zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 77x

Tropické keře : Rosopsida / Crossosomatales / Aphloiaceae

Aphloia

Patří mezi tropické keře nebo stromy. Palisty jsou opadavé. Květenstvím je několikačetný hrozen nebo svazeček, květy ale mohou vyrůstat i samostatně, mají 4 - 5 kališních lístků, korunní lístky chybí a má mnoho tyčinek. Plodem je masitá bobule obsahující cca 6 semen. Nejznámějším druhem je A. theiformis.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Aphloia minima

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Aphloia theiformis

Roste v JAR, Keni, Tanzánii, Malawi, Mosambiku, Zambii, Zimbabwe, Madagaskaru a obecně ostrovech západní části Indického oceánu v podobě stálezeleného keře nebo stromu. Dorůstá výšky 5 - 9 (i 20)m. Větve jsou převislé a v mládí hnědočervené. Borka je hnědá až tmavěšedá, hladká a odlupuje se. Listy jsou střídavé, eliptické až obkopinaté, tmavězelené, oboustranně zúžené, podvinuté, drobně zubaté, tuhé, dlouhé 3 - 8cm, široké 1 - 3cm, spodní strana je světlejší, žilnatinu tvoří 10 párů žilek a řapíky jsou objímavé a dlouhé 2 - 4mm. Kvete oboupohlavnými bílými až béžovými, později až žlutými květy po 1 - 3ks, v průměru mají 1cm, mají 4 - 6 kališních lístků, mnoho tyčinek a stopku délky 1 - 1,5cm. Plody jsou jedlé, vejčité až kulaté, bílé, průměru 0,5 - 1cm a obsahují 6 oranžových semen. Využívá se v kosmetice nebo i k přípravě čaje.

Vyskytuje se na okrajích deštných pralesů.

AphloiaTheiformis.jpg
1200 x 900 px
312.55 kB

Synonyma: A. deltoides, A. integrifolia, A. madagascariensis, A. madagascariensis var. polymorpha, A. madagascariensis var. seychellensis, A. mauritiana, A. mauritiana var. sessilifolia, A. mauritiana var. theiformis, A. myrtiflora, A. myrtifolia, A. sessilifolia, A. seychellensis, A. theiformis f. andringitrensis, A. theiformis f. obcuneata, A. theiformis f. tsaratananae, A. theiformis subsp. deltoides, A. theiformis subsp. laciniata, A. theiformis subsp. madagascariensis, A. theiformis var. angustissima, A. theiformis var. caerulescens, A. theiformis var. closii, A. theiformis var. micrantha, A. theiformis var. micranthera, A. theiformis var. minima, A. theiformis var. purpurascens, A. theiformis var. racemosa, A. theiformis var. seychellensis, Guya integrifolia, Lightfootia integrifolia, Lightfootia theiformis, Ludia heterophylla, Neumannia myrtiflora, Neumannia theiformis, Prockia deltoides, Prockia theiformis


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021