zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 42x

Subtropické byliny : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Alhagi

Alhagi sparsifolium

Roste od Číny po střední Asii v podobě polokeře. Dorůstá výšky 25 - 50cm. Kmínky vytvářejí trsy. Palisty jsou šídlovité a dlouhé 1m. Listy jsou střídavé, jednoduché, vejčité až obvejčité, holé, dlouhé 0,8 - 1,5cm a široké 0,6 - 1cm. Květenství je 3 - 8mičetné, stopky dřevnaté, vlastní květy mají 1 - 3mm stopky, listeny šídlovité, dlouhé 1mm, listence jsou 2 na bázi kalicha, kalich je ochlupený, dlouhý 4 - 5mm, koruna je červenorůžovofialová, pavéza dlouhá 8 - 9mm a semeníky jsou holé a přisedlé. Plodem je holý lusk délky 1,2 - 2,5cm a může být mírně zakřivený.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. kirghisorum var. sparsifolium, A. sparsifolia

Popis rodu Alhagi

Roste od severní Afriky a Řecka po střední Asii v podobě opadavého pichlavého polokeře nebo byliny. Dorůstá výšky maximálně 1m. Kořeny mohou být dlouhé více než 15m. Palisty jsou drobné, šídlovité a vytrvávající. Listy jsou střídavé a jednoduché. Kvete v hroznech v paždí list, mají listeny i listence, vlastní květy jsou malé, červené až růžovofialové, kalich zvonkovitý s 5ti zuby, pavéza obvejčitá, vykrojená, křídla podlouhlá, člunek tupý, tyčinek 10 a semeníky čárkovité. Plodem je čárkovitý mírně dřevnatějící lusk obsahující ledvinovitá až 4úhlá semena.

Roste v pouštích a polopouštích.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020