zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 771x

Cibuloviny a hlízy : Rosopsida / Ranunculales / Ranunculaceae / Anemone

Anemone coronaria (Sasanka věncová/S. věnčitá)

Pochází ze středozemí. Dorůstá výšky (20 -) 25 - 35 (i 40)cm. Pod zemí vytváří černé asymetrické hlízy. Vytváří černou hlízu. Listy jsou uspořádané v přeslenu, jsou hluboce dlanitě vykrajované a dlouze řapíkaté. Kvete 5 - 8mi okvětními obvykle červenými lístky v miskovitém tvaru. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují ji křoviny, pastviny, louky, atp. Přezimování u nás je sporadické a určitě potřebuje zimní přikrývku. Potřebuje lehkou půdu bohatou na živiny, v zimě sucho a plné slunce.

Množí se hlízkami sázenými do hloubky 5 - 8cm.

AnemoneCoronaria2.jpg
634 x 845 px
196.12 kB AnemoneCoronaria3.jpg
634 x 845 px
200.64 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: A. alba, A. albiflora, A. coccinea, A. coronaria f. albiflora, A. coronaria f. parviflora, A. coronaria f. rosea, A. coronaria var. alba, A. coronaria var. albiflora, A. coronaria var. chrysanthemifolia, A. coronaria var. coccinea, A. coronaria var. coerulea, A. coronaria var. cyanea, A. coronaria var. depauperata, A. coronaria var. incisa, A. coronaria var. mouansii, A. coronaria var. parviflora, A. coronaria var. phoenicea, A. coronaria var. plena, A. coronaria var. purpurea, A. coronaria var. rissoana, A. coronaria var. rosea, A. coronaria var. ventreana, A. coronarioides, A. cyanea, A. eunrenia, A. grassensis, A. kusnetzowii, A. mouansii, A. nobilis, A. oenanthe, A. praestabilis, A. pusilla, A. regina, A. rissoana, A. rosea, A. ventreana, A. versicolor

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Anemone

cenikceny již od 55,00 Kč s DPH

Rodové jméno pochází z řeckého slova "anemos", které znamená vítr. Pocházejí nejvíce z jižní a východní Asie, ale i z Evropy, jižní Afriky a Jižní Ameriky. Pod zemí vytvářejí hlízy, svazčité kořeny anebo oddenky. Obvykle dorůstá výšky 15 - 30cm. Listy má hluboce vykrajované, dlanité, několikačetné. Květy mají většinou v průměru 2,5 - 4cm, některé druhy kvetou na jaře, jiné na podzim. Plodem je nažka. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují jim vlhká místa v listnatých lesích nebo loukách na slunci nebo v polostínu. Některé jsou vhodné spíše do skalek, jiné do volné zahrady.

Množí se semeny nebo hlízami, které před výsadbou máčíme 24hod a sázíme do hloubky 5 - 7cm do mírně kyselé půdy.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ranunculaceae (Pryskyřníkovité)

Existuje asi 2500 druhů a 60 rodů. Zpravidla se jedná o jednoleté byliny. Méně častěji se setkáte s polokeři, keři nebo dokonce liánami. Listy mohou mít palisty, okraje zase laloky, zoubky nebo jsou celistvé. Žilnatina čepele je dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají oboupohlavné, vykvétají samostatně nebo v latách, vrcholících, okolících či klasech. Počet okvětních lístků začíná na 4, nejčastěji jich je 5. Plodem bývá měchýřek nebo nažka, vzácněji bobule nebo tobolka. Rostliny jsou jedovaté.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020