zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 456x

Užitkové / Technické : Liliopsida / Poales / Poaceae / Avena

Avena fatua (Oves hluchý)

Pochází z Euroasie a severní Afriky. Patří mezi jednoletky. Dorůstá výšky 0,4 - 1 (i 1,5)m. Délka listů může být až 45cm. Kvete ve všestranné latě v rozpadavých kláscích zelenými květy, klásky jsou dlouhé 1,6 - 2,5 /i 3)cm, vřeteno klásku má odlamující se plošky nad pluchami i mezi plody, pluchy jsou tmavé a mají 2 - 4mm chlupy. Plodem je obilka. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyskytuje se v obilí, úhorech a rumištích.

AvenaFatua.jpg
600 x 903 px
330.12 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Anelytrum avenaceum, A. ambigua, A. cultiformis, A. fatua f. deserticola, A. fatua f. subcontracta, A. fatua subsp. brevipilosa, A. fatua subsp. cultiformis, A. fatua subsp. glabrata, A. fatua subsp. meridionalis, A. fatua subsp. septentrionalis, A. fatua var. acidophila, A. fatua var. alcaliphila, A. fatua var. alta, A. fatua var. altissima, A. fatua var. elongata, A. fatua var. glabrata, A. fatua var. glabrescens, A. fatua var. gravis, A. fatua var. hubrida, A. fatua var. hyugaensis, A. fatua var. intermedia, A. fatua var. leiocarpa, A. fatua var. levis, A. fatua var. longiflora, A. fatua var. longispiculata, A. fatua var. mollis, A. fatua var. nipponica, A. fatua var. pilosa, A. fatua var. pilosiformis, A. fatua var. pilosissima, A. fatua var. pseudoculta, A. fatua var. vilis, A. hybrida, A. intermedia, A. japonica, A. lanuginosa, A. meridionalis, A. nigra, A. occidentalis, A. patens, A. pilosa, A. sativa subsp. fatua, A. sativa var. fatua, A. sativa var. sericea, A. septentrionalis, A. sterilis, A. sterilis var. glabrescens, A. vilis

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

Popis rodu Avena

Pochází z Evropy, Asie a severozápadní Afriky. Patří mezi jednoletky a jednoděložné rostliny. Kvete v kláscích. Plodem je obilka.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Poaceae (Lipnicovité)

Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:

Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020