zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 82x

Listnáče : Magnoliopsida / Fagales / Betulaceae

Alnus (Olše)

cenik ceny již od 139,70 Kč s DPH

Pochází zejména ze severní polokoule, ale rostou třeba i v Argentině v podobě stromu nebo keře. Pupeny jsou stopkaté. Palisty záhy opadávají. Listy má opadavé, střídavé, jednoduché, zoubkované nebo pilovité a žilnatina je zpeřená. Kvete jednopohlavnými květy v jehnědách, vlastní květy jsou umístěné v 3četných vidlanech za podpůrným listenem, prostřední květ má 2, postranní 1 listenec, okvětí 3 - 6tičetné a má 3 - 6 tyčinek. Samičí jehnědy vyrůstají samostatně nebo hroznovitě v paždí letošních nebo loňských listů, jsou vejčité, podlouhlé nebo eliptické, přisedlé, tlustě stopkaté, květy vyrůstají po 2 za podpůrnými listeny a mají 2 blizny. Plodem je křídlatá nažka umístěná v dřevěných šišticích. Šištice se na stromě udrží celý rok i po vysemenění. Semena mají měchýřek, díky kterému jsou schopné plavat na vodě. Nejznámějším druhem je A. glutinosa.

Vyhovuje ji chladnější podnebí mírného pásma a vlhké půdy.

Množí se semeny nebo řízky.

Alnus.jpg
576 x 768 px
216.8 kB Alnus2.jpg
1024 x 768 px
121.74 kB Alnus3.jpg
1024 x 768 px
213.55 kB

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika

Nyní jsou zobrazeny druhy v rozsahu 0 - 50 z celkových 57.

začátek 2 konec

Druhy:

Alnus acuminata

Pochází z Guatemaly a z And v Jižní Americe v podobě stálezeleného stromu s širokou korunou. Dorůstá výšky do 10 (i 15)m. Borka je tmavěhnědá a hladká. Listy jsou převislé, eliptické až vejčité, špičaté, 2x pilovité, zelené, mohou být drobně ochlupené, dlouhé 7 - 15cm a báze je tupá až zakulacená. Samčí jehnědy jsou dlouhé 5 - 15cm, samičí šištice jsou max krátce stopkaté, dlouhé 1,5 - 3cm a široké 1 - 1,4cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Růst je rychlý.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická USDA zóna: 9 - 11

Synonyma: A. acuminata var. ferruginea, A. acuminata var. mirbelii, A. acuminata var. spachii, A. acutissima, A. arguta var. benthamii, A. arguta var. ovata, A. arguta var. punctata, A. castaneifolia, A. ferruginea, A. ferruginea var. aliso, A. ferruginea var. obtusifolia, A. jorullensis f. angustifolia, A. jorullensis f. macrocarpa, A. jorullensis var. acuminata, A. jorullensis var. acutissima, A. jorullensis var. castaneifolia, A. jorullensis var. ferruginea, A. jorullensis var. mirbelii, A. jorullensis var. spachii, A. lanceolata, A. lindenii, A. mirbelii, A. mirbelii var. acutissima, A. rufescens, A. serrulata var. pumila, A. spachii

Alnus alnobetula (Olšička zelená/Olše zelená)

Roste od střední Evropy po Balkán a Korsiku v podobě poléhavého nebo vzpřímeného jednodomého keře (i stromu). Dorůstá výšky 0,5 - 3 (i 5)m. Pod zemí vytváří mělké ale bohaté kořeny vázající vzdušný dusík. Borka je nahnědlá až šedá a hladká. Větve jsou vystoupavé, v mládí ochlupené, zploštělé, pupeny jsou přisedlé a mají 3 - 6 různě dlouhých šupin. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, asymetricky 2x pilovité, v mládí ochlupené, tmavězelené, dlouhé 3 - 6cm, široké do 4cm, žilnatinu tvoří 5 - 8 párů žilek, našedlé a řapík má délku 0,8 - 1 (i 1,5)cm. Samčí jehnědy jsou lepkavé, dlouhé 4 - 6cm, samičí jsou vzpřímené, v zimě ukryté v pupenu, červenozelené, dlouze stopkaté, světlehnědé, šištice dlouhé 1 - 1,5cm a vyrůstají po 3 - 5ti ks. Plodem je zploštělá malá nažka s širokým průsvitným křídlem. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují ji kyselé až neutrální dobře propustné vlhké půdy bohaté na živiny, ideálně rašelinné, ale i písčité, na plném slunci nebo v mírném stínu. Dobře snáší řez.

Množí se semeny.

AlnusAlnobetula.jpg
720 x 960 px
633.62 kB AlnusAlnobetula2.jpg
720 x 960 px
443.77 kB AlnusAlnobetula3.jpg
1024 x 768 px
176.72 kB AlnusAlnobetula4.jpg
1024 x 768 px
147.82 kB AlnusAlnobetula5.jpg
1024 x 768 px
124.95 kB

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Alnaster viridis, A. alnobetula var. brembana, A. alpina, A. brembana, A. corylifolia, A. ovata, A. viridis, A. viridis f. hirtella, A. viridis f. macrophylla, A. viridis f. pilosa, A. viridis f. pubescens, A. viridis f. subvestita, A. viridis subsp. brembana, A. viridis var. brembana, A. viridis var. subvestita, Betula alnobetula, Betula alpina, Betula ovata, Betula viridis, Duschekia alnobetula, Duschekia ovata, Duschekia viridis, Duschekia viridis subsp. brembana, Semidopsis viridis

Alnus cordata (Olše srdčitá)

Pochází z lesů jižní a střední Itálie a Korsiky. Dorůstá výšky (9 -) 10 - 20 (i 25)m, nejčastěji kolem 15m, šířky do 12m v kuželovém habitu. Borka je šedá. Větve jsou v mládí lepivé, hnědočervené a mírně hranaté. Střídavé listy jsou opadavé, malé, vejčité až kulaté, v mládí lepivé, později kožovité, pilovité, tmavězelené, dlouhé 4 - 10 (i 12)cm, báze je srdčitá, spodní strana světlejší, žilnatinu tvoří 6 - 10 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 3cm. Samičí šištice mají největší délku ze všech olší a to až 3cm, jsou červené a vzpřímené, samčí jehnědy jsou zbarvené žlutě, dosahují délky až 7,5 (i 10)cm a převislé. Existují vnitrodruhové taxony:

Má ráda vlhkou zeminu, nevadí ji ani sušší. Vyhovuje ji přímé světlo nebo polostín. Nesnáší suché nebo hodně ledové zimy. Půda ji vyhovuje jílovitá a bohatá na živiny. Růst je rychlý.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická USDA zóna: 7 - 9

Synonyma: A. cordata, A. cordata f. parvifolia, A. cordifolia, A. cordifolia var. rotundifolia, A. macrocarpa, A. neapolitana, A. nervosus, A. obcordata, A. rotundifolia, Betula cordata

Alnus cremastogyne

Roste v Číně v podobě stromu. Dorůstá výšky 18 - 30m. Borka je hladká a šedá. Větve jsou v mládí slabé, odstálé a v mládí drobně ochlupené. Listy jsou obvejčité až eliptické, špičaté, asymetricky ostře pilovité, lesklé, tmavězelené, dlouhé 7 - 11cm, báze klínovitá, spodní strana bledězelená, ochlupená, žilnatinu tvoří 8 - 11 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 2cm. Samčí jehnědy jsou dlouhé 3 - 5cm, samičí vyrůstají samostatně, mají délku 3 - 5cm a stopku délky 5 - 8cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Cremastogyne longipes

Alnus fauriei

Roste v Japonsku v podobě keře nebo nízkého stromu. Větve jsou v mlátí holé, později tmavě růžovofialovohnědé a našedlé. Listy jsou obvejčité až široce obsrdčité, zvlněně zubaté, dlouhé 5 - 12cm, široké 4 - 11cm, na spodní straně v paždí žilek ochlupené, báze klínovitá, žilnatinu tvoří 6 - 7 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 1,5cm. Samčí i samičí květenství tvoří 4 - 5ks jehněd, samičí jehnědy jsou eliptické až válcovité, dlouhé 1,5 2,5cm a široké 6 - 8mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. cylindrostachya, A. glutinosa var. cylindrostachys, A. schneideri

Alnus ferdinandi-coburgii

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Cremastogyne ferdinandi-coburgii

Alnus firma (Olše tuhá)

Roste v Japonsku v podobě keře nebo stromu. Dorůstá výšky 3 - 10 (i 15)m. Borka je šedá, odlupuje se v destičkách a zůstávají po nich načervenalé skvrny. Větve jsou mírně skloněné k zemi, v mládí lepkavé, později šedohnědé. Listy jsou dlouze vejčité až kopinaté, špičaté, asymetricky pilovité, tmavězelené, dlouhé 5 - 12cm, široké 2,5 - 5cm, báze kulatě klínovitá, spodní strana zelená, žilnatinu tvoří 12 - 17 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,7 - 2cm. Samičí šištice vyrůstají samostatné, jsou oválné až prakticky kulaté, dlouhé 2cm a samčí jehnědy vyrůstají po 1 - 2ks. Existují vnitrodruhové taxony:

AlnusFirma.jpg
720 x 960 px
457.16 kB AlnusFirma2.jpg
720 x 960 px
298.88 kB AlnusFirma3.jpg
1024 x 768 px
138.31 kB AlnusFirma4.jpg
1024 x 768 px
114.3 kB

kvete v měsících:    123456789101112

klimatická USDA zóna: 5 - 9

Synonyma: Alnaster firmus, Alnaster firmus var. hirtellus, A. firma f. hirtella, A. firma subsp. hirtella, A. firma var. hirtella, A. firma var. yasha, A. hirtella, A. yasha, A. yasha var. macrocarpa, A. yasha var. microcarpa, Duschekia firma

Alnus formosana

Roste na Tchaj-wanu v podobě stromu. Dorůstá výšky do 20m. Borka je tmavě šedohnědá. Větve jsou růžovofialovohnědé. Listy jsou eliptické až kopinaté, drobně asymetricky pilovité, dlouhé 6 - 12cm, široké 2 - 5cm, báze zakulacená až klínovitá, na spodní straně v paždí žilek ochlupené, žilnatinu tvoří 6 - 7 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1,2 - 2,2cm. Samičí květenství vyrůstá po 1 - 4ks, je eliptické, dlouhé 1 - 2,5cm a listeny jsou dlouhé 3 - 4mm. Plodem je obvejčitá nažka délky 2 - 3mm, kde křídlo má 1/3 - 1/4 šířky nažky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. japonica var. formosana, A. maritima var. formosana

Alnus gaudinii (Olše Gaudinova)

