zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 890x

Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Araucariaceae / Araucaria

Araucaria heterophylla (Blahočet ztepilý/Araukárie různolistá/Araukárie ztepilá/B. různolistý/Pokojová jedle)

Patří mezi endemity Norfolských ostrovů, ale rozšířil se i jinde. V domovině dorůstá až 50 - 65 (i 70)m výšky. Naštěstí roste pomalu, každý rok v ideálních podmínkách udělá jedno nové patro. Větve směřují mírně vzhůru a jsou seskupené ve 4 - 7mičetných přeslenech. Pokud nějaké větve začnou žloutnout (je to zapřičiněno suchým vzduchem), tak zpětná regenerace již není možná. Větve zcela uschnou a již se neobnoví. Listy u mladých exemplářů jsou zelené, šídlovité, mírně ohnuté vzhůru, spodní strana namodralá, mají délku 0,6 - 1,2cm, u dospělých exemplářů jsou vejčité až 3úhlevejčité, zakřivené, dlouhé 5 - 9mm, u báze široké 2 - 4mm a tupé. Samčí šištice jsou terminální, samostatné nebo svazčité, dlouhé do 4cm, v barvě žlutohnědá až načervenalé, samičí jsou kulovité o délce 8 - 15cm, průměru 4 - 15cm, semena jsou eliptická, dlouhá 2,5 - 3cm, široká 1,3cm a mají křídlo. Existují vnitrodruhové taxony:

Má ráda chladnější prostředí, dostatek světla, ale ne přímé slunce. Uděláte ji také radost pravidelným rosením. Zálivka by měla být pouze mírná, čistě pro zabránění proschnutí substrátu. Přesazujte pouze v případě nutnosti do substrátu bohatého na živiny (listovka, rašelina). Přihnojování stačí pouze slabé. Přezimovává ideálně za teploty 7°C nebo mírně vyšší.

AraucariaHeterophylla.jpg
797 x 1200 px
575.2 kB AraucariaHeterophylla2.jpg
1024 x 768 px
160.33 kB AraucariaHeterophylla3.jpg
480 x 640 px
111.08 kB AraucariaHeterophylla4.jpg
903 x 600 px
421.64 kB AraucariaHeterophylla5.jpg
768 x 1024 px
273.75 kB AraucariaHeterophylla6.jpg
480 x 640 px
131.58 kB AraucariaHeterophylla7.jpg
480 x 640 px
119.17 kB

Synonyma: A. excelsa, A. excelsa var. glauca, Eutacta excelsa var. aurea-variegata, Eutacta excelsa var. glauca, Eutacta excelsa var. monstrosa, Eutacta excelsa var. variegata-alba, Eutassa heterophylla

Popis rodu Araucaria

cenikceny již od 37,00 Kč s DPH

Patří mezi stálezelené jednodomé stromy. Vyskytují se v Nové Kaledonii (13 endemitů), Norfolku, východní Austrálii, Nové Guinei, Argentině, Čile a jižní Brazílii. Obvykle dorůstá výšky 30 - 80m. Větve vyrůstají vodorovně v přeslenech, u starších exemplářů se spodní část kmene vyholuje. Listy jsou jehlicovité až kopinaté, na stejném exempláři mohou být variabilní a vyrůstají ve spirále. Plodem je šištice, samčí bývají úžlabní nebo terminální, válcovité, vejčité či eliptické, semena jsou vzpřímená, přirostlá k listenu, má 2 - 4 dělohy a má postranní křídla. Pokud A. máte doma, bude se nejspíše jednat o A. heterophylla. Venku naopak můžete mít vysazenou A. araucana.

Má ráda chladnější prostředí, dostatek světla, ale ne přímé slunce a vlhkou propustnou půdu bohatou na živiny.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020