zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 243x

Skalničky : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Phyllodoce

Phyllodoce caerulea (Vřesovina modrá)

Roste cirkumpolárně v subarktickém pásmu v podobě hustě větveného rozprostřeného keře. Dorůstá výšky 10 - 15 (i 40)cm. Větve jsou vzpřímené, štíhlé, holé a olistěné. Listy jsou střídavé, lesklé, tmavězelené, husté, holé, čárkovité, dlouhé 0,5 - 1,4cm, jemně zubaté, centrální žebro vyniklé, báze široce klínovitá, konec tupý, okraj není stočený a řapíky jsou dlouhé 0,5mm. Kvete tmavěrůžovými až růžovofialovými nebo modrorůžovými květy (při odkvětu namodralé) po (1 -) 2 - 5 (i 6)ti ks ve vrcholových okolících na hustě žláznatěochlupené stopce o délce až 3,8cm, listeny jsou 2, vytrvávají, koruna je baňkovitá, dlouhá 0,7 - 1,2cm, kališní lístky vejčitěkopinaté, červenohnědé, žláznaté, kalich ochlupený a tyčinek je 10ks. Plodem je kulovitá, žláznatěochlupená tobolka délky 3 - 4mm.

Vyhovuje ji vlhká půda bohatá na živiny, polostín a suchý zimní režim.

Množí se semeny nebo řízky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Andromeda caerulea, Andromeda daboecia, Andromeda taxifolia, Bryanthus caeruleus, Bryanthus taxifolius, Erica arctica, Erica coerulea, Erica daboecia, Menziesia taxifolia, P. coerulea, P. taxifolia

Do substrátu doporučuji použít:
OSMOCOTE 60g
za 16,00 Kč s DPH.

Popis rodu Phyllodoce

Roste v arktickém pásmu a v alpinských výškách v podobě nízkého stálezeleného hustě větveného keříčku. Podobá se vřesu. Listy jsou střídavé, čárkovité, střechovitě poskládané a kožovité. Kvete v koncových hlávkách, horznech, téměř okoličnatých svazečcích anebo i jednotlivě. Květy jsou 4 - 6tičetné, koruna baňkovitá nebo zvonkovitá, má 8 - 12 tyčinek a malý kalich. Plodem je 4 - 6tipouzdrá kulovitá tobolka obsahující drobná semena. Semena jsou vejčitá, lesklá.

Vyhovuje ji lehká nevápenitá půda v polostínu. Na zimu se zakrývá chvojím.

Množí se letními nebo vyzrálými řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ericaceae (Vřesovcovité)

Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.

Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020