Vyhynulý druh.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Alnus glutinosa (Olše lepkavá)

cenikceny již od 139,70 Kč s DPH

Pochází z Evropy s přesahem do severní Afriky, Kavkaz a západní Sibiř. Dorůstá výšky (8 -) 25 - 30 (i 33)m, šířky 12m v kuželovitém habitu. Dožívá se stáří 100 (i 200)let. Často vytváří více kmenů s větvemi sahajícími až k zemi. Habitus je vejčitě podlouhlý až jehlancovitý. Plodit začíná ve 12ti letech. Borka je tmavěšedá, destičkovitě rozpraskaná. Dřevo má žlutočervenou barvu a je měkké. Nové výhony stejně tak jako listy jsou mírně lepkavé. Vlastní listy jsou střídavé, opadavé, obvejčitého až okrouhlého tvaru se zubatým krajem, délkou 3,5 - 10cm, šířkou 3 - 8 (i 10)cm a ze spodní strany jsou světlejší, v mládí jsou lepkavé, na podzim nežloutnou a opadávají zelené. Samičí červené jehnědy vyrůstají po 2 - 5ti ks, jsou dlouhé 5 - 10cm, vejčité, stopkaté, blizny červené, samčí vyrůstají po 2 - 5ks, jsou převislé, žluté a dlouhé 4 - 13cm na 0,8 - 1,2cm stopce, okvětí je 3 - 6tičetné a mají 4 tyčinky. Šištice vyrůstají po 3 - 5ti ks, jsou dlouze stopkaté, vejčité, eliptické nebo až prakticky kulaté, dlouhé 0,8 - 2,5cm a široké 1 - 1,5cm. Plodem je drobná křídlatá nažka s křídlem v barvě červenohnědé. Dokáže vytvářet také vzdušné kořeny. Řezná rána se barví do oranžova. Používá se v léčitelství. Největším exemplářem u nás je Beranovská olše u Teplé s obvodem kmene 635cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Dobře snáší znečištěné ovzduší. Potřebuje vlhké místo a dostatek světla. Nejčastěji ji najdete podél potoků, kde zpevňuje břeh. Zemina by měla být jílovitá, humózní bez vápna. Je mrazuvzdorná do -40°C.

Množí se především řízky.

AlnusGlutinosa.jpg
634 x 845 px
146.36 kB AlnusGlutinosa2.jpg
1127 x 845 px
185.44 kB AlnusGlutinosa3.jpg
960 x 720 px
170.76 kB AlnusGlutinosa4.jpg
960 x 720 px
190.23 kB AlnusGlutinosaLaciniata.jpg
1024 x 768 px
283.83 kB

kvete v měsících:    123456789101112

klimatická USDA zóna: 4 - 9

Synonyma: A. aurea, A. cerifera, A. dubia, A. emarginata, A. februaria, A. februaria var. incisa, A. februaria var. maculata, A. februaria var. oxyacanthifolia, A. februaria var. pinnatifida, A. februaria var. quercifolia, A. glutinosa f. aurea, A. glutinosa f. bosniaca, A. glutinosa f. cuneata, A. glutinosa f. dubia, A. glutinosa f. glabra, A. glutinosa f. imberbis, A. glutinosa f. imperialis, A. glutinosa f. incisa, A. glutinosa f. laciniata, A. glutinosa f. lobulata, A. glutinosa f. longipediculata, A. glutinosa f. macrocarpa, A. glutinosa f. maculata, A. glutinosa f. microcarpa, A. glutinosa f. parvifolia, A. glutinosa f. pilosa, A. glutinosa f. puberula, A. glutinosa f. pyramidalis, A. glutinosa f. quercifolia, A. glutinosa f. rubrinervia, A. glutinosa f. sorbifolia, A. glutinosa f. subimberbis, A. glutinosa f. sublobata, A. glutinosa f. subpilosa, A. glutinosa f. subserrata, A. glutinosa f. tenuifolia, A. glutinosa var. bosniaca, A. glutinosa var. emarginata, A. glutinosa var. imberbis, A. glutinosa var. incisa, A. glutinosa var. laciniata, A. glutinosa var. microphylla, A. glutinosa var. oxyacanthifolia, A. glutinosa var. pinnatifida, A. glutinosa var. quercifolia, A. glutinosa var. sublobata, A. glutinosa var. subrotunda, A. glutinosa var. subserrata, A. glutinosa var. tenuifolia, A. imperialis, A. incisa, A. macrocarpa, A. morisiana, A. nigra, A. nitens, A. oxyacanthifolia, A. prunifolia, A. quercifolia, A. rotundifolia, A. sorbifolia, A. suaveolens, A. vulgaris, Betula alnus var. glutinosa, Betula alnus var. laciniata, Betula emarginata, Betula glutinosa, Betula laciniata

Alnus glutipes

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Alnaster glutipes, Duschekia glutipes

Alnus gracilis (Olše štíhlá)

Již vyhynulý druh.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Alnus hakkodensis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Alnus henryi

Roste na Tchaj-wanu v podobě stromu. Větve jsou v mládí žlutozelené a ochlupené. Listy jsou vejčité až eliptické, tupé nebo špičaté, dlouhé 4 - 8cm, široké 2,5 - 5cm, báze zakulacená (i mírně srdčitá), žilnatinu tvoří 7 - 9 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 1,6cm. Samičí květenství vyrůstá po 5 - 13ks v latách, jsou eliptické, dlouhé 1,3 - 1,5cm a listeny jsou dlouhé 4mm. Plodem je eliptická nažka s křídlem 1/3 šířky nažky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Alnus hirsuta (Olše drsná)

