zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 12x

Sukulenty : Magnoliopsida / Saxifragales / Crassulaceae / Aeonium

Aeonium haworthii

Roste na Kanárských ostrovech v podobě keře. Dorůstá výšky 1m. Větve jsou holé a v průměru mají 0,3 - 1cm. Listy vytvářejí růžice o průměru do 12cm, vlastní listy jsou obvejčité, u báze klínovité, šedozelené, na okraji bývají načervenalé, holé, dlouhé 1 - 6,5cm, široké 1 - 2,6cm a tlusté 3 - 7mm. Květenství je holé, má 7 - 20cm stopky, délku 7 - 40cm, vlastní květy mají 7 - 9 kališních 3úhlých zašpičatělých zelených lístků délky 2 - 4mm, stopky jsou dlouhé 2 - 4mm, korunních lístků je 7 - 9, jsou kopinaté, dlouhé 7 - 9mm, béžové a žilnatina je zelená.

AeoniumHaworthii.jpg
681 x 908 px
411.68 kB

Synonyma: Sempervivum haworthii

Popis rodu Aeonium

Pochází z Kanárských ostrovů. Některé z Madeiry, Maroka a východní Afriky. Dělí se zhruba na 35 druhů. Roste v podobě stálezelené byliny, polokeře nebo keře jako dvouletka i trvalka. Kmínky bývají rozvětevné a porostlé listovými růžicemi. Po vykvetení růžice u každého druhu odumírá.

Vyhovuje mu dobře propustná suchá minerální půda. Zálivku provádíme až v okamžiku proschnutí substrátu.

Množí se vrcholovými řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Crassulaceae (Tlusticovité)

Existuje asi 1500 druhů v 40 rodech. Jedná se o sukulentní rostliny rostoucí jako byliny nebo i polokeře. Listy mohou být protistojné i střídavé, někdy seskupené v přízemní růžici. Čepele mohou mít pilový nebo vroubkovaný okraj. Vždy jsou ale dužnaté a bez palistů. Kvete nejčastěji oboupohlavnými květy ve vrcholících se 3, 4, 5 nebo mnoha okvětními lístky. Plodem je měchýřek.

Vyskytují se především v oblastech s nedostatkem vody. Pokud u nás dokáží přezimovat, často se jedná o oblíbené skalničky.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020