zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 118x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Adenanthera

Adenanthera microsperma

Roste v Číně, Kambodži, Indonésii, Laosu, Malajsii, Thajsku a Vietnamu v podobě opadavého stromu. Dorůstá výšky 5 - 20m. Mladé větve jsou krátce ochlupené. Ochlupené jsou i řapíky. Zpeřené listy tvoří 3 - 5 primárních párů. Lístky jsou střídavé a ve 4 - 7 párech, mají malé řapíky, čepel podlouhlou až vejčitou, z obou stran drobně ochlupenou, délku 2,5 - 3,5cm a šířku 1,5 - 2,5cm. Kvete v jednoduchých horznech v paždí listů nebo latnatě na koncích větví. Květy jsou bílé nebo žluté, mají krátkou stopku a okvětní lístky délky 2,5 - 3,5mm. Plodem je úzký podlouhlý lusk délky 10 - 20cm a šříky 1,2 - 1,4cm. Obsahuje kulatá až eliptická semena délky 5 - 8mm a šířky 4 - 7mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. microsperma var. luteosemiralis, A. pavonina var. luteosemiralis, A. pavonina var. microsperma, A. tamarindifolia

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Adenanthera

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Rostou v tropické Asii a na ostrovech Tichého oceánu v podobě beztrnných opadavých stromů. Palisty jsou malé a opadavé. Listy jsou 2x zpeřené a vyrůstají ve spirále. Vlastní lístky jsou téměř vstřícné. Kvete v hroznu nebo latě bílými nebo nažloutlými oboupohlavnými nebo mnohomanželnmi květy na krátké stopce. Kalich je zvonkovitý, krátce 5tizubý, tovřený 5ti okvětními lístky. Plodem je rovný, srpvoitý nebo zkroucený, řemenovitý nebo čárkovitý kožený zaškrcovaný lusk.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020