zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 161x

Trvalky : Magnoliopsida / Dipsacales / Adoxaceae

Adoxa (Pižmovka)

Existují asi 4 druhy. Rostou v chladnějších oblastech mírného a subtropického pásma severní polokoule. Patří mezi trvalky. Pod zemí vytváří oddenky. Kvete oboupohlavnými žlutozelenými květy. Plodem je oválný bobule.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Adoxa moschatellina (Pižmovka mošusová/Pižmověnka evropická/P. evropská/P. obecná)

Vyskytuje se v Evropě, Asii a Severní Americe. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 5 - 10 (i 15)cm. Stonek je přímý se čtvercovým průřezem. Spodní listy mají dlouhé řapíky a jsou 2x 3dílné. Rostlina jich vytváří obvykle 3. Kvete žlutozelenými přisedlými květy s 5ti okvětními lístky na dlouhé stopce v koncové hlávce. Vydávají slabý zápch po hnilobě - pižmu. Odtud pochází i jeho jméno. Plodem je zploštělá kulovitá peckovice.

Vyhovují mu vlhké dusíkaté půdy v lužních lesích nebo křovinách.

Množí se především dělením oddenků, dále pak semeny.

AdoxaMoschatellina.jpg
600 x 900 px
271.99 kB AdoxaMoschatellina2.jpg
600 x 902 px
236.22 kB

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: A. inodora, A. insularis, A. moschata, A. moschatellina f. japonica, A. moschatellina subsp. cescae, A. moschatellina var. inodora, A. moschatellina var. insularis, A. moschatellina var. japonica, A. orientalis, A. tuberosa, Moschatella adoxa, Moschatellina fumariaefolia, Moschatellina tetragona

Adoxa xizangensis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019