zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 229x

Subtropické byliny : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Argyrolobium

Argyrolobium fischeri

Roste v Africe v podobě dřevnatějící byliny až keře. Dorůstá výšky 0,3 - 2m. Kmínky jsou ochlupené. Listy jsou 3četné, lístky čárkovité, dlouhé 2 - 6cm, široké 1 - 2,5cm a ochlupené. Květenstvím je 6 - 40tičetný hrozen, vlastní květy jsou žluté a koruna dlouhá 1 - 1,3cm. Plodem je ochlupený lusk délky 3 - 5cm a šířky 5 - 7mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. bequaertii, A. dekindtii, A. helenae, A. keniense, A. leucophyllum, A. mildbraedii, A. monticolum, A. rivae, A. rufopilosum

Popis rodu Argyrolobium

Roste zpravidla jako bylina, méně častěji jako polokeř (i keř). Povrch je ochlupený. Mají 2 palisty. Listy jsou střídavé a 3četné. Kvete samostatnými květy v barvě žluté až červené, kalich je zvonkovitý, hluboce rozeklaný, honí pysk je 2laločný, spodní 3laločný, cípy jsou delší trubky, pavéza je kulatá až eliptická a křídla i člunek tupý. Plodem je čárkovitý zploštělý lusk obsahující velké množství semen.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020