zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 1442x

Trávy : Liliopsida / Poales / Poaceae / Phalaris

Phalaris arundinacea (Chrastice rákosovitá/Lesknice rákosovitá)

Roste v Evropě, Asii, severní Africe a Severní Americe. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky (0,5 -) 0,8 - 2,5 (i 3)m. Listy mají délku 10 - 35cm, šířku 0,6 - 2cm a v paždí stébelných listů mají sterilní výhonky, pochvy nejsou nafouklé a jazýčky jsou dlouhé 3 - 6mm. Kvete v 10 - 25cm dlouhé úzce podlouhlé laločnaté zpravidla načervenalé latě, klásky jsou lesklé, seskupené na koncích větví a vnější plevy nejsou řídlaté. Plodem je 1,7mm obilka. Velmi dobře se rozrůstá. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují ji okraje vod nebo vlhké louky. Snáší i krátká období sucha. Nemá žádné specifické nároky. Je mrazuvzdorná do -28°C. Dokáže znovu vyrůst, pokud je seříznutá v létě.

PhalarisArundinacea.jpg
681 x 908 px
239.17 kB PhalarisArundinaceaPicta.jpg
681 x 908 px
222.05 kB PhalarisArundinaceaPicta2.jpg
1024 x 768 px
268.43 kB PhalarisArundinaceaPicta3.jpg
720 x 960 px
411.32 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Arundo colorata, Arundo riparia, Baldingera arundinacea, Baldingera arundinacea f. colorata, Baldingera arundinacea f. rotgesii, Baldingera arundinacea f. umbrosa, Baldingera arundinacea var. picta, Baldingera arundinacea var. rotgesii, Baldingera arundinacea var. variegata, Baldingera colorata, Calamagrostis colorata, Calamagrostis variegata, Digraphis americana, Digraphis arundinacea, Digraphis arundinacea var. picta, Endallex arundinacea, Phalaridantha arundinacea, Phalaridantha arundinacea var. variegata, P. americana var. picta, P. arundinacea f. coarctata, P. arundinacea f. luteopicta, P. arundinacea f. minor, P. arundinacea f. pallens, P. arundinacea f. pallida, P. arundinacea f. picta, P. arundinacea f. ramifera, P. arundinacea f. ramosa, P. arundinacea f. thyrsoidea, P. arundinacea f. variegata, P. arundinacea subsp. hispanica, P. arundinacea subsp. oehleri, P. arundinacea subsp. picta, P. arundinacea subsp. rotgesii, P. arundinacea var. colorata, P. arundinacea var. japonica, P. arundinacea var. latifolia, P. arundinacea var. leioclada, P. arundinacea var. picta, P. arundinacea var. rotgesii, P. arundinacea var. thyrsoidea, P. arundinacea var. variegata, P. caesia, P. colorata, P. hispanica, P. japonica, P. picta, P. rotgesii, P. tuberinacea, P. x monspeliensis, Phalaroides arundinacea, Phalaroides arundinacea subsp. caesia, Phalaroides arundinacea subsp. japonica, Phalaroides arundinacea var. picta, Phalaroides caesia, Phalaroides hispanica, Phalaroides japonica, Phalaroides rotgesii, Typhoides arundinacea, Typhoides arundinacea f. colorata, Typhoides arundinacea f. ramifera, Typhoides arundinacea f. schwarzii, Typhoides arundinacea f. umbrosa, Typhoides arundinacea subsp. japonica, Typhoides arundinacea subsp. rotgesii, Typhoides arundinacea var. japonica

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

Popis rodu Phalaris

Roste na všech kontinentech s vyjímkou Antaktidy.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Poaceae (Lipnicovité)

Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:

Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020