zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 116x

Palmy a cykasy : Liliopsida / Arecales / Arecaceae / Areca

Areca catechu (Areka obecná/Palma betelová)

Pochází z Afriky, Malajsie a Filipín. Dorůstá do výšky 10 - 15 (i 30)m při průměru tmavě zeleného kmene (10 -) 15 - 20 (i 30)cm s řídkými kroužky po opadaných listech. Listy vyrůstají po 8 - 10ks, jsou dlouhé 1,5 - 2 (i 4)m, zpeřené, tvořené 40 - 55ti úzce podlouhlými lístky délky 30 - 45 (i 60)cm, na konci jsou převislé, s vřetenem svírají úhel 45° a pochvy jsou dlouhé 75 - 90cm. Kvete malými žlutými nebo bělavými květy pod korunou v bočním květenství ze samčích i samičích květů, zprvu je vzpřímené, samčí květy mají velikost 5mm a samičí 1cm. Plody jsou žluté, oranžové nebo červené, vejčité, dlouhé 5cm a široké 5mm. V průměru mají 6cm a považují se za pochoutku. Ukrývají pecku velikosti 2,5 - 3cm.

Jejich pletivo se dříve (nyní již zřídka) využívalo ke žvýkání a výrobě arekové červeně. Důvodem jejího pěstování v celé tropické Asii, východní Africe a na mnoha ostrovech však není jen půvab, ale především semena. Arekové oříšky jsou totiž nezbytnou součástí betelového sousta, které slouží ve velké části světa jako povzbuzující prostředek navozující příjemné pocity a osvěžující dech. Betelové sousto se liší podle místa užívání, základem jsou však vždy listy pepře betelového a semena palmy A. catechu. Často se přidává vápno, gambirovník trpký, někdy také hřebíček, kurkumu, šafrán, dýňová semena, kardamom a další přísady. Sousto se připravuje tak, že se na povápněný list pepřovníku betelového vloží kus arekového semene spolu s příslušnou přísadou a pevně se zavine. Arekový plod nemá být úplně zralý, protože tehdy mají semena nejvyšší kvalitu a snadno se z plodu uvolňují. Semena se půlí a suší, někdy se i spařují vroucí vodou. Účinnou látkou je především arekolin, tedy alkaloid obsažený v nezralých semenech palmy areky. Listy pepře betelového dodávají soustu vůni, silice se uvolňuje díky přísadě vápna. Delším žvýkáním se z arekových oříšků uvolňuje další alkaloid, arekaidin, barvící sliny rudě a zuby načerno. Betelová toxikomanie se v Asii stala součástí různých zvyků a praktikuje se již několik tisíc let. Účinky betelu se projevují nejdříve nadměrným vylučováním rudých slin a nepříjemným podrážděním ústní sliznice. Později se dostaví velmi příjemná chuť, žvýkání vyvolává dobrou náladu a odstraňuje pocit hladu a vyčerpání. V Melanésii se betelové sousto žvýká při milování, na Srí Lance v budhistických chrámech, jinde během léčebných rituálů, při odpočinku, po namáhavé práci a při všech možných jiných příležitostech, kdy si Evropan zapálí cigaretu. Nabídnutí sousta je i záležitost společenská a s jeho používáním se pojí i krásné nástroje - kleště na arekové oříšky a umělecky zpracované dózičky na listy i vonné přísady. Betel se v Asii tradičně užívá i léčebně. Umírněné žvýkání upravuje vnitřní látkovou výměnu, porušenou chudou a jednostrannou výživou. Doporučoval se pro zlepšení chutí k jídlu a proti střevním parazitům, především tasemnicím. Při nadměrné konzumaci však vyvolává únavu, tlak na hrudi spojený s pocením, nevolnost i mdloby. Arekové plody se používají také k barvení bavlny. Existují vnitrodruhové taxony:

Má ráda světlo bez přímého slunce, avšak starým palmám plné slunce vyhovuje. Vyžaduje častou zálivku teplou vodou (voda může zůstat i v podmisce) a vysokou vzdušnou vlhkost kterou podporujeme mlžením. Během léta hnojíme jednou za 14 dní standardním tekutým hnojivem. Nesnáší nízkou teplotu, dopřejeme jí tedy teplotu ne nižší jak 15 °C. V zimě by se ideální teplota měla pohybovat kolem 20 (±3) °C.

Množí se semeny.

ArecaCatechu5.jpg
615 x 820 px
157.28 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 11 - 12

Synonyma: A. catechu f. communis, A. catechu var. alba, A. catechu var. batanensis, A. catechu var. longicarpa, A. catechu var. nigra, A. catechu var. silvatica, A. cathechu, A. faufel, A. himalayana, A. hortensis, A. macrocarpa, A. nigra, Sublimia areca

Popis rodu Areca

Roste v od jižní Číny a Indie po Novou Guineu. Palmy rostou v podobě samostatných kmenů nebo v trsech. Kmen je kroužkovaný a na vrcholu nevytváří mnoho listů. Listy jsou zpeřené, obloukovité a lístky jsou poměrně široké. Květenství obsahuje samičí i samčí květy, vyrůstá naspodu osy koruny nebo od země u bezkmenných druhů. Plody jsou hruškovité. Nejznámějším druhem je A. catechu.

Vyhovuje ji vlhké tropické klima s vlhkou půdou a chráněné místo.

Množí se semeny, které se namáčí po dobu 48hod ve vodě o teplotě 30 - 35°C. Může se také nechat klíčit ve vlhkém mechu anebo jej mechanicky narušit. Výsev se provádí do směsi rašeliny a písku.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Arecaceae (Arekovité)

Patří mezi jednoděložné rostliny. Znamená to například, že vytvářený stonek netloustne jako u dvouděložných anebo úplně chybí. Tato čeleď je lidově označována jako palmy a je jedinou čeledí řádu arekotvarých. Většinou pochází z tropů nebo subtropů. Nejjižněji rostoucí palmou je Rhopalostylis sapida rostoucí na 44 rovnoběžce na Chatmanových ostrovech a nejseverjněji rostoucí palmou je Chamaerops humilis, který dosahuje 44 rovnoběžky v jižní Francii. Existuje asi 189 rodů a 2361 druhů. Existují tyto podčeledě:

Najdeme v ní keře, vysoké i nízké stromy a dokonce i liány. Listy se nacházejí pouze na konci ve tvaru chocholu, jsou stálozelené, dlanitého nebo 1x (vzácně 2x) zpeřeného tvaru. Rostliny mohou být jednodorné nebo dvoudorné. Bílé nebo béžové květy jsou většinou jednopohlavné, drobné, tvořící husté laty. Plodem je bobule nebo peckovice (s jedinou peckou). Palmy mají široké využití v zemědělství i průmyslu.

Pro pěstování pro ně většinou platí, že by neměli přijít na přímé slunce, mají rády rozptýlené světlo a rosení. Přesazovat by se měly pouze v případě nutnosti protože jej špatně snášejí a nedoporučuje se je také přenášet na jiné místo (mnohdy stačí o 1m nebo jiné natočení). Jsou pak schopné na dlouhou dobu zastavit růst.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek