zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 17x

Trávy : Liliopsida / Poales / Poaceae / Agropyron

Agropyron pectinatum (Žitňák hřebenitý/Pýr hřebenitý)

Roste v Euroasii, zejména v jižní Evropě, Malé a střední Asii. Zavlečen byl i jinam. Patří mezi trvalky a roste v trsech. Dorůstá výšky 15 - 60cm. Barva je světlá až sivozelená. Stébla jsou přímé, kolénkaté. Listy mají šířku 2 - 5mm, horní strana je drsná, řídce chlupatá. Jazýček při bázi je krátký. Kvete ve sploštělém paklasu o délce 1,5 - 5cm. Klásky hřebenitě odstávají, jsou 3 - 5tikvěté. Plodem je obilka. Patří mezi chráněné druhy C1.

AgropyronPectinatum.jpg
600 x 901 px
291.01 kB AgropyronPectinatum2.jpg
600 x 902 px
304.29 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: A. cristatum, A. cristatum subsp. pectinatum, A. cristatum var. pectinatum, A. lavrenkoanum var. pectinatum, Agropyrum cristatum, Elymus pectinatus, Eremopyrum cristatum var. pectinatum, Triticum pectinatum

Na hnojení travin doporučuji:
Základní trávníkové hnojivo 7, 5kg / Trávníkové hnojivo ZÁKLADNÍ + hořčík
za 395,00 Kč s DPH.

Popis rodu Agropyron

Pochází z Evropy (hlavně středozemí) a Asie. Introdukována byla i jinam, např. do Severní Ameriky. Patří mezi trvalky. Roste v trsech, obvykle s oddenky. Dorůstá nejčastěji výšek 0,15 - 1,5m. Listy jsou ploché nebo svinuté a mají šířku 0,12 - 1cm. Na vnější straně listu je při bázi umístěn jazýček. Kvete v kláscích, které tvoří klas (často hřebenitý). Klásky jsou zploštělé a tvoří je obvykle 3 - 8 květů. Plodem je obilka.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Poaceae (Lipnicovité)

Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:

Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019