Roste na východní Sibiři, Japonsku, Mandžusku a Koreji v podobě široce kuželovitého stromu nebo keře. Dorůstá výšky 4 - 20m. Borka je hnědočerná, rozpraskaná, starší větve jsou šedě ojíněné, v mládí načervenalé a ochlupené a pupeny jsou vejčité, ochlupené a dlouhé 9mm. Listy jsou široce vejčité až kulaté, tupé (i krátce zašpičatělé), hrubě 2x pilovité až vykousávaně vroubkované, mírně laločnaté, tmavězelené, mohou být ochlupené, dlouhé 6 - 14cm, spodní strana modrozelená, ochlupená, báze zakulacená nebo klínovitá (i mírně srdčitá) a žilnatinu tvoří 5 - 12 párů žilek. Samčí jehnědy mají 1cm stopku, jsou převislá, válcovité, tmavě růžovofialovohnědé, dlouhé 10 - 16cm, samičí jehnědy jsou červené a dlouhé 0,8 - 2cm. Šištice vyrůstají po 2 - 10ks na krátce až přisedlé stopce, jsou vejčité až prakticky kulaté, tmavěhnědé, dlouhé 1,5 - 2,5cm a nažky jsou rezavohnědé a úzce křídlaté. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: A. hirsuta f. inokumae, A. hirsuta f. macrophylla, A. hirsuta f. sibirica, A. hirsuta var. microphylla, A. hirsuta var. sibirica, A. incana subsp. hirsuta, A. incana var. glauca, A. incana var. hirsuta, A. incana var. sibirica, A. incana var. tinctoria, A. inokumae, A. sibirica, A. sibirica f. acutiloba, A. sibirica f. glabra, A. sibirica f. hirsutoides, A. sibirica f. obtusiloba, A. sibirica var. hirsuta, A. sibirica var. oxyloba, A. sibirica var. paucinervis, A. sibirica var. tinctoria, A. tinctoria, A. tinctoria f. acutiloba, A. tinctoria f. hirsutoides, A. tinctoria var. glabra, A. tinctoria var. mandschurica, A. tinctoria var. microphylla, A. tinctoria var. obtusiloba, A. tinctoria var. velutina

Alnus incana (Olše šedá/O. sivá)

Pochází z Evropy, na Kavkaze a západní Sibiře. Dožívá se 50 (max. 100)let. Dorůstá výšky 6 - 20 (i 30)m, šířky do 12cm, průměru kmene 30 - 50cm v podobě keře nebo stromu široce kuželovitého habitu. Borka má tmavě šedohnědou barvu a hladký povrch. Borka je světlešedá až tmavěšedá, načervenalá nebo hnědá, hladká, později šedá, olysávající, pupeny stopkaté, tupě špičaté, šedohnědě plstnaté a kryté 2ma šupinami. Střídavé až 10cm listy jsou vejčitěeliptické, zašpičatělé, s výrazným žilkováním, 2x pilovým okrajem na vykrajovaných mělkých lalocích a mají tmavězelenou barvu, délku 4 - 12cm, šířku 3 - 9cm, spodní strana je ochlupená, báze zakulacené nebo klínovitá nebo i mírně srdčitá, žilnatinu tvoří 8 - 14 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 3cm. Kvete v jehnědách, samčí vyrůstají po 3 - 5ks na koncích větví, jsou převislé, žluté, dlouhé 5 - 10cm, mají 4 - 6 tyčinek o 4 - 6tičetné okvětí, samičí jsou menší vyrůstají po 3 - 12ks na světlehnědý jemně ochlupených stopkách, jsou vzpřímené a červené. Vytváří dřevnaté přisedlé vejčitěkulovité až prakticky válcovité šištice po 3 - 5ks, délky 1 - 1,6 (i 2)cm, nažky jsou rezavé a mají široké křídlo. Plodí od věku 10 - 15let. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují ji vlhké půdy, břehy řek, potoků, atp. Snáší záplavy, sucho i mrazy. Snadno vytváří výmladky.

AlnusIncanaLaciniana.jpg
576 x 768 px
169.07 kB AlnusIncanaLaciniana2.jpg
1024 x 768 px
163.56 kB AlnusIncanaLaciniana3.jpg
576 x 768 px
104.33 kB AlnusIncanaLaciniana4.jpg
576 x 768 px
212.15 kB AlnusIncanaLaciniana5.jpg
576 x 768 px
183.38 kB AlnusIncanaLaciniana6.jpg
1219 x 914 px
187.4 kB AlnusIncanaLaciniana7.jpg
1024 x 768 px
222.17 kB

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: A. alisoviana, A. alnus, A. argentata, A. argentata var. pinnatipartita, A. borealis, A. glutinosa var. incana, A. incana f. acuminata, A. incana f. acutiloba, A. incana f. argyrophylla, A. incana f. bipinnatifida, A. incana f. blyttiana, A. incana f. brachyphylla, A. incana f. cordifolia, A. incana f. crataegifolia, A. incana f. dubia, A. incana f. flavescens, A. incana f. incisa, A. incana f. microcarpa, A. incana f. microconus, A. incana f. microphylla, A. incana f. monstrosa, A. incana f. oxyloba, A. incana f. pallida, A. incana f. pendula, A. incana f. pinnata, A. incana f. pinnatifida, A. incana f. pinnatipartita, A. incana f. pinnatisecta, A. incana f. subargentata, A. incana f. subcordata, A. incana f. subcordifolia, A. incana f. subsericea, A. incana f. tortuosa, A. incana var. acuminata, A. incana var. alpestris, A. incana var. angulata, A. incana var. arcuata, A. incana var. argentata, A. incana var. argentea, A. incana var. bipinnatifida, A. incana var. borealis, A. incana var. bornmuelleri, A. incana var. confusa, A. incana var. glabra, A. incana var. glaucophylla, A. incana var. hypochlora, A. incana var. intermedia, A. incana var. leptophylla, A. incana var. microconus, A. incana var. microjula, A. incana var. oblongifrons, A. incana var. obtusifolia, A. incana var. orbicularis, A. incana var. ovalifolia, A. incana var. ovalis, A. incana var. ovata, A. incana var. parvifolia, A. incana var. pendula, A. incana var. pinnata, A. incana var. pinnatifida, A. incana var. pseudospuria, A. incana var. sericea, A. incana var. subrotunda, A. incana var. tomentosa, A. incana var. virescens, A. intermedia, A. languinosa, A. minor, A. plicata, A. tenuifolia f. incisa, A. tirolensis, Betula alnus, Betula alnus var. incana, Betula incana, Betula incana var. angulata, Betula incana var. minor, Betula palustris, Betula pinnata

Alnus japonica (Olše japonská)

