zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 1233x

Sukulenty : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae

Adenium

cenik ceny již od 25,00 Kč s DPH

Pochází z Afriky a několika málo místech jihozápadní Asie. Nejznámější a také nejvíce pěstovaným druhem je A. obesum. Má ozdobný od kořene zbytnělý lahvově tvarovaný stonek a především krásně kvete něžnými růžově bílými květy, které jistě patří mezi nejkrásnější květy z říše sukulentů. Květy ale bohužel vykvétají teprve až 3 - 4 rok. Listy má s ohledem na svoji velikost 4 - 10cm dlouhé, lesklé, tmavě zelené a tuhé. Pozor, mléko které z A. vytéká při jeho poranění je prudce jedovaté!

Má ráda přímé sluneční světlo. V obodobí přezimování by teplota neměla klesnout pod 15°C, lépe udržovat kolem 20°C. Zálivku aplikujte podobně jako u noliny a to bohatě a nárazově v okamžiku, kdy substrát stačí zcela proschnout. Obecně platí, že je lepší zálivku vynechat než zvyšovat. V říjnu začněte zálivku mírně snižovat a mezi listopadem a lednem ji vynechjte zcela. A. v tuto dobu shazuje listy. Začněte s ní znova v únoru a na jaře můžete použít hnojivo na podporu růstu květů. Přesazujeme až v okamžiku, kdy květináč je pro rostlinu evidentně malý a kořeny se začínají prodírat ven. Vybírejte květináč pouze o málo větší než původní. A. se zasazuje do stejnoměrné směsi kompostu, standardní zahradní zeminy a hrubšího písku. Substrát by měl mít pH 6. Pro odstranění semen plevelu a bakterijí se doporučuje zeminu nejdříve propařit (platí obecně u všech rostlin, které se chystáte přesadit), případné poraněné kořínky vydezinfikovat dřevěným uhlím a dva týdny nechat bez zálivky, než se kořeny dobře usadí. Pro vytvoření více květů a větší odolnosti kořenů je vhodné pouštní růži roubovat na oleandr. Používá se při tom tzv. anglická kopulace, tedy podnož i roub mají stejný průměr. Protože jsou velmi odolné k ořezávání, hodí se pro pěstování v podobě bonsaje.

Množíme vrcholovými řízky v období jara (1 - 2 dny necháme před zasazením zaschnout) nebo semeny do stejné směsi zeminy, jako při přesazování. Řízkované rostliny nemají tak tlustý stonek od kořene.

Adenium.jpg
750 x 1000 px
239.8 kB Adenium2.jpg
1000 x 750 px
240.01 kB Adenium3.jpg
750 x 1000 px
274.63 kB

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Adenium arabicum

Pochází z Arábie. Tloušťka kaudexu dosahuje 45cm a výška až 4m. Kvete růžovobíle.

AdeniumArabicum.jpg
803 x 602 px
76.58 kB AdeniumArabicum2.jpg
681 x 908 px
352.6 kB AdeniumArabicum3.jpg
1200 x 900 px
191.53 kB

Adenium boehmianum

Vyskytuje se v severní Namíbii a jižní Angole. Méně známý zástupce. Dorůstá výšky kolem 2m. Stonek je u kořene ztlustlý, dále se jen málo větví. 10 - 14cm listy má opadavé, kopinaté, šedozelené. Ve spodní části mají výraznou žilnatinu. Květy ve tvaru zvonku mají fialový střed přecházející do růžové a na kraji až do bílé barvy.

Je citlivé na hnilobu. Z toho důvodu a také pro bohatší květenství se roubuje na oleandr.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. obesum subsp. boehmianum

Adenium multiflorum

Pochází z Jihoafrické Republiky. Tloušťka kaudexu dosahuje 25cm a výška 3m.

AdeniumMultiflorum.jpg
756 x 567 px
76.81 kB

Synonyma: A. obesum var. multiflorum

Adenium obesum (Pouštní růže/Adenium tučné)

cenikceny již od 25,00 Kč s DPH

Pochází z Arabského poloostrova a pás Afriky kolem stejného rovníku od východu na západ. Dorůstá do 1 (i 3)m výšky. V přírodě je většinou keřovitý. Kůra je hladká, šedá. Obvejčité neopadavé listy vyrůstají na koncích větviček. Jsou 7 - 12cm dlouhé, 3 - 8cm široké, tmavě zelené a lesklé. Kvete vícekrát do roka na koncích větví krásnými zářivými bílými květy s růžovým okrajem o průměru až 5cm. Plod má doutníkovitý tvar dlouhý až 24cm. Při poranění roní jedovatou mléčnou tekutinu.

Nepotřebuje častou zálivku, snáší suchý a teplý vzduch (může být tedy umístěna i blízko radiátorů).

AdeniumObesum.jpg
1200 x 900 px
81.72 kB AdeniumObesum2.jpg
638 x 850 px
98.21 kB AdeniumObesum3.jpg
681 x 908 px
371.64 kB AdeniumObesum4.jpg
338 x 830 px
77.01 kB AdeniumObesum5.jpg
576 x 768 px
145.69 kB AdeniumObesum6.jpg
1127 x 845 px
197.21 kB AdeniumObesum7.jpg
1127 x 845 px
246.79 kB AdeniumObesum8.jpg
1024 x 683 px
103.3 kB

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: A. arabicum, A. arboreum, A. coetaneum, A. honghel, A. micranthum, A. obesum subsp. socotranum, A. obesum subsp. somalense, A. socotranum, A. somalense, A. somalense var. caudatipetalum, A. somalense var. crispum, A. speciosum, A. tricholepis, Cameraria obesa, Nerium obesum

Adenium oleifolium

Pochází z Botswany, Namibie a Jihoafrické Republiky. Někteří uvádejí, že se jedná pouze o poddruh Adenia obesa. Ztloustlou část kmene ale vytváří pod zemí. I listy má užší a umístěné pouze na kraji stonků.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. lugardiae, A. obesum subsp. oleifolium, A. oleifolium var. angustifolium, A. somalense var. angustifolium

Adenium socotranum

Tloušťka kaudexu dosahuje 2,5m a výška 3,5m.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Adenium somalense

Pochází z předělu Somálska a Namibie. Podobně jako A. oleifolium i A. somalense je někdy uváděno jako poddruh A. obesa. Má ale užší zvlněné listy voskově vypadající. Téměř vždy je nutné při pěstování v našich podmínkách roubovat na oleandr nebo A. obesum.

Lokalita původu nebyla odtajněna. Zcela nové A. je ve A. somalense var. nova. Květy se od A. somalense neliší, ale má výrazně ztlustlou bázi stonku. Je náročný na teplotu, pěstuje se v minerálním rychle vysychajícím substrátu.

AdeniumSomalense4.jpg
770 x 577 px
76.23 kB

Adenium swazicum

Pochází ze Svazijska. Opět někteří odborníci neuznávají její platnost jako samostatného druhu. Rozdíly oproti A. obesum lze nalézt v květu. Má kratší tyčinky a květní hrdlo je hladké (A. obesum má chlupaté). Má ráda dostatek světla a tepla. Pěstuje se opět jako roub na oleandru nebo A. obesum.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. boehmianum var. swazicum, A. obesum subsp. swazicum


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019