zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 1035x

Subtropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Amphicarpaea

Amphicarpaea bracteata

Roste v Severní Americe jako jednoletka nebo trvalka. Listy jsou 3četné a střídavé. Kvete růžovými až bílými květy. Plodem je zploštělý lusk. Kořeny a vařené semena jsou jedlé. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. bracteata var. comosa, A. bracteata var. pitcheri, A. chamaecaulis, A. ciliata, A. comosa, A. cuspidata, A. deltifolia, A. elliottii, A. heterophyla, A. monoica, A. monoica var. comosa, A. pitcheri, A. sarmentosa, A. villosa, Falcata bracteata, Falcata caroliniana, Falcata comosa, Falcata pitcheri, Glycine bracteata, Glycine comosa, Glycine monoica, Glycine sarmentosa, Lobomon acutifolium, Lobomon montanum, Lobomon obtusifolium, Lobomon sarmentosum, Savia volubilis, Tetrodea comosa, Tetrodea monoica

Popis rodu Amphicarpaea

Roste v Africe, Asii a Severní Americe v podobě popínavé jednoletka nebo trvalky. Palisty jsou kopinaté a vytrvalé. Listy jsou 3četné, vlastní lístky jsou vejčité a řapíčkaté. Květy mají 2 druhy, standardní jsou v hroznech na dlouhé stopce, vlastní květy jsou motýlovité, bílé, modré, fialové nebo červené, kalich je zvonkovitý až válcovitý, 5tilaločný, horní 2 laloky jsou kratší až prakticky srostlé, koruna je drobná, delší kalicha, pavéza nehetnatá, křídla obvejčitá, zahnutá, člunek podlouhlý, ohnutý, mírně kratší křídel, 10ti tyčinkami a druhé typy květů jsou zakrnělé, tzv. kleistogamní se šupinovitou až zakrnělou korunou a 2 - 5ti tyčinkami. Plodem je dlouhý úzký zploštělý lusk s 2mi pukajícími a svinujícími se chlopněmi, obsahuje několik až mnoho kulatých zploštělých semen, plody z kleistogamních se zanořují do zemně, jsou eliptické, dužnaté, nepukavé a zpravidla obsahují 1 semeno.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2022