zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 40x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Pterocarpus

Pterocarpus orbiculatus

Roste v Mexiku.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Amphymenium pubescens, P. amphymenium, P. aphyllus, P. pubescens

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Pterocarpus

Roste v tropech (s výjimkou Austrálie) v podobě vysokého stálezeleného nebo opadavého stromu s deštníkovitou korunou. Báze kmene mívá pilíře. Borka je hladká nebo brázditá a roní červenou pryskyřici. Palisty jsou drobné a opadavé. Listy jsou lichozpeřené, vlastní lístky jsou vstřícné. Květenstvím je hrozen nebo terminální lata, vlastní květy jsou žluté, bílé nebo fialové, holé, 5tičetné, kalich pohárkovitý, 2 horní laloky prakticky srostlé, pavéza se křídly kadeřavá, široce vejčitá, dlouhá 1 - 1,9cm, křídla podlouhlá a člunek je ouškatý, dlouhý 1 - 1,5cm a od báze částečně srostlý. Plodem je lusk (může být i křídlatý) a obsahuje 1 - 2 semena.

Dřevo je velmi kvalitní a tvrdé.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020