zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 13x

Subtropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Amphicarpaea

Amphicarpaea linearis

Roste v Číně.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Popis rodu Amphicarpaea

Roste v Africe, Asii a Severní Americe v podobě popínavé jednoletka nebo trvalky. Palisty jsou kopinaté a vytrvalé. Listy jsou 3četné, vlastní lístky jsou vejčité a řapíčkaté. Květy mají 2 druhy, standardní jsou v hroznech na dlouhé stopce, vlastní květy jsou motýlovité, bílé, modré, fialové nebo červené, kalich je zvonkovitý až válcovitý, 5tilaločný, horní 2 laloky jsou kratší až prakticky srostlé, koruna je drobná, delší kalicha, pavéza nehetnatá, křídla obvejčitá, zahnutá, člunek podlouhlý, ohnutý, mírně kratší křídel, 10ti tyčinkami a druhé typy květů jsou zakrnělé, tzv. kleistogamní se šupinovitou až zakrnělou korunou a 2 - 5ti tyčinkami. Plodem je dlouhý úzký zploštělý lusk s 2mi pukajícími a svinujícími se chlopněmi, obsahuje několik až mnoho kulatých zploštělých semen, plody z kleistogamních se zanořují do zemně, jsou eliptické, dužnaté, nepukavé a zpravidla obsahují 1 semeno.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2022