Roste v Japonsku, Koreji a Číně v podobě keře nebo stromu s kuželovitým habitem. Dorůstá výšky 6 - 25m. Větve mohou být v mládí ochlupené, světle sivohnědé až červenohnědé a pupeny hnědočervené. Listy jsou vejčité, eliptické až podlouhlé, špičaté, kožovité, ostře asymetricky pilovité, lesklé, tmavězelené, dlouhé 3 - 13cm, široké 2 - 6cm, báze klínovitá, (i zakulacená), žilnatinu tvoří 7 - 9 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1,5 - 3,5cm. Šištice vyrůstají po 1 - 6ks, jsou stopkaté, dlouhé 1,2 - 2,5cm a eliptické až podlouhlé. Plodem je nažky z úzkými křídly. Existují vnitrodruhové taxony:

AlnusJaponica.jpg
720 x 960 px
504.24 kB AlnusJaponica2.jpg
1024 x 768 px
165.48 kB AlnusJaponica3.jpg
1024 x 768 px
155.05 kB AlnusJaponica4.jpg
720 x 960 px
368.44 kB

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: A. harinoki, A. japonica f. arguta, A. japonica f. koreana, A. japonica var. arguta, A. japonica var. koreana, A. japonica var. latifolia, A. japonica var. minor, A. japonica var. reginosa, A. japonica var. rufinervis, A. japonica var. villosa, A. maritima var. arguta, A. maritima var. japonica, A. reginosa, Betula japonica

Alnus jorullensis (Olše jorullenská)

Pochází z Mexika a Guatemaly a dále roste v Argentině, Bolívii, Peru a Venezuele v podobě stromu. Dorůstá výšky do 25m. Borka je tenká, hladká a hnědá. Listy jsou eliptické, podlouhlé nebo vejčité, špičaté, prakticky celokrajné až asymetricky zubaté, zelené, zpravidla lesklé, dlouhé 6 - 12cm, báze špičatá až zakulacená, spodní strana ochlupená, žilnatinu tvoří 7 párů žilek a řapíky má délku 5mm. Samčí jehnědy jsou dlouhé 3 - 6cm, šištice bývají prakticky přisedlé a obvykle dlouhé 1,2cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. acuminata var. jorullensis, A. firmifolia

Alnus julianiformis (Olše julianotvará)

Vyhynulý druh.

AlnusJulianiformis.jpg
1038 x 840 px
139.83 kB AlnusJulianiformis2.jpg
751 x 852 px
107.46 kB

Alnus kefersteinii (Olše Kefersteniova)

Vyhynulý druh.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Alnus lanata (Olše vlnatá)

Roste v Číně v podobě stromu. Dorůstá výšky 15 - 18m. Borka je šedožlutá a hladká. Větve jsou v mládí hnědé, ochlupené a mají bílé lenticely. Listy jsou obvejčité, zašpičatělé, asymetricky pilovité až zoubkované (zejména v hodní 1/2), dlouhé 8 - 14cm, spodní strana je plstnatá, ochlupená a řapíky jsou ochlupené. Jehnědy jsou dlouhé 3 - 5cm, žlutohnědé, ochlupené. Plodem je nažka na 4cm stopce.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Cremastogyne lanata

Alnus mairei

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Alnus mandshurica (Olše mandžuská)

Roste v Číně, Koreji a Rusku v podobě keře až stromu. Dorůstá výšky 3 - 10m. Borka je tmavěšedá a hladká. Listy jsou vejčité až eliptické, drobně 1 - 2x pilovité, špičaté nebo tupé, dlouhé 4 - 10 (i 15)cm, široké 2,5 - 8cm, báze zakulacená až prakticky srdčitá (i klínovitá), spodní strana ochlupená, žilnatinu tvoří 7 - 13 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 2cm. Samičí květenství je podlouhlé až kulovité a dlouhé 1 - 2cm. Plodem je nažka velikosti 2mm se stejně širokým křídlem.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Alnaster manshuricus, A. fruticosa f. barbinervis, A. fruticosa f. grandifolia, A. fruticosa var. mandshurica, A. fruticosa var. manschurica, A. fruticosa var. pubescens, A. fruticosa var. rufinervis, A. mandshurica f. barbinervis, A. mandshurica f. pubescens, A. mandshurica var. pubescens, Duschekia mandshurica, Duschekia manschurica

Alnus maritima (Olše pobřežní)

Pochází z východního pobřeží Severní Ameriky a z Oklahomy, dále roste v Koreji, Japonsku, Číně a Tchaj-wanu v podobě keře (i stromu). Dorůstá výšky 3 - 10m. Větve jsou v mládí ochlupené, červenooranžové až hnědočervené. Listy jsou kožovité, eliptické až podlouhlé, vejčité nebo obvejčité, tmavězelené, lesklé, špičaté (i tupé), dlouhé 4,5 - 10cm, široké 2,6 - 5cm, spodní strana je světlejší, báze klínovitá až špičatá, žilnatinu tvoří 6 - 10 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1,3 - 2,8cm. Samčí jehnědy jsou dlouhé 2 - 6cm, samičí jsou ve vrcholových hroznech, podlouhlé, dlouhé 1,5 - 2,5cm a široké 1cm. Šištice vyrůstají po 2 - 4ks na krátké stopce, mají délku 1,2 - 2,8cm, šířku 1,2 - 2,2cm, nažky jsou obvejčitě kulovité, nevykrojené, průměru 3mm včetně křídla. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: A. maritima subsp. georgiensis, A. maritima subsp. oklahomensis, A. metoporina, A. oblongata var. oblonga, Betula-alnus maritima

Alnus matsumurae (Olše Matsumurova)

