zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 20x

Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Andryala

Andryala ragusina

Roste v jihozápadní Evropě v trsovitých růžicích. Dorůstá výšky 15 - 50 (i 60)cm. Povrch je bíle ochlupený. Listy jsou střídavé, kopinaté, hrotité, spodní přecházejí v řapík a jsou zubaté až lyrovité. Květenstvím je chocholík složený ze žlutých květů v úboru se zákrovem délky 0,7 - 1,5cm a šířky 0,5 - 1,5cm. Plodem je nažka délky 2,5 - 3mm s chmýrem délky 5 - 8mm.

Vyhovují ji skalní pukliny, nízká zálivka, plné slunce, chudá dobře propustná půda a suchý zimní režim.

Množí se semeny nebo řízky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: A. incana, A. laciniata, A. lyrata, A. lyrata var. incana, A. lyrata var. minor, A. macrocephala, A. ragusina var. incana, A. ragusina var. lyrata, A. ramosissima, A. sinuata, A. tomentosa, Crepis incana, Rothia argentea, Rothia lyrata

Popis rodu Andryala

Roste v Evropě, severní Africe a Středním Východě.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021