi nejznámější zástupce patří: Hyacint, Modřenec, Mořská cibule, Ladoňka a Ladonička.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020