Roste v Japonsku v podobě stromu (i keře). Větve jsou holé, šedorůžovofialové nebo žlutohnědé. Listy jsou kulatě obvejčité až prakticky kulaté, 2x zubaté, nevýrazně laločnaté, zelené, dlouhé 5 - 10cm, spodní strana šedá, řídce přitiskle ochlupená, báze klínovitá, žilnatinu tvoří 6 - 9 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 3cm. Samčí jehnědy vyrůstají po 1 - 2ks, samičí po 2 - 5ks, jsou eliptické a dlouhé 1,5 - 1,8cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. emarginata, A. hirsuta var. emarginata, A. incana var. emarginata

Alnus maximowiczii (Olše Maximovičova)

Roste v Japonsku, na Schalinu, Kamčatce a Kurilských ostrovech v podobě rozkladitého keře až částečně stromu a zpravidla s více kmínky. Dorůstá výšky do 10m. Borka je šedá. Větve jsou v mládí světlehnědé, hranaté a pupeny jsou dlouhé 1 - 1,3cm. Listy jsou široce vejčité, špičaté, hustě jemně zoubkované, tmavězelené, dlouhé 5 - 10cm, široké 5 - 8cm, báze zakulacená až mírně srdčitá, spodní strana světlejší, centrální žebro tečkované, žilnatinu tvoří 7- 12 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 3cm. Samičí jehnědy vyrůstají po 4 - 5ks, jsou vejčité nebo válcovité, dlouhé 1,5 - 2cm. Šištice jsou dlouhé 1,5 - 2cm, nažky křídlaté s 2mi postranními křídly.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Alnaster crispus subsp. maximowiczii, Alnaster crispus var. maximowiczii, Alnaster crispus var. sachalinensis, Alnaster maximowiczii, A. crispa subsp. maximowiczii, A. crispa var. sachalinensis, A. fruticosa var. sachalinensis, A. maximowiczii var. sachalinensis, A. viridis subsp. maximowiczii, Duschekia maximowiczii

Alnus menzelii (Olše Menzelova)

Vyhynulý druh.

AlnusMenzelii.jpg
800 x 613 px
149.99 kB

Alnus nepalensis (Olše nepálská)

Pochází z východního Himálaje, Číny, Bangladéše, Indie, Myanmaru, Nepálu, Thajska a Vietnamu. Roste v podobě stromu. Dorůstá výšky 8 - 12 (i 20)m. Borka je tmavěšedá. Větve jsou hnědošedé, bělavě žláznaté. Palisty jsou podlouhlé, ouškaté a dlouhé 1cm. Listy jsou vejčité až obvejčité, špičaté, mělce zubaté, zelené, dlouhé 4 - 15 (i 22)cm, široké 2,5 - 9 (i 13)cm, báze klínovitá, spodní strana světlejší, síťnatá, v paždí ochlupená, žilnatinu tvoří 8 - 18 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 2cm. Samčí jehnědy jsou dlouhé až 1cm, široké 3 - 5mm, seskupené ve vrcholových latách s délkou až 16cm, samičí květenství jsou krátká, úžlabní, 3 - 8mičetná, jehnědy dlouhé 1 - 1,7cm, široké 6 - 7mm, na stopce délky 3 - 6mm. Nažky jsou vykrojené a včetně křídla dlouhé 2mm.

Potřebuje chráněné místo s vyšší vzdušnou vlhkostí.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická USDA zóna: 9 - 10

Synonyma: A. boshia, Betula boshia, Betula leptophylla, Betula leptostachya, Clethropsis nepalensis

Alnus nitida (Olše lesklá)

Pochází ze západního indického Himálaje. Roste v podobě stromu. Dorůstá výšky do 20 (i 30)m. Borka je načernalá a odlupuje se v hranatých šupinách. Větve jsou v mládí žlutohnědé. Listy jsou slabé, vejčité až obvejčité, zašpičatělé, řídce drobně zoubkované, tmavězelené, dlouhé (5 -) 8 - 14 (i 15)cm, široké 3 - 9cm, báze klínovitá, zašpičatělá a žilnatinu tvoří 5 - 12 párů žilek. Samičí jehnědy jsou vzpřímené, dlouhé (2 -) 3 (i 3,5)cm, široké 1,2cm, seskupené po 3 - 5ks ve svazečcích. Plodenství je vzpřímené, plody 5tilaločné, dlouhé 5 - 6mm a obsahují okřídlené semeno délky 2,5 - 4mm. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Clethropsis nitida

Alnus oblongifolia (Olše podlouhlolistá)

Roste v USA a Mexiku v podobě stromu s rozkladitou korunou. Dorůstá výšky do 30m. Borka je tmavěšedá. Listy jsou úzce vejčité až kopinaté nebo podlouhlé, špičaté, kožovité, ostře hrubě 2 (i 1)x pilovité, dlouhé 5 - 9cm, široké 3 - 6cm a báze klínovitá až zakulacená. Samčí jehnědy vyrůstají po 1 - 6ks, mají délku 3,5 - 10cm, samičí jehnědy vyrůstají po 1 - 7ks. Plodenství je vejčité, eliptické až prakticky válcovité, dlouhé 1 - 2,5cm, široké 0,8 - 1,5cm, vlastní plody jsou eliptické až obvejčité a křídlaté.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. serrulata var. oblongifolia

Alnus orientalis (Olše východní)

Pochází z jižního Turecka, severní Sýrie a Kypru. Roste v podobě stromu. Dorůstá výšky do 15m. Větve jsou v mládí červenohnědé, mírně hranaté s oranžovými lenticelami. Listy jsou vejčité až kulaté, hrubě asymetricky zubaté, tupé, lesklé, tmavězelené, dlouhé 4 - 12cm, báze zakulacená, spodní strana světlejší, v paždí žilek ochlupená, žilnatinu tvoří 8 - 10 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 3cm. Šištice jsou vejčitě kulovité, vyrůstají po 1 - 3ks, dlouhé do 2,5cm, široké 1,5 - 2cm a obsahuje obvejčitá mírně křídlatá semena.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

klimatická USDA zóna: 7 - 10

Synonyma: A. longifolia, A. oblongata, A. orientalis f. puberula, A. orientalis f. tomentosa, A. orientalis f. winkleri, A. orientalis var. longifolia, A. orientalis var. ovalifolia, A. orientalis var. pubescens, A. orientalis var. weissii, A. tomentosa, Betula longifolia

