zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 2x

Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Andryala

Andryala agardhii

Roste ve Španělsku v podobě dřevnatějící rostliny. Dorůstá výšky 7 - 18 (i 20)cm. Povrch je šedě ochlupený. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou střídavé, podlouhlé, plstnaté a mají křídlatý řapík. Kvete v úboru se zákrovem délky (1,1 -) 1,3 - 1,7cm, šířky 0,8 - 1,2cm, se žlutými květy na koncích lodyh s černě žláznatě ochlupenými zákrovními lístky. Plodem je hnědá žebernatá nažka délky 3 - 3,5mm s chmýrem délky 6,5 - 8mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Pietrosia agardhii

Popis rodu Andryala

Roste v Evropě, severní Africe a Středním Východě.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021