zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 257x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Sapindales / Meliaceae

Azadirachta

Roste v Indomalesii v podobě stromu. Povrch je ochlupený. Listy jsou zpeřené a řapíky mají na bázi 2 páry žláz. Kvete oboupohlavnými nebo samčími květy, kalich je 5tilaločný, mají 5 korunních lístků, tyčinková trubka je válcovitá a má 8 - 10 uťatých až kulatých vykrojených či 2klaných laloků. Plodem je peckovice obsahující 1 - 2 vejčitá semena.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Azadirachta excelsa

Roste v jihovýchodní Asii v podobě stromu s otevřenou kulatě asymetrickou korunou. Dorůstá výšky do 50m při průměru kmene do 1,2m. Borka je hladká, růžovošedá až růžovohnědá, ve vyšším věku podélně rýhovaná a odlupuje se, má podlouhlé našedlé šupiny se zkroucenými konci. Dřevo je bleděčervené. Větve jsou v mládí jemně ochlupené. Listy mají 5 - 8cm dlouhé řapíky se ztluštělou bází, jsou dlouhé 20 - 90cm, lichozpeřené či sudozpeřené, tvořené 7 - 11ti páry lístků, vlastní lístky jsou mírně kopinaté, asymetrické, srpovité, špičaté, celokrajné, dlouhé 4 - 12,5cm, široké 2 - 3,5cm, báze asymetrická, žilnatinu tvoří 6 - 11 párů žilek, v mládí jsou růžové a řapíčky jsou dlouhé 2mm. Květenstvím je vzpřímená sladce vonná kytice délky 20 - 45cm, listeny jsou dlouhé 1mm, úzce 3úhlé, vlastní květy mají 1 - 3mm stopku, kalich ochlupený o průměru 1mm, okraj drobně ochlupený, korunní lístky jsou dlouze lopatkovité, světlebéžové, dlouhé 5 - 6,5cm, široké 1,5 - 2,2mm, tyčinková trubka má průměr 2 - 2,5mm a barvu bílou či nazelenalou. Plodem je eliptická zelená až žlutá peckovice s kožovitým osemením, délkou 2,4 - 3,2cm a šířkou 1,3 - 1,6cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. integrifolia, A. integrifoliola, Azedarach excelsa, Melia excelsa, Trichilia excelsa

Azadirachta indica

Pochází pravděpodobně z Myanmaru, Bangladéše a Indie, ale zplaňuje v tropech celého světa. Roste v podobě stromu s rozkladitou korunou. Dorůstá výšky 5 - 20 (i 40)m. Borka je hnědočervená či našedlá, ve stáří rýhovaná a odlupuje se. Větve jsou v mládí tlusté 4 - 8mm. Listy jsou vstřícné, lichozpeřené či sudozpeřené, dlouhé 15 - 40cm, řapíky jsou dlouhé 3 - 7cm, na bázi mírně ztlustlé, tvoří je 4 - 9 párů lístků, lístky jsou v mládí červené, prakticky vstřícné, srpovité až vejčitěkopinaté, na okraji pilovité, dlouhé 3 - 9cm, široké 1,5 - 3,5cm, báze asymetrická, žilnatinu tvoří 15 párů žilek a řapíčky jsou dlouhé 1 - 2mm. Květenstvím je sladce vonná latnatá kytice délky do 35cm, listeny i listence jsou dlouhé 0,5 - 1mm, kopinaté, vlastní květy mají 2mm stopku, kalich délky do 1mm, korunní lístky obkopinaté až úzce lopatkovité, dlouhé 4 - 6mm, široké 2mm, ochlupené, bílé, tyčinková trubky může být řídce ochlupená a má 10 laloků. Plodem je eliptická zelená až žlutá či růžovofialová peckovice délky 1 - 2mm. Patří mezi důležité užitkové tropické stromy.

Vyhovuje mu střídání období dešťů a sucha s mělkými půdami na vápenitém základu. Dobře snáší přísušky (shodí část listů).

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Antelaea azadirachta, Antelaea canescens, Antelaea javanica, A. indica subsp. vartakii, A. indica var. minor, A. indica var. siamensis, Melia azadirachta, Melia indica


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019