Alnus paniculata

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Alnus pendula

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Alnaster pendulus, A. firma var. multinervis, A. multinervis, A. multinervis var. nikkoensis, Duschekia pendula

Alnus rhombifolia (Olše kosočtvercolistá)

Pochází ze západu Severní Ameriky. Roste v podobě stromu s rozkladitou otevřenou korunou a konce větví jsou převislé. Dorůstá výšky 9 - 15 (i 30)m. Borka je bleděšedá a hladká, později tmavne. Listy jsou eliptické až kosočtvercovité, vejčité nebo obvejčité anebo až kulaté, pilovité, občas mírně laločnaté, špičaté nebo tupé či zakulacené, lesklé, tmavězelené, dlouhé (4 -) 8 - 10 (i 12)cm, široké 2 - 5cm a báze klínovitá až zakulacená. Samčí jehnědy vyrůstají po (2 -) 3 - 7ks ve svazečcích, mají délku 3 - 10cm a samičí jehnědy vyrůstají po 2 - 6ks. Plodenství je vejčité až prakticky válcovité, dlouhé 1,2 - 2,2cm a široké 0,7 - 1cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

klimatická USDA zóna: 5 - 9

Synonyma: A. californica, A. rhombifolia var. bernardina, A. rhombifolia var. ovalis

Alnus rubra (Olše červená)

Pochází ze západního pobřeží Severní Ameriky. Roste v podobě stromu s kuželovitou korunou, zpravidla více kmeny a spodními převislými větvemi. Dorůstá výšky (10 -) 12 - 15 (i 40)m. Borka je hladká a šedá. Větve jsou v mládí hranaté, tmavěčervené, lepivé a pupeny jsou červené. Listy jsou vejčité až obvejčité, kožovité, špičaté až tupé, mírně laločnaté, 2x vroubkovaně pilovité, tmavězelené, mírně podvinuté, dlouhé 6 - 17cm, báze klínovitá až zakulacená, spodní strana našedlá až namodralá, žilnatinu tvoří 12 - 15 párů žilek a řapíky jsou hnědooranžové délky 1,5 - 3cm. Samčí jehnědy vyrůstají po 1 - 6ks, mají délku 3,5 - 14cm, samičí jehnědy jsou červené, soudkovité, seskupené po 3 - 8ks a mají délku do 3cm. Šištice jsou vejčité až prakticky kulaté, dlouhé 1 - 3,5cm a široké 0,6 - 1,5cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

klimatická USDA zóna: 6 - 9

Synonyma: A. incana var. rubra, A. oregana, A. rubra f. pinnatisecta, A. rubra var. pinnatisecta

Alnus rugosa (Olše svraskalá)

Roste na východě USA v podobě zpravidla více kmenného keře. Dorůstá výšky 2 - 8m. Větve jsou v mládí tmavěhnědé a mírně ochlupené. Listy jsou vejčité až obvejčité, špičaté nebo tupé, 2x pilovité, obvykle mírně laločnaté, dlouhé 4 - 12cm, báze kulatá až klínovitá, spodní strana šedozelená a žilnatinu tvoří 10 - 12 párů ochlupených žilek. Samičí jehnědy jsou v květu vzpřímené. Šištice vyrůstají po 4 - 10ks, horní má přísedlé, dolní jsou stopkaté, dlouhé 1 - 1,5cm a nažky mají široký lem. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Alnus serrulata (Olše pilovitá)

Roste na východě USA v podobě rozkladitého keře výšky 2 - 4m anebo stromu s výškou do 6 (i 10)m a mívá zpravidla více kmenů. Borka je bleděšedá, hladká, pupeny holé a mírně lepivé. Listy jsou tmavězelené, obvejčité až eliptické, přišpičatělé až tupé, pravidelně drobně pilovité, dlouhé 5 - 14cm, báze bývá klínovitá, žilnatinu tvoří 8 - 9 párů žilek, spodní strana je na žilkách chomáčkovitě ochlupená a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 1cm. Samčí jehnědy vyrůstají po 2 -5ks, mají délku 3 - 8,5cm a samičí jehnědy vyrůstají po 3 - 5ks. Plodenství je mírně vejčité, dlouhé 1 - 2,2cm a široké 0,6 - 1,2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: A. americana, A. autumnalis, A. glutinosa var. autumnalis, A. glutinosa var. oblongata, A. glutinosa var. serrulata, A. incana var. serrulata, A. latifolia, A. macrophylla, A. noveboracensis, A. oblongata, A. rubra, A. rugosa var. obtusifolia, A. rugosa var. serrulata, A. serrulata f. emarginata, A. serrulata f. mollescens, A. serrulata f. nanella, A. serrulata f. noveboracensis, A. serrulata var. macrophylla, A. serrulata var. obtusifolia, A. serrulata var. subelliptica, Betula alnus var. serrulata, Betula oblongata, Betula serrulata

Alnus serrulatoides

Roste v Japonsku v podobě nižšího stromu. Větve jsou tmavěhnědé až tmavě růžovofialovohnědé nebo i našedivělé. Listy jsou obvejčité, zakulacené, uťaté nebo vykrojené, drobně pilovité, dlouhé 6 - 10cm, široké 4 - 9cm, báze klínovitá, spodní strana na žilkách ochlupená a řapíky jsou dlouhé 0,8 - 1,5cm. Samčí květenství je vrcholové, 4 - 5tičetné, samičí se objevuje v horních úžlabích listů a je 1 - 4četné. Plodenství je mírně vejčité, dlouhé 1,5 - 2cm a široké 0,8 - 1,2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. glutinosa var. japonica, A. glutinosa var. obtusata, A. japonica, A. katoana, A. maritima var. obtusata, A. obtusata, A. serrulatoides f. katoana, A. serrulatoides var. katoana

