zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 1474x

Listnáče : Magnoliopsida / Fagales / Betulaceae / Alnus

Alnus glutinosa (Olše lepkavá)

Pochází z Evropy s přesahem do severní Afriky, Kavkaz a západní Sibiř. Dorůstá výšky (8 -) 25 - 30 (i 33)m, šířky 12m v kuželovitém habitu. Dožívá se stáří 100 (i 200)let. Často vytváří více kmenů s větvemi sahajícími až k zemi. Habitus je vejčitě podlouhlý až jehlancovitý. Plodit začíná ve 12ti letech. Borka je tmavěšedá, destičkovitě rozpraskaná. Dřevo má žlutočervenou barvu a je měkké. Nové výhony stejně tak jako listy jsou mírně lepkavé. Vlastní listy jsou střídavé, opadavé, obvejčitého až okrouhlého tvaru se zubatým krajem, délkou 3,5 - 10cm, šířkou 3 - 8 (i 10)cm a ze spodní strany jsou světlejší, v mládí jsou lepkavé, na podzim nežloutnou a opadávají zelené. Samičí červené jehnědy vyrůstají po 2 - 5ti ks, jsou dlouhé 5 - 10cm, vejčité, stopkaté, blizny červené, samčí vyrůstají po 2 - 5ks, jsou převislé, žluté a dlouhé 4 - 13cm na 0,8 - 1,2cm stopce, okvětí je 3 - 6tičetné a mají 4 tyčinky. Šištice vyrůstají po 3 - 5ti ks, jsou dlouze stopkaté, vejčité, eliptické nebo až prakticky kulaté, dlouhé 0,8 - 2,5cm a široké 1 - 1,5cm. Plodem je drobná křídlatá nažka s křídlem v barvě červenohnědé. Dokáže vytvářet také vzdušné kořeny. Řezná rána se barví do oranžova. Používá se v léčitelství. Největším exemplářem u nás je Beranovská olše u Teplé s obvodem kmene 635cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Dobře snáší znečištěné ovzduší. Potřebuje vlhké místo a dostatek světla. Nejčastěji ji najdete podél potoků, kde zpevňuje břeh. Zemina by měla být jílovitá, humózní bez vápna. Je mrazuvzdorná do -40°C.

Množí se především řízky.

AlnusGlutinosa.jpg
634 x 845 px
146.36 kB AlnusGlutinosa2.jpg
1127 x 845 px
185.44 kB AlnusGlutinosaLaciniata.jpg
1024 x 768 px
283.83 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: A. aurea, A. cerifera, A. dubia, A. emarginata, A. februaria, A. februaria var. incisa, A. februaria var. maculata, A. februaria var. oxyacanthifolia, A. februaria var. pinnatifida, A. februaria var. quercifolia, A. glutinosa f. aurea, A. glutinosa f. bosniaca, A. glutinosa f. cuneata, A. glutinosa f. dubia, A. glutinosa f. glabra, A. glutinosa f. imberbis, A. glutinosa f. imperialis, A. glutinosa f. incisa, A. glutinosa f. laciniata, A. glutinosa f. lobulata, A. glutinosa f. longipediculata, A. glutinosa f. macrocarpa, A. glutinosa f. maculata, A. glutinosa f. microcarpa, A. glutinosa f. parvifolia, A. glutinosa f. pilosa, A. glutinosa f. puberula, A. glutinosa f. pyramidalis, A. glutinosa f. quercifolia, A. glutinosa f. rubrinervia, A. glutinosa f. sorbifolia, A. glutinosa f. subimberbis, A. glutinosa f. sublobata, A. glutinosa f. subpilosa, A. glutinosa f. subserrata, A. glutinosa f. tenuifolia, A. glutinosa var. bosniaca, A. glutinosa var. emarginata, A. glutinosa var. imberbis, A. glutinosa var. incisa, A. glutinosa var. laciniata, A. glutinosa var. microphylla, A. glutinosa var. oxyacanthifolia, A. glutinosa var. pinnatifida, A. glutinosa var. quercifolia, A. glutinosa var. sublobata, A. glutinosa var. subrotunda, A. glutinosa var. subserrata, A. glutinosa var. tenuifolia, A. imperialis, A. incisa, A. macrocarpa, A. morisiana, A. nigra, A. nitens, A. oxyacanthifolia, A. prunifolia, A. quercifolia, A. rotundifolia, A. sorbifolia, A. suaveolens, A. vulgaris, Betula alnus var. glutinosa, Betula alnus var. laciniata, Betula emarginata, Betula glutinosa, Betula laciniata

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Alnus

cenikceny již od 99,00 Kč s DPH

Pochází ze severní polokoule. Roste v podobě stromu nebo keře. Pupeny jsou stopkaté. Palisty záhy opadávají. Listy má opadavé, střídavé, jednoduché, zoubkované nebo pilovité a žilnatina je zpeřená. Kvete jednopohlavnými květy v jehnědách, vlastní květy jsou umístěné v 3četných vidlanech za podpůrným listenem, prostřední květ má 2, postranní 1 listenec, okvětí 3 - 6tičetné a má 3 - 6 tyčinek. Samičí jehnědy vyrůstají samostatně nebo hroznovitě v paždí letošních nebo loňských listů, jsou vejčité, podlouhlé nebo eliptické, přisedlé, tlustě stopkaté, květy vyrůstají po 2 za podpůrnými listeny a mají 2 blizny. Plodem je křídlatá nažka umístěná v dřevěných šišticích. Šištice se na stromě udrží celý rok i po vysemenění. Semena mají měchýřek, díky kterému jsou schopné plavat na vodě. Nejznámějším druhem je A. glutinosa.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020