Alnus sieboldiana (Olše Sieboldova)

Roste v Japonsku v podobě keře nebo malého stromu. Větve jsou žlutohnědé až šedozelené. Listy jsou vejčité, špičaté, 2x pilovité, dlouhé 6 - 10cm, široké 3 - 6cm, na spodní straně světlezelené, na žilkách ochlupené, báze zakulacená, žilnatinu tvoří 12 - 15 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 1,5cm. Samčí květenství má 1 - 2cm stopku, samičí je široce eliptické a dlouhé 2 - 2,5cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Alnaster sieboldianus, A. firma var. sieboldiana, Duschekia sieboldiana

Alnus subcordata (Olše perská)

Pochází z Kavkazu a Iránu. Roste v podobě stromu. Dorůstá výšky 10 - 18m. Větve jsou sivozelenohnědé až červenohnědé a lenticely světlé. Větve jsou v mládí v horní části hranaté, zprvu ochlupené, pupeny vejčité, tupé a ochlupené. Listy jsou tmavězelené, vejčité až kulaté, špičaté, pilovité, mírně lepivé, při rašení hnědočervené, dlouhé 5 - 16cm, široké 3 - 11cm, báze zakulacená až mírně srdčitá, žilnatinu tvoří 8 - 12 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1/5 - 1/4 délky čepele. Samčí jehnědy vyrůstají po 1 - 5ks, jsou převislé. Plodenství je převislé, 1 - 5tičetné, dlouze vejčité, stopkaté, dlouhé 1,5 - 2,5cm, nažky jsou eliptické a úzce křídlaté. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. cordata var. tschmela, A. cordifolia var. subcordata, A. cordifolia var. villosa, A. subcordata var. villosa, A. tiliifolia

Alnus trabeculosa

Roste v Číně v podobě stromu. Dorůstá výšky do 7m. Borka je hladká. Větve jsou v mládí šedé. Listy jsou obvejčité, eliptické nebo podlouhlé, tuhé, kožovité, špičaté, asymetricky pilovité, tmavězelené, dlouhé 5,5 - 9cm, báze klínovitá, žilky mírně ochlupené a řapík je červený, dlouhý 0,5 - 2cm. Samčí jehnědy jsou tmavězelené, vyrůstají po 6 - 7ks, dlouhé 4 - 6cm a mírně lepivé. Šištice jsou podlouhlé, vyrůstají po 1 - 2ks na 2cm stopce a dlouhé 2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. jackii, A. nagurae, A. trabeculosa var. hunanensis, A. trabeculosa var. nagurae

Alnus vermicularis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Alnus viridis (Olše zelená)

U nás se vyskytuje na jižní Moravě a v jižních Čechách. Roste v podobě velkého keře nebo malého stromu. Dorůstá výšky 3 - 12m. Borka je v dospělosti tmavěšedá. Listy mají široce vejčitý tvar, lesklý tmavězelený povrch a jsou nepravidelně 2x pilovité. Spodní strana je světlezelená, celková délka je 3 - 8cm a šířka 2 - 6cm. Samičí jehnědy přezimují v pupenech a jsou dlouhé 1cm. Samčí okvětí je 3 - 5tičetné, převislo, dlouhé 4 - 8cm. Plodem je 1 - 2mm nažka s průsvitným lemem. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyskytuje se u okrajů potoků a na lavinových svazích.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Alnaster viridis, A. alnobetula, Betula viridis, Duschekia viridis, Semidopsis viridis

Alnus x aschersoniana (Olše Aschersonova)

Kříženec A. serrulata a A. incana. Roste v polském Slezsku. Roste v podobě menšího stromu. Větve mohou být mírně ochlupené. Listy jsou široce eliptické až široce vejčité, krátce tupě špičaté, hrubě pilovité, dlouhé 5 - 9cm, široké 4 - 5cm, báze klínovitá, spodní strana šedá až modrozelená, nažloutle ochlupená a řapíky jsou dlouhé 1 - 2cm. Samičí jehnědy jsou krátce stopkaté až přisedlé a vyrůstají po 6 - 8ks.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Alnus x elliptica

Kříženec A. cordata a A. glutinosa. Roste na Korsice v podobě stromu. Dorůstá výšky i více než 20m. Listy jsou eliptické, symetricky zubaté, tmavězelené, lesklé, dlouhé 3,5 - 7cm a na spodní straně má v paždí žilek jsou chomáčky chloupků. Samičí jehnědy vyrůstají ve svazečcích 3 - 5ks, mají délku 2cm a šířku 1cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. glutinosa subsp. elliptica, A. x intermedia

Alnus x fallacina

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Alnus x hanedae

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Alnaster x hanedae

Alnus x hosoii

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Alnaster x hosoii

Alnus x koehnei (Olše Koehneova)

Kříženec A. incana a A. subcordata. Roste v podobě stromu. Větve jsou ochlupené a štětinaté. Lity jsou eliptické, zpravidla symetricky zoubkované, v mládí řídce ochlupené, dlouhé 6 - 9cm, na spodní straně zejména na žilkách hustě ochlupené a báze ja zakulacená. Šištice jsou max. krátce stopkaté.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Alnus x mayrii (Olše Mayrova)

Kříženec A. japonica a A. hirsuta. Podobá se A. japonica, ale listy jsou širší a špičaté.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. japonica var. borealis, A. x borealis, A. x mayrii var. glabrescens, A. x mayrii var. intermedia, A. x nikolskensis

Nyní jsou zobrazeny druhy v rozsahu 0 - 50 z celkových 57.

začátek 2 